Ariana And Her Dancers Bust A Move to 'Break Free'

Ariana Grande

 • Ariana Grande, właśc. Ariana Grande-Butera (ur. 26 czerwca 1993 w Boca Raton w stanie Floryda) – amerykańska wokalistka, kompozytorka, aktorka i modelka.

  Grande zaczęła swoją karierę występami podczas lokalnych imprez sportowych organizowanych na Florydzie. W 2008 roku zagrała w musicalu 13, rok później wcieliła się w rolę Cat Valentine w serialu młodzieżowym Victoria znaczy zwycięstwo stacji Nickelodeon co przyniosło jej największa sławę. Po zakończeniu serialu rozpoczęła pracę w serialu Sam i Cat, w którym wystąpiła razem z Jennette McCurdy. W 2011 roku rozpoczęła karierę muzyczną wydając płytę zawierającą muzykę z serialu Victoria znaczy zwycięstwo – Music from Victorious, dzięki której podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Republic Records.

  W 2013 roku Grande wydała swój debiutancki album studyjny zatytułowany Yours Truly, który zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiej listy najczęściej kupowanych płyt według magazynu Billboard. W tym samym roku, wraz z Nathanem Sykesem, nagrała piosenkę „Almost Is Never Enough” do filmu Dary Anioła: Miasto kości. W 2014 została okrzyknięta Przełomowym artystą roku przez Stowarzyszenie Biznesu Muzycznego (ang. Music Business Association). W tym samym roku ukazał się jej drugi album studyjny pt. My Everything, który promowały single „Problem”, „Break Free” i „Love Me Harder”.

  Życiorys

  Dzieciństwo, rodzina i edukacja

  Ariana Grande-Butera urodziła się jako drugie dziecko Joany Grande, prezes firmy Hose-McCann Communications.

  Jako nastolatka brała udział w zajęciach teatralnych oraz uczęszczała do Pine Crest School i North Broward Preparatory School we Florydzie.

  2008-12: Początki kariery, Victoria znaczy zwycięstwo

  Grande zaczęła karierę muzyczną w wieku ośmiu lat, występowała m.in. w Filharmonii Południowej Florydy. Jej pierwszym występem telewizyjnym był występ dla drużyny Florida Panthers z piosenką „The Star-Spangled Banner”.

  W 2009 roku wygrała casting do serialu młodzieżowego Victoria znaczy zwycięstwo (telewizji Nickelodeon), w którym wcieliła się w rolę Cat Valentine.

  W 2010 roku Grande zagrała postać Miriam w musicalu Cuba Libre, który napisał i wyprodukował Desmond Child. W kolejnym roku użyczyła głosu postaci księżniczki Diaspro w serialu animowanym Klub Winx. Podczas szóstego sezonu serialu zastąpiła ją Cassandra Morris. Po nakręceniu pierwszego sezonu serialu Victoria znaczy zwycięstwo Grande postanowiła skupić się na karierze wokalnej. W sierpniu 2010 roku zaczęła pracować nad materiałem na swoją debiutancką płytę.

  W lecie 2012 roku wzięła udział w dziecięcym teleturnieju Figure it Out, produkowany przez Nickelodeon. Tam występowała również Jennette McCurdy.

  2013: Yours Truly

  W czerwcu 2013 roku Grande zakończyła trzymiesięczną pracę nad swoim debiutanckim albumem studyjnym, zatytułowanym Yours Truly (pierwotnie: Daydreamin’), który ukazał się 30 sierpnia tego samego roku.

  W 2013 roku Grande wcieliła się w rolę Amandy Benson w filmie dla dzieci Swindle (pol. Szwindel) który miał premierę 24 sierpnia 2013 w Stanach Zjednoczonych, będącego filmową adaptacją noweli o tym samym tytule. Obok Ariany w produkcji zagrała Jennette McCurdy, z którą wokalistka również zagrała w serialu Sam i Cat.

  W marcu 2014 roku Grande otrzymała propozycję zaśpiewania w trakcie koncertu Women of Soul: In Performance at the White House, organizowanego w Białym Domu.

  Od 2014: My Everything

  Pod koniec sierpnia premierę miał drugi długogrający album studyjny Grande, zatytułowany My Everything.

  = Od 2015: Moonlight

  Grande od 2015 roku pracuje nad swoim kolejnym albumem. Data premiery nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że pracuje m.in. z Victorią Monet, amerykańską piosenkarką.

  Religia

  Grande dorastała w wierze rzymskokatolickiej, którą jednak porzuciła.

  Głos

  Typ głosu Ariany to sopran, ale jest również wokalistką osiągającą najwyższe tony rejestru gwizdkowego.

  Życie prywatne

  Chodziła z Nathanem Kressem znanego z iCarly w 2009 roku, jednakże po pięciu randkach zerwali ze sobą.

  Od 2013 roku Grande jest weganką i mieszka w Los Angeles.

  Ariana Grande jest również 27. najpopularniejszą osobą na portalu Twitter, posiadając ponad 20 milionów fanów. Jej fandom nazywa się Arianators, jednak swoich fanów nazywa Loves.

  Jak wyznała w jednym z wywiadów, nie lubi patrzeć na swoje zdjęcia z przeszłości, ponieważ wstydzi się swojego wyglądu sprzed lat.

  W styczniu 2014 roku Grande udzieliła wywiadu, w którym przyznała, że rola Cat Valentine w serialu Victoria znaczy zwycięstwo zniszczyła jej włosy z powodu farbowania, przez co zaczęła coraz częściej spinać swoje włosy w kucyk. Na potrzeby realizacji serialu Sam i Cat nosiła perukę.

  Trasy koncertowe

  • The Listening Sessions (13 sierpnia – 22 września 2014; występy tylko w Stanach Zjednoczonych)[107]
  • The Honeymoon Tour (trasa światowa)[108][109]

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • 2013: Yours Truly
  • 2014: My Everything

  Filmografia

  Film

  Broadway

  • 2008: 13 – jako Charlotte
  • 2012: Cuba Libre – jako Miriam
  • 2012: A Snow White Christmas – jako Królewna Śnieżka

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience
google remarketing

adform