Let's Work

Mick Jagger

 • Sir Mick Jagger, właśc. Michael Philip Jagger (ur. 26 lipca 1943, Dartford, Anglia) – brytyjski wokalista i współzałożyciel zespołu rockowego The Rolling Stones. Jagger jest współtwórcą większości repertuaru grupy (wraz z gitarzystą Keithem Richardsem).

  Jest wykonawcą opartych na bluesie i soulu melodyjnych i pełnych ekspresji piosenek, które sam komponuje. Jako solista Jagger wydał pięć albumów, które cieszyły się umiarkowanym powodzeniem, próbował także, bez większego powodzenia, kariery aktorskiej.

  12 grudnia 2003 roku obdarzony brytyjskim tytułem szlacheckim.

  Życiorys

  Przyszedł na świat w przeciętnej rodzinie klasy średniej jako syn nauczyciela wychowania fizycznego Joego i fryzjerki Evy. Chociaż jego stopnie pogorszyły się, gdy poświęcał więcej czasu muzyce, Jagger wybrał po otrzymaniu stypendium socjalnego studia ekonomiczne.

  W wieku 5 lat poznał na przedszkolnym boisku chłopca nazywającego się Keith Richards. Ich drogi rozeszły się, gdy poszli do innych szkół, lecz w 1960 przypadkowo odnowili znajomość w pociągu. Jagger grał wtedy w kapeli Little Boy Blue and the Blue Boys, a Richards studiował sztuki piękne. Ich przyjaźń scementowało zamiłowanie do amerykańskiej muzyki, jednak decydujący wpływ na ich całe przyszłe życie miał rok 1962, w którym przyłączył się do zespołu Briana Jonesa.

  2 maja 1962 roku utalentowany młody multiinstrumentalista zafascynowany bluesem - Brian Jones zamieścił ogłoszenie w czasopiśmie muzycznym „Jazz News”, że tworzy nowy zespół i poszukuje do niego gitarzystów i wokalistów, a także saksofonistę, pianistę, basistę i perkusistę. Pierwszy zgłosił się pianista Ian Stewart, następnie Geoff Bradford (gitarzysta), nie mieli w tym czasie stałego perkusisty. W czerwcu Mick Jagger i Keith Richards wybrali się na jedną z prób zespołu Jonesa, wkrótce potem przyłączyli się do jego zespołu, zastępując Geoffa. W lipcu nadarzyła się okazja zagrania koncertu w Marquee Club w zastępstwie za Blues Incorporated, w tym czasie zespół jeszcze nie miał nazwy - dlatego Jones specjalnie na tą okazję zdecydował, że wystąpią pod nazwą The Rollin' Stones (inspirował się utworem Muddy'ego Watersa o podobnym tytule). Wystąpili w składzie Mick Jagger (wokal), Keith Richards i Brian Jones (gitary), Dick Taylor (gitara basowa), Ian Stewart (piano) oraz Mick Avory.

  W 1967 on i Richards zostali aresztowani za posiadanie nielegalnej amfetaminy; Jagger krył w rzeczywistości swą dziewczynę, Marianne Faithfull. Ich pięcioletni związek zakończył się po stracie dziecka Marianne i jej nieudanym samobójstwie w 1969. Później nawiązał szybki romans z Marshą Hunt, który rozpadł się, zanim zdążyła urodzić córeczkę Karis w 1970. W tym samym roku wystąpił w Ned Kelly (był to jego filmowy debiut). W maju 1971 we Francji Mick Jagger i Bianca Pérez Mora Macias, nikaraguańska modelka, wzięli ślub. Pięć miesięcy później przyszła na świat ich córka Jade. W 1980 nastąpił kolejny rozwód, gdy muzyk odbił teksańską modelkę Jerry Hall Brianowi Ferry, z którą oficjalnie się afiszował.

  W połowie lat 80. nagrał kilka albumów solowych, gdy on i Keith Richards pokłócili się. Przebaczyli sobie w 1989. Mick Jagger pogodził się także z Jerry Hall po tym, jak jego ukochana spotykała się z milionerem zajmującym się hodowlą koni. W 1984 urodziła im się córka Elizabeth, a w 1985 – syn James. W 1990 przypieczętowali związek ślubem na Bali.

  W styczniu 1992 przyszła na świat kolejna ich córka, Georgia May. Tymczasem Jaggera przyłapano w Tajlandii z modelką Carlą Bruni, a w 1997 para doczekała się syna Gabriela. Mimo to małżonkowie rozstali się po ujawnieniu rewelacji o romansie artysty z modelką Lucianą Morad, którego owocem było dziecko (ur. w maju 1999). W listopadzie 2001 ukazała się jego płyta Goddess in the Doorway. Potem Jagger zajął się produkcją filmową (Enigma, 2001). Wartość jego majątku pod koniec XX wieku oszacowano na ponad 230 mln dolarów.

  Wybrana filmografia

  Zobacz też

  • Jak obrabować Micka Jaggera
  • Joseph Jagger

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform