Aly & AJ

 • 78violet (wcześniej Aly & AJ) – amerykański zespół muzyczny tworzony przez siostry Alyson Renae "Aly" Michalka oraz Amandę Joy "AJ" Michalka. Obie urodziły się w Kalifornii, ale większość dzieciństwa spędziły w Seattle. Obie są aktorkami, piosenkarkami, gitarzystkami, piszą teksty i muzykę.

  Swój debiutancki album Into the Rush wydały 16 sierpnia 2006 roku. Album zadebiutował na 36. miejscu w USA, sprzedając się ponad 24 tysięcy razy w pierwszym tygodniu. Osiągnął status platyny. Ich drugi album zadebiutował w Stanach na 15. miejscu, sprzedając się w 39 tysięcy kopii w pierwszym tygodniu.

  Początki kariery

  Aly i AJ interesowały się muzyką od najmłodszych lat. Ich matka, Carrie Michalka, śpiewała w chrześcijańskim zespole "J.C. Band". Alyson Michalka zyskała popularność główną rolą w serialu Filip z przyszłości emitowanym na Disney Channel u boku Rickiego Ullmana.

  Kariera

  2005-2006

  Debiutancki album Aly & AJ, Into the Rush, wydany 16 sierpnia 2005, uzyskał status platyny w maju 2007 roku. Piosenka "No One" została wykorzystana w filmie Księżniczka na lodzie, zaś rockowy cover piosenki "Do You Believe in Magic" w filmie I wszystko jasne, w którym Aly Michalka zagrała główną rolę, wcielając się w Allyson Miller. Pierwszy koncert zatytułowany "Aly & AJ Concert" odbył się 24 lipca 2005 roku w teatrze Henry Fonda w Hollywood. Koncert zawierał piosenki z debiutanckiego albumu. Aly & AJ otwierały trasę koncertową zespołu Cheetah Girls zatytułowaną "Cheetah-licious Christmas Tour" w grudniu 2005 toku. Album Into the Rush został ponownie wydany 8 sierpnia 2006 roku w wersji deluxe, zawierając trzy nowe piosenki jak "Chemicals React" i dwie nowe wersje piosenek "Collapsed" i "Something More".

  26 września 2006 roku dziewczyny wydały świąteczny album Acoustic Hearts of Winter Album zawierał 11 utworów, w tym 9 oryginalnych świątecznych jak i 2 autorstwa Aly & AJ. W 2007 roku album wydano ponownie z trzema bonusami.

  2007-2008

  Pierwszy electropopowy singiel pt. "The Potential Breakup Song" poprzedził ich nowy album Insomniatic wydany 10 lipca 2007 roku. "Potential Breakup Song" zadebiutował na 17. miejscu listy Billboard's Hot 100, stając się pierwszym singlem debiutującym w top dwudziestce singli USA. Singiel osiągnął status platyny, sprzedając się ponad milion razy. Album wspiął się ostatecznie na 15. miejsce listy Billboard 200, sprzedając się 39 tys. razy już w pierwszym tygodniu po wydaniu. W październiku zarówno album, jak i singiel "The Potential Breakup Song" wydano w Wielkiej Brytanii, gdzie osiągnął 22. miejsce w UK Singles Chart i 16. miejsce w Irish Singles Chart.

  Magazyn "Time" uznał "The Potential Breakup Song" za jedną z 10 najlepszych piosenek 2007 roku, umieszczając ją na 9. miejscu w rankingu.

  W grudniu 2007 roku prasa poinformowała, iż dziewczyny zastąpiły Jonas Brothers na trasie koncertowej Miley Cyrus Best of Both Worlds Tour, otwierając jej koncerty. Były z nią w trasie w okresie od 11 stycznia do 24 stycznia, gdyż AJ musiała stawić się na planie filmu Nostalgia Anioła. Dziewczyny wydały też w końcu swój drugi singiel "Like Whoa", który osiągnął pozycję 63. na liście Billboard Hot 100. Początkiem stycznia dziewczyny zaprezentowały cover piosenki KT Tunstall pt. "Black Horse and the Cherry Tree" na internetowej stronie Yahoo Pepsi Smash. Piosenka ta pojawia się też na japońskiej edycji deluxe albumu Insomniatic. Kolejnym coverem stała się piosenka "We're an American Band" dla albumuRandy Jackson's Music Club wydanego przez Randy'ego Jacksona jako bonus.

  2009

  na początku lipca 2009 pojawiły się doniesienia, iż dziewczyny zmieniły nazwę na 78violet. Kilka dni później obie potwierdziły to na swoim blogu w serwisie Twitter. 16 lipca 2009 78violet zapowiedział, że iż nazwą ich nowego albumu będzie również 78violet. Trasa koncertowa została przesunięta na początek 2010 roku.

  Dyskografia

  • 2005: Into the Rush (2005) – złoto w Stanach Zjednoczonych
  • 2006: Acoustic Hearts of Winter (2006)
  • 2007: Insomniatic (2007)
  • 2010: 78violet

  Filmografia

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform