Bite It Like A Bulldog

Lordi

 • Lordi – fińska grupa muzyczna założona w 1996 roku.

  Zespół słynie z zainspirowanych filmami grozy kostiumów, bez których żaden z jego członków nie pokazuje się publicznie. Twórczość Lordi można określić jako klasyczny hard rock wzorowany na takich zespołach jak KISS czy Twisted Sister, charakteryzujący się melodyjnością oraz surowym wokalem.

  W 2006 roku grupa zwyciężyła 51. Konkurs Piosenki Eurowizji reprezentując Finlandię z utworem "Hard Rock Hallelujah".

  Historia

  Zespół został założony w 1996 roku w Finlandii, ale jego założyciele poznali się w Szwecji (na koncercie grupy KISS). Pierwszą płytą Lordi miał być krążek pt. Bend Over and Pray the Lord, ale już po jego nagraniu okazało się, że wytwórnia nie może go wydać. Debiutancki album Get Heavy został wydany w 2002 roku pod szyldem BMG Finland. Już pierwszy singel Would You Love a Monsterman? zapewnił zespołowi na starcie dużą popularność w Finlandii. W 2004 roku z inicjatywy lidera grupy powstał krótkometrażowy film grozy The Kin, w którym pięcioro muzyków wystąpiło w swoich scenicznych strojach w roli potworów. Film zamieszczono na płycie DVD dołączonej do drugiego albumu studyjnego – The Monsterican Dream. W 2005 roku ukazała się kompilacja utworów z obu płyt pt. The Monster Show (to pierwsza płyta Lordi wydana w Wielkiej Brytanii). W 2006 roku, po wydaniu trzeciego albumu pt. The Arockalypse zespół wziął udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, wygrywając w nim z ogromną przewagą. Wydarzenie to spowodowało gwałtowny wzrost popularności grupy na całym świecie i pozwoliło jej wystąpić na wielu znanych festiwalach. W 2007 roku wyprodukowano pierwszy pełnometrażowy film, w którym wystąpili członkowie Lordi – Dark Floors. W 2008 roku grupa wydała płytę pt. Deadache. 15 marca 2009 Lordi dali swój pierwszy koncert w Polsce, w warszawskim klubie "Progresja", gdzie zagrali aż 21 piosenek. Obecnie najnowsza płyta Lordi to Babez for Breakfest, wydana w 2010 roku, w której występują już w nowych kostiumach. 4 października 2010 Kita, perkusista, który występował w Lordi przez 10 lat, postanowił opuścić zespół. Nowym perkusistą zespołu został Otus, który 14 lutego 2012 roku z nieznanych przyczyn zmarł. W lipcu 2012 roku zespół opuściła keyboardzistka Awa. Ostatni koncert z jej udziałem odbył się 11 sierpnia 2012 roku. Miejsca Otusa i Awy zajęli Mana i Hella. 1 września 2012 roku zaczęły się prace nad nowym albumem To Beast or Not to Beast. Premiera nowego albumu nastąpiła 1 marca 2013 roku. W ramach promocji nowego albumu zespół zagrał podczas drugiej części touru w Krakowie 8 grudnia 2013 w Klubie Kwadrat. Kolejnym krązkiem Lordi jest Scare Force One nagrany w Finlandii, którego producentem został Mikko Karmila a jego premiera nadeszła w Halloween tj 31 października 2014 roku, zaś na początku 2015 roku rozpocznie się tour promujący płytę i zespół zagra w Warszawie w klubie Progresja dnia 1 lutego.

  Eurowizja

  Zespół (z nieoficjalnym szóstym członkiem – Pasim Rantanenem) reprezentował Finlandię w Atenach z piosenką Hard Rock Hallelujah, do konkursu kwalifikując się z półfinałów. Zwycięski utwór zgromadził 292 punkty (tyle, ile w półfinale), o 44 więcej niż drugi w kolejności Rosjanin Dima Bilan wykonujący utwór Never Let You Go. Otrzymał punkty od wszystkich krajów z wyjątkiem Albanii, Armenii i Monako (oraz Finlandii, która na zespół głosować nie mogła). Najwyższą notę zespół otrzymał również od Polski. Wybór Lordi na reprezentanta Finlandii wzbudził pewne kontrowersje w tym kraju, część krytyków nawoływała prezydent Tarję Halonen aby zakazała zespołowi występować, jednak nie doszło to do skutku. Po zwycięstwie w Eurowizji prezydent osobiście wysłała zespołowi wiadomość z gratulacjami. Przewodnicząca sieci greckich restauracji oraz zrzeszenia właścicieli barów publicznie zaapelowała do Greków i Finów, aby nie pozwolili zespołowi wystąpić, twierdząc że Lordi jest zespołem satanistycznym. Zespół odciął się od oskarżeń twierdząc, że satanistyczna grupa nie wykonywałaby utworów w stylu Devil Is a Loser (Diabeł jest przegrany), a charakterystyczne stroje członków zespołu powiązane są z ich zamiłowaniem do horrorów, a nie z satanizmem. Pomimo protestów zespół otrzymał od Greków maksymalną liczbę punktów – 12.

  Kostiumy

  Specyficzne kostiumy muzyków zespołu tworzone przez Mr. Lordiego są stałą częścią publicznego wizerunku Lordi. Członkowie zespołu pojawiają się w nich na koncertach, w teledyskach i podczas udzielania wywiadów, nawet jeśli nie jest to dla nich w pełni komfortowe. Niegdyś zostali oni zauważeni przez reporterów z BBC, kiedy to w czasie wolnym wypoczywali w swoich strojach przy basenie w pełnym słońcu. Mr. Lordi przyznał, że jest to trochę niewygodne, jednak nie mają zamiaru z tego zrezygnować. Każdy z kostiumów waży około dziesięciu kilogramów i nie przepuszcza powietrza. Maski wykonane są z piankowego lateksu. W roku 2010 kostiumy zostały zmienione. W przypadku Mr. Lordiego nie widać prawie żadnej różnicy, jednak u Lady Awy widać ją bardzo wyraźnie.

  15 marca 2006 roku fiński brukowiec Ilta-Sanomat opublikował zdjęcia Mr. Lordiego w cywilnym ubraniu i z częściowo odsłoniętą twarzą. Zespół nazwał to obrazą i próbą zniszczenia demonicznego wizerunku, który wypracowywał sobie przez lata, a setki fanów zbojkotowały gazetę.

  Muzycy

  Wideografia

  Filmografia

  Teledyski

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform