Tony Bennett & Josh Groban

 • Joshua Winslow Groban (ur. 27 lutego 1981 w Los Angeles) – amerykański piosenkarz i autor piosenek, znany ze swego dojrzałego i rozległego głosu. Uprawia zarówno śpiew klasyczny jak i muzykę pop. Wykonuje utwory w językach angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i portugalskim. 5 z 6 jego studyjnych albumów osiągnęły w USA status co najmniej platyny, a w 2007 roku Josh stał się w swoim kraju najlepiej sprzedającym artystą.

  Wczesny okres życia

  Josh Groban urodził się w Los Angeles (Kalifornia), jako syn konsultanta menedżerskiego i dekoratorki wnętrz. Jego młodszy brat Christopher urodził się w tym samym dniu co Josh, lecz 4 lata później.

  Josh zadebiutował jako piosenkarz w siódmej klasie. Jego nauczyciel śpiewu wybrał go do występu solowego "S'wonderful" podczas szkolnej nocy kabaretowej. Mama Grobana, stojąc na zewnątrz sali, wzruszyła się uświadomiwszy sobie, że słyszy własnego syna. Kiedy głos Josha zmienił się z wysokiego, chłopięcego głosu, na dojrzalszy, ludzie zaczęli zwracać na niego uwagę. Wkrótce jednak Groban odłożył śpiewanie na następne lata:

  Podczas edukacji w Bridges Academy, Groban uczęszczał na normalne zajęcia od 9:00 do 13:00, a następnie chodził do klasy teatralnej. W 1997/98 Groban uczęszczał do Interlochen Arts Camp, w Michigan, kształcąc się w musicalach, w czasie gdy zaczął brać prywatne lekcje śpiewania:

  Wykształcenie

  Groban uczęszczał do County High School for the Arts w Los Angeles jako student dramaturg, ukończył w 1999 r. aby następnie uczęszczać do Carnegie Mellon University w Pittsburghu (Pensylwania), studiując dramaturgię. Nie skończył jednak studiów opuszczając Carnegie Mellon po jedynie kilku miesiącach pierwszego semestru nauki. Postanowił skupić się na swojej zapowiadającej się obiecująco muzycznej karierze.

  Kariera

  Początek kariery

  Jeszcze w 1998 roku, 17-letni Josh został przez swojego nauczyciela śpiewu przedstawiony zwycięzcy nagrody Grammy, producentowi i kompozytorowi, Davidowi Fosterowi. Foster zatrudnił Grobana jako próbnego i rezerwowego piosenkarza podczas serii wysoko-profilowanych wydarzeń, m.in. Nagród Grammy’99 – gdzie zastąpił Andrea Bocelliego i zaśpiewał na próbie razem z Céline Dion piosenkę "The Prayer" – i inauguracji Graya Davisa, gubernatora stanu Kalifornii w styczniu 1999 r.

  Josh zrezygnował ze studiów, gdyż wytwórnia Warner Bros. Records zaoferowała mu kontrakt płytowy pod wpływem 143 Records Fostera. W odniesieniu do zawierającego kontrakt Grobana, Foster powiedział:

  Dlatego też, pod wpływem Davida, pierwszy album Grobana kładzie większy nacisk na klasykę, zawierając takie piosenki jak "Gira Con Me" i "Alla Luce Del Sole", pierwszymi wybranymi przez Fostera i Grobana.

  Wkrótce, nauczany przez Fostera, Josh wystąpił razem z Sarą Brightman podczas jej trasy koncertowej La Luna w 2000-01 r. śpiewając z nią utwór "There For Me", który znalazł się na płycie z koncertami Sary. Groban zadebiutował ze swoją płytą dzięki piosence "For Always", którą zaśpiewał razem z Larą Fabian. Jest to piosenka ze ścieżki dźwiękowej do filmu A.I.: Sztuczna Inteligencja (2001 r.). Groban także zaangażował się w wielu charytatywnych programach, m.in.: "The Andre Agassi Grand Slam Event For Children", śpiewając u boku Eltona Johna, Stevie Wondera, Dona Henleya i Robina Williamsa, "Muhammad Ali's Fight Night Foundation", który zaszczycił swoją obecnością Michael J. Fox i inni, "The Family Celebration" (2001) gdzie gościli prezydent Bill Clinton wraz z żoną, Hillary Rodham Clinton i David E. Kelley z żoną, Michelle Pfeiffer i "Michael Milken's CapCure", który wspierał osoby chore na raka.

  Debiutancki album piosenkarza, zatytułowany Josh Groban został wydany 20 listopada 2001 roku. W czasie kolejnego roku, płyta ta zdobyła miano złotej, szybko przechodząc na podwójnie platynową.

  Artysta zagrał rolę Malcolma Wayatta w maju 2001 w serialu Ally McBeal śpiewając "You’re Still You". Scenarzysta, David E. Kelley, był zachwycony występem Josha w "The Family Celebration" i patrząc na reakcje publiczności, Kelley stworzył specjalnie dla Grobana tę postać. Osoba Malcolma Wayatta stała się bardzo popularna, dzięki tysiącom e-maili od fanów, Josh został poproszony o ponowne pojawienie się w serialu w kolejnej serii, gdzie zaśpiewał "To Where You Are".

  24 lutego 2002 r., Josh zaprezentował "The Prayer" z Charlotte Church podczas ceremonii zamknięcia Zimowej Olimpiady i w listopadzie wydał specjalną płytę PBS Josh Groban in Concert (2002 r.). Razem z Larą Fabian wystąpił podczas koncertu Boston Pop's śpiewając z nią utwór "For Always". W grudniu wykonał "To Where You Are" oraz zaśpiewał "The Prayer" z Sissel Kyrkjebø podczas Koncertu Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo, Norwegii. Następnie wraz z The Corrs, Ronanem Keatingiem, Stingiem, Lionelem Richie i innymi połączył siły w koncercie świątecznym w Watykanie, w Rzymie, we Włoszech. W 2003 r. Groban pojawił się na koncercie "Word Children’s Day" stworzonym przez Davida Fostera. Zaśpiewał "Gira Con Me", "To Where You Are", "The Prayer" z Céline Dion i finałową piosenkę "Aren’t They All Our Children" z takimi artystami jak Yolanda Adams, Nick Carter, Enrique Iglesias i Céline Dion.

  2003-2008

  Drugi album Grobana Closer też pod nadzorem Fostera, ukazał się 11 listopada 2003 r. Josh wierzył, że jego druga płyta jest lepszym odzwierciedleniem jego osoby i że w ten sposób fani podczas słuchania będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o jego osobowości.

  Dwa miesiące po tym jak Closer wyszedł na rynek, wzniósł się na miejsce pierwsze na liście najlepiej sprzedawanych płyt i pozostał na tej liście przez 62 tygodnie. Jego cover utworu Briana Kennedy’ego "You Raise Me Up" stał się bardzo popularny w Adult Contemporary. Josh również wykonał piosenkę "Remember" (z Tanją Tzarovską) do ścieżki dźwiękowej filmu Troja. Zaśpiewał też w 2004 r. piosenkę "Believe" do filmu animowanego Ekspres Polarny oraz stworzył cover piosenki Linkin Park "My December".

  Podczas lata 2004 r., Groban powrócił do Interlochen, gdzie wystąpił dla gości i wszystkich przybyłych, opowiadając też o swoich poczynaniach jako młody wokalista. 30 listopada 2004 r. wydał drugi już DVD Live at the Greek. W tym samym roku Josh wykonał utwór "Remember When It Rained" razem z pełną orkiestrą podczas American Music Awards, gdzie był nominowany jako "Najlepszy Artysta" w kategorii pop. Groban i jego płyty były nominowane więcej niż 12 razy w samym tylko 2004 roku, w tym do American Music Awards, World Music Awards, Oscarów i Grammy.

  Kolejne występy Grobana miały miejsce w "The Oprah Winfrey Show", "The Ellen DeGeneres Show", "Jay Leno", "Larry King Live", "The Rosie O'Donnell Show", "20/20", "The Today Show", "Macy's Thanksgiving Day Parade", " Super Bowl XXXVIII", "The Walt Disney World Christmas Day Parade", "The Rockefeller Tree Lighting", "Kennedy Center Honors" i na wielu innych uroczystościach.

  Podczas pierwszego tygodnia września 2006 roku najnowszy singel Josha zatytułowany "You Are Loved (Don’t Give Up)" dostał się do AOL specjalnie dla fanów. Piosenka ta pochodzi już z trzeciej płyty artysty, zatytułowanej Awake, która oficjalnie zobaczyła światło dzienne 7 listopada 2006 roku. Groban wykonał "You Are Loved (Don’t Give Up)", jak i inne dwa utwory z Awake, podczas specjalnego promowania swojej płyty dla "Live From Abbey Road" w Abbey Road Studios 26 października 2006 roku. Podczas tworzenia "Now Or Never", utworu pochodzącego z tej płyty, Josh współpracował z brytyjską artystką i pisarką piosenek Imogen Heap. Kolejne dwa, "Lullaby" i "Weeping" zostały skomponowane z południowo-afrykańską grupą Ladysmith Black Mambazo. Oba mają silny, afrykański akcent. W innym utworze zaprezentował się kolejny sławny południowo-afrykański artysta Vusi Mahlasela. Josh pojechał w swoją trasę koncertową Awake po całych Stanach z Angélique Kidjo. Jego tournée trwające od lutego do października obejmowało 81 miast, w tym w Ameryce Północnej, Europie, Australii i Filipinach, a za każdym razem widownia była pełna.

  Josh śpiewał w duecie z Barbrą Streisand ("All I Know of Love") i także w 2007 roku z Mireille Mathieu ("Over the Rainbow").

  W czerwcu 2007 r. Groban spędził kilka tygodni w Londynie nagrywając świąteczny album z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną i Afrykańskim Chórem Dziecięcym, o czym wspominał na DVD The Making of Noël.

  1 lipca 2007 r., Josh wystąpił wraz z Sarą Brightman podczas koncertu dla księżnej Diany na Stadionie Wembley. Przed telewizorem koncert ten oglądało około 15 milionów ludzi z całej Anglii, a na świecie 500 milionów domów w 140 krajach. 10 lutego 2008 roku, Groban wystąpił podczas uroczystości Grammy razem z Andrea Bocellim w hołdzie dla Luciano Pavarottiego. Josh został nominowany do Juno Award 2008 w kategorii "Międzynarodowy Album Roku" za Noël.

  Artysta wystąpił razem z francuską muzyczną legendą Charlesem Aznavourem wykonując w duecie francuskim i angielskim jedną z piosenek Charlesa, La Bohème. Aznavour umieścił ją na swojej kolejnej już płycie, zatytułowanej Duos. Także Placido Domingo zaśpiewał z Joshem utwór "La Tua Semplicità", który jest dostępny na płycie Dominga Amore Infinito – inspirowanej wierszami Jana Pawła II.

  Po Noël nadeszła pora na kolejną płytę z koncertu. Awake Live, bo taką ma nazwę kolejna płyta PBS piosenkarza, pojawiła się na rynku 6 maja 2008 r. Koncert został sfilmowany 28 sierpnia 2007 roku w Salt Lake City (Utah), w EnergySolutions Arena.

  12 i 13 maja 2008 r. Josh wziął udział w musicalu Chess w Royal Albert Hall (Londyn) razem z takimi osobami jak Idina Menzel, Adam Pascal czy Kerry Ellis (musical ten dostępny jest na płycie Chess In Concert od 16 czerwca 2009 r.). To opowieść o dwóch szachistach: Amerykaninie Freddiem (Adam Pascal) i Rosjaninie Anatolym (którego zagrał Groban), którzy walczą przeciwko sobie w mistrzostwach w szachy. Asystentką, a również i kochanką Freddiego, jest Florence (Idina Menzel), która w czasie rozgrywek zakochuje się z wzajemnością w Anatolym. Sprawa się komplikuje, gdy na kolejne rozgrywki przyjeżdża żona Anatoly'ego, Svetlana (Kerry Ellis). Akcja dzieje się w latach 50. XX wieku, jest to więc nie tylko musical o miłości, ale też o historii i o tym, co działo się w czasach istnienia ZSRR. To nie jest pierwszy występ Grobana w owym musicalu. W 2003 r. zagrał tę samą postać, a cały musical został wtedy zagrany na rzecz fundacji.

  23 maja 2008 r. w Mandalay Bay w Las Vegas Josh wystąpił podczas koncertu Davida Fostera, który zaprosił na tę noc swoich przyjaciół. Uroczystość ta obfituje w utwory takich artystów jak Katharine McPhee, Brian McKnight, Andrea Bocelli, Peter Cetera, Blake Shelton, Michael Bublé czy Charice. Josh wykonał trzy utwory: "Alla Luce Del Sole", "Bridge Over Troubled Water" z Brianem McKnightem i "You Raise Me Up". Koncert dostępny jest na płycie CD/DVD Hit Man David Foster & Friends.

  15 lipca 2008 r. Groban wykonał "God Bless America" podczas siódmych rozgrywek baseballowych 79 rocznicy All-Star Game w Nowym Jorku w Yankee Stadium. 21 września 2008 r. pojawił się na uroczystości rozdania nagród Emmy wykonując utwór składający się z fragmentów popularnych melodii serialowych.

  2009-obecnie

  W niedzielę, 18 stycznia 2009 r., Josh wziął udział w koncercie z okazji uroczystości Inauguracji Baracka Obamy na prezydenta USA i zaśpiewał wraz z Heather Headley utwór "My Country Tis of Thee". 19 czerwca został zaproszony na uroczystość Hollywood Bowl Hall of Fame, na którą co roku zapraszani są artyści, którzy mogą się poszczycić swoimi ogromnymi osiągnięciami. Piosenkarz zaprezentował utwory solowe jak i w duetach m.in. z Kiri Te Kanawą.

  Producenci serialu The Simpsons zawarli motyw Josha w 9 odcinku 20 sezonu zatytułowanym "Lisa the Drama Queen". Groban od zawsze chciał być gościem w owym serialu. Jak mówił kilka lat temu, zrobiłby wszystko żeby tylko producenci poprosili go o zgodę na użyczenie jego osoby.

  Josh poproszony przez Nelly Furtado pojawił się na jej najnowszej płycie Mi Plan śpiewając w duecie utwór "Silencio". Oboje bardzo ciepło się o sobie wypowiadali. Pierwotnie Josh miał śpiewać razem z Nelly tylko w refrenie piosenki, jednakże artystka zmieniła zdanie gdy usłyszała Grobana. Powiedziała, że podczas śpiewu Josha ma gęsią skórkę, a jej oczy zachodzą łzami.

  W styczniu 2011 roku Josh wystąpił w show znanego producenta amerykańskiego Jimmy'ego Kimmela, podczas którego śpiewa utwory z najlepszymi wpisami Kanye Westa z twittera. Film osiągnął niezwykłą popularność, stając się jednym z najciekawszych filmów ze stycznia oraz najczęściej rozpowszechnianym filmem przez twittera wszech czasów z liczbą prawie 3 milionów wejść i ponad 85 tysięcy przekazań.

  Josh w odniesieniu do przyszłości, jest gotowy na wiele możliwości. Mówi:

  Tak więc Josh, po występie w Ally McBeal i w musicalu Chess wystąpił gościnnie w dwóch docinkach serialu Glee - i zagrał samego siebie przy okazji parodiując własną osobę. W lipcu 2011 roku ukazał się film z udziałem Grobana Kocha, lubi, szanuje gdzie wcielił się w rolę Richarda u boku Steve'a Carella czy Emmy Stone, a także wystąpił gościnnie w serialu Biuro. Lista filmowych wcieleń artysty nadal się powiększa.

  W 2010 Groban wydał koleją studyjną płytę zatytułowaną Illuminations.

  Groban postanowił, że ten album będzie czymś wyjątkowym, dlatego przy jego produkcji współpracował z Rickiem Rubinem, producentem płyt takich zespołów jak Metallica, Linkin Park, Limp Bizkit czy Red Hot Chili Peppers. Razem stworzyli nowy gatunek muzyki, nową strefę, gdzie folklor spotyka klasykę, sztuka spotyka intymność, bezpośredniość spotyka ponadczasowość, a co najważniejsze, strefę, gdzie Groban stał się wolny mogąc wyrazić siebie tak prawdziwie i w pełni jak nigdy dotąd. Po raz pierwszy Groban spróbował swoich sił w języku portugalskim w utworze "Você Existe Em Mim", jednym z singli promujących płytę.

  9 kwietnia piosenkarz po raz pierwszy odwiedził Polskę. Był gościem specjalnym w telewizyjnym muzycznym show Must Be the Music emitowanym w Polsacie.

  Josh w 2010 zaczął przygotowywać swoją trasę koncertową, która oficjalnie zaczęła się 12 maja 2011 roku. Wcześniej można było zobaczyć artystę w serii wielu mniejszych koncertów – pretour, promującej nową płytę - zatytułowanej Before We Begin.

  Piosenkarz brał udział w programie telewizyjnym "Rising Star" jako prowadzący. W 2013 roku wydał szóstą płytę zatytułowaną All That Echoes. Mówi o niej:

  Obecnie Groban zakończył pracę nad płytą będącą składanką utworów musicalowych i filmowych. Płyta nosi tytuł Stages.

  Sklasyfikowanie głosu Josha

  Krytycy muzyczni opisują głos Grobana w różny sposób, niektórzy mówią o tenorze.

  Charytatywnie

  Pod kierownictwem jego mentora, Davida Fostera, Groban występował w wielu charytatywnych koncertach, m.in. "VH1 Save the Music" (2005 r.), "Tsunami Aid: A Concert of Hope" (2005 r.), "Fifth Adopt-A-Annual Minefield" (2005 r.), "2nd Annual Grammy Jam" (2005 r.), "Live 8" (2005 r.), "The Heart Foundation Gala" (2005 r.) i "David Foster and Friends Charity Gala" (2006 r.).

  Zainspirowany wizytą Nelsona Mandeli podczas podróży do Południowej Afryki w 2004 r. stworzył fundację Josha Grobana aby pomagać dzieciom chorym, w potrzebnej edukacji oraz w różnych umiejętnościach. Mandela mianował Grobana jako swojego oficjalnego ambasadora do swojego projektu 46664, kampanii mającej za zadanie pomóc powiększyć światowe zrozumienie na temat HIV/AIDS w Afryce.

  25 kwietnia 2007 roku, Groban wystąpił z Afrykańskim Chórem Dziecięcym w Idolu Amerykańskim. 2 września 2007 roku Josh przeznaczył 150 tysięcy dolarów na "Charlotte-Mecklenburg Schools" by wspomóc tamtejszą muzyczną edukację. 28 lutego 2008 r. Josh pojawił się w "One Night Live" w Air Canada Centre w Toronto (Kanada) z Bryanem Adamsem, Sarah McLachlan, Jann Arden i RyanDan na rzecz szpitalu dla kobiet Sunnybrook i programów dla dzieci.

  Aby uczcić 27 urodziny Josha, jego fani postanowili zebrać 27 tysięcy dolarów na projekt zatytułowany "Raise 27". Udało się zebrać 44 094 dolarów na fundację Josha Grobana, na korzyść sierocińca Noah's Ark children's "Siyawela" w Południowej Afryce. Po tym datku, wzruszony Josh zakomunikował, że: "to był najlepszy prezent jaki kiedykolwiek dostał".

  W grudniu 2009 Josh wybrał się na zakupy po zabawki dla dzieci specjalnie dla fundacji Toys for Tots.

  31 sierpnia 2010 roku Josh wystąpił na żywo dla Live 4 Pakistan by wspomóc ofiary powodzi w Pakistanie. Płyta jest dostępna do kupienia poprzez iTunes.

  W 2013 roku artysta wziął udział w projekcie "Live Below the Line" by zwrócić uwagę na problem ubóstwa wielu rodzin.

  Groban stworzył własną fundację Find Your Light.

  Wpływy i własne działania

  Muzyczne wpływy na Grobana mają m.in. Radiohead, Paul Simon, Sting, Peter Gabriel, Freddie Mercury i Björk.

  Dyskografia

  Składanki

  • With You - 2007 (specjalne walentynkowe, ekskluzywne wydanie w Hallmark Gold Crown stores)
  • A Collection - 2008 (zbiór najlepszych utworów)

  Koncerty na DVD

  • Josh Groban in Concert – 2002
  • Live at the Greek – 2004
  • Up Close With Josh Groban (Specjalnie na Dzień Matki) – 2008
  • Awake Live – 2008
  • Soundstage Presents: An Evening In New York City – 2009

  Ścieżki dźwiękowe

  • A.I.: Sztuczna Inteligencja Soundtrack – 2001 – "For Always" z Larą Fabian
  • Troja Soundtrack – 2004 – "Remember" z Tanją Tzarovską
  • Ekspres Polarny Soundtrack – 2004 – "Believe"
  • Muppets Most Wanted Soundtrack - 2014 - "The Big House" z Nadyą oraz "Together Again" z The Muppets

  Utwory wydane przez lub z innymi artystami na CD

  • Barbra Streisand – Duets – 2002 – "All I Know of Love" z Barbrą Streisand
  • Charlotte Church – Prelude: The Best Of Charlotte Church – 2002 – "The Prayer" z Charlotte Church
  • Songs Of Love Love In Roses składanka – 2002 – "You're Still You"
  • David Foster – The Best Of Me: A Collection Of David Foster's Greatest Works – 2002 – "The Prayer" z Charlotte Church
  • Sounds Of The Season: The NBC Holiday Collection składanka świątecznych utworów – 2003 – "O Holy Night"
  • Voices 3 składanka – 2004 – "Cinema Paradiso"
  • Leeza Gibbons Presents Reflections – 2004 – "To Where You Are"
  • Greatest Love Of All składanka – 2004 – "To Where You Are"
  • Grammy Nominees 2005 – 2005 – "You Raise Me Up"
  • Love The Earth składanka – 2005 – "Oceano"
  • Hurricane Relief: Come Together Now – 2005 – "Alla Luce Del Sole" (live) i "Tears in Heaven" z wieloma artystami (koncert za ofiary huraganów z 2005 r., m.in. Katriny i Rity)
  • Greatest Love Of All 2 składanka – 2006 – "You Raise Me Up"
  • Barbara Cook – Barbara Cook at the Met – 2006 – "Not While I’m Around" i "Move On" z Barbarą Cook (na żywo w Metropolitan Opera)
  • Angelique Kidjo – Djin Djin – 2007 – "Pearls" (z Angelique Kidjo i Carlosem Santaną)
  • Instant Karma: The Amnesty International Campaign to Save Darfur – 2007 – "Imagine" (utwór dostępny jedynie na płycie Amex 6-Track Bonus EP)
  • CD For The Troops składanka – 2007 – "February Song"
  • Alan Jones – Songs Of Love And Inspiration składanka – 2008 – "To Where You Are"
  • Brian McKnight – I'll Be Home For Christmas – 2008 – "Angels We Have Heard On High" z Brianem McKnightem
  • CD For The Troops II składanka – 2008 – "Machine"
  • Plácido Domingo – Amore Infinito – 2008 – "La Tua Semplicità" z Plácido Domingo
  • Charles Aznavour – Duos – 2008 – "La Bohème" z Charlesem Aznavour (na płycie dostępna wersja francuska i angielska)
  • Nelly Furtado - Mi Plan - 2009 - "Silencio" z Nelly Furtado
  • Joshua Bell - At Home With Friends - 2009 - "Cinema Paradiso" z Joshuą Bellem na skrzypcach
  • Songs for Japan składanka - 2011 - "Awake" (na żywo)
  • Tony Bennett - Duets II - 2011 - "This Is All I Ask" z Tonym Bennettem
  • Plácido Domingo – Songs – 2012 – "Sous Le Ciel De Paris" z Plácido Domingo
  • Barbra Streisand - Partners - 2014 - "Somewhere" z Barbrą Streisand

  DVD wydane razem z innymi artystami

  • Sarah Brightman – La Luna: Live in Concert – 2001 – Duet "There For Me"
  • Charlotte Church – Enchantment – 2001 – Duety "Somewhere" i "The Prayer"
  • Concert for World Children's Day – 2003 – "Gira Con Me", "To Where You Are", "The Prayer" z Céline Dion i "Aren't They All Our Children " z wieloma artystami
  • Live 8 DVD – 2005 – "Angel" z Sarą McLachlan
  • Oprah Winfrey – 20th Anniversary DVD Collection – 2005 – "When You Say You Love Me" w epizodzie "Wildest Dreams" i "You Raise Me Up" zaśpiewane dla Winfrey z okazji jej 50. urodzin
  • Polar Express DVD – 2005 – "Believe" (występ ten dostępny jedynie na dwóch wersjach płyty: 2 Disc Widescreen Edition oraz Polar Express Gift Set
  • Michael Bublé – Caught In The Act DVD – 2005 – Josh nie śpiewa tu utworów z Michaelem, jedynie pojawia się na scenie jako gość
  • We Are The Future DVD – 2007 – "You Raise Me Up"
  • Concert For Diana DVD – 2007 – "All I Ask Of You" z Sarą Brightman (występ z 1.07.2007)
  • Hit Man: David Foster and Friends CD/DVD – 2008 – "Alla Luce Del Sole", "Bridge Over Troubled Water" z Brianem McKnightem i "You Raise Me Up"
  • Chris Botti – Live in Boston – 2009 – "Broken Vow" z Chrisem Botti i "Shape Of My Heart" ze Stingiem i Chrisem Botti

  Role teatralne

  • Chess: Actors' Benefit Fund Concert – musical na rzecz fundacji – 2003 (rola Rosjanina, Anatolija Siergiejewskiego)
  • Musical Chess – 12-13.05.2008 w Royal Albert Hall (Londyn) (rola Rosjanina, Anatolija Siergiejewskiego) (musical ten dostępny na płycie Chess In Concert CD/DVD)

  Filmografia

  • Ally McBeal Sezon 4 Odcinek 23 "The Wedding" – 2002 - jako Malcolm Wyatt
  • Ally McBeal Sezon 5 Odcinek 7 "Nine One One" – 2003 - jako Malcolm Wyatt
  • Glee Sezon 1 Odcinek 3 "Acafellas" - 2009 - jako on sam
  • Glee Sezon 1 Odcinek 22 "Journey" - 2010 - jako on sam
  • Kocha, lubi, szanuje - 2011 - jako Richard
  • Biuro Sezon 8 Odcinek 4 "Garden Party" - 2011 - jako brat Andy'ego Bernarda
  • CSI: NY Sezon 9 Odcinek 16 "Blood Actually" - 2013 - jako on sam
  • Coffee Town - 2013 - jako Sam
  • The Crazy Ones Sezon 1 Odcinek 7 "Sydney Australia" - 2013 - jako Danny Chase
  • The Crazy Ones Sezon 1 Odcinek 19 "Danny Chase Hates Brad Paisley" - 2014 - jako Danny Chase
  • Muppets Most Wanted - 2014 - jako osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze
  • The Hollars - 2015 - jako ksiądz Dan

  Współpraca

  Obecnie w zespole Josha Grobana występują:

  • Tariqh Akoni − gitarzysta, dyrektor muzyczny
  • Andre Manga - basista
  • Ruslan Sirota - pianista
  • Christian Hebel − skrzypek
  • Daniel Rosenboom - trębacz
  • Pete Korpela − perkusista
  • Dave Dicenso − perkusista

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform