War Eternal

Arch Enemy

 • Arch Enemy – szwedzki zespół muzyczny wykonujący melodic death metal, założony w 1996 roku przez Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona.

  Po wydanym w 2001 roku albumie Wages of Sin nastąpił stopniowy wzrost popularności zespołu. Kolejne wydawnictwa grupy cieszyły się uznaniem fanów jak i krytyków muzycznych. Wydany w 2007 roku album Rise of the Tyrant zadebiutował na 84 miejscu listy sprzedaży Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych.

  Od 2014 roku zespół tworzą piosenkarka Alissa White-Gluz, gitarzyści Michael Amott i Nick Cordle, basista Sharlee D'Angelo oraz perkusista Daniel Erlandsson.

  Historia

  Zespół powstał w 1996 roku w Halmstad z inicjatywy Michaela i Christophera Amottów i Johana "Liiva" Axelssona. W 1997 roku z zespołu odszedł perkusista Daniel Erlandsson, zastąpił go Peter Wildoer. Do zespołu dołączył również basista Martin Bengtsson.

  18 maja 1998 roku ukazał się drugi album grupy pt. Stigmata. Album był promowany teledyskiem do utworu pt. "The Immortal" w reżyserii Dicka Bewarpa. Podczas koncertów D'Angelo był dwukrotnie zastępowany przez Dicka Lövgrena, a następnie Rogera Nilssona.

  5 grudnia 2000 roku ukazał się pierwszy album koncertowy pt. Burning Japan Live 1999.

  W 2002 roku ukazał się pierwszy minialbum pt. Burning Angel. Album był promowany teledyskami do utworów "Nemesis" w reżyserii George’a Bravoa i "My Apocalypse" w reżyserii Rogera Johanssona. W lipcu tego samego roku z zespołu odszedł Christopher Amott. Tymczasowo zastąpił go Gus G., a następnie Fredrik Åkesson.

  8 sierpnia 2006 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo DVD pt. Live Apocalypse. Angela Gossow o albumie:

  12 listopada ukazał się drugi album koncertowy Tyrants of the Rising Sun.

  2 marca 2009 roku nakładem wieloletniego wydawcy grupy Century Media Records ukazała się kompilacja nagrań grupy pt. Manifesto of Arch Enemy.

  Muzycy

  Wideografia

  Nagrody i wyróżnienia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform