Leona Lewis

 • Leona Louise Lewis (ur. 3 kwietnia 1985 w Londynie) – brytyjska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, początkująca projektantka mody i zwyciężczyni trzeciej edycji programu telewizyjnego The X Factor, gdzie okrzyknięto ją najbardziej utalentowaną wokalistką spośród wszystkich (od grudnia 2010 – siedmiu) dotychczasowych zwycięzców programu.

  Jej debiutancki singel A Moment Like This wydany w grudniu 2006, pobił ówczesny światowy rekord (w ściąganiu na komputer utworów) 50 tys. ściągnięć/30 minut.
  Listopada 2009 roku wydała swoją drugą płytę Echo, z której pochodzą dwa single: Happy i I Got You. Od maja do lipca 2010 roku trwała jej debiutancka trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii i Irlandii.

  Razem z Jimmym Page’em wykonała na ceremonii zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie Whole Lotta Love zespołu Led Zeppelin.

  Została wybrana „Człowiekiem roku 2008” przez organizację PETA za walkę o godne traktowanie zwierząt.

  Ma na swoim koncie 23 nagrody, 18 nominacji – w tym 3 nominacje do nagrody Grammy. Nagrała 4 single numer 1 z ośmiu oraz multiplatynową płytę Spirit, której reedycja także zajęła to zaszczytne miejsce.

  Młodość

  Rodzicami Leony są Aural Josiah „Joe” Lewis, pochodzący z Gujany z korzeniami afrykańskimi oraz Maria Lewis, Walijka z korzeniami irlandzkimi i włoskimi. Leona ma dwóch braci. Leona Lewis uczęszczała do wielu szkół teatralnych i muzycznych w tym do Sylvia Young Theatre School, Italia Conti Academy oraz do BRIT School. Aby zostać zauważona jako poważna artystka – Leona uczyła się grać na pianinie, gitarze oraz ciężko pracowała, aby ukształtować się jako tekściarka i kompozytorka. Wygrała wiele konkursów, jednak, aby zarobić na studio nagraniowe pracowała jako m.in. recepcjonistka, kelnerka czy sprzątaczka.

  Przed udziałem w The X Factor – Leona nagrała dwa albumy demo – Twilight i Best Kept Secret oraz cover piosenki Minnie Riperton Lovin' you dzięki wytwórni The Schizofreniks. Album Best Kept Secret ukazał się w pierwszym kwartale 2009 roku z wytwórni The Schizofreniks, mimo wielu argumentów przeciwko ze strony Simona Cowella i Sony BMG.

  The X Factor

  W 2006 roku, Leona Lewis wzięła udział w przesłuchaniach do trzeciej serii popularnego programu brytyjskiego The X Factor.

  Dwudziestojednoletnia, nieśmiała recepcjonistka zaśpiewała piosenkę Over the rainbow i przeszła do drugiego etapu programu. W trzecim etapie, śpiewając piosenki takie jak Hero z repertuaru Mariah Carey, Without you – Carey oraz Baby One More Time – Britney Spears, przeszła do finałów.

  16 grudnia 2006 roku, Leona została ogłoszona zwyciężczynią trzeciej serii programu, zostając tym samym pierwszą kobietą, która wygrała program, po Steve Brookstein i Shayne Ward. Nagrodą w programie jest wart milion funtów kontrakt muzyczny, z wytwórnią Sony BMG i Syco Music.

  Jej głos był często porównywany z takimi gwiazdami jak Whitney Houston, Mariah Carey czy Celine Dion. Lewis była także często krytykowana – przez niektórych jurorów, za brak pewności siebie oraz przez Hudsona, wokalistę i nauczyciela śpiewu, za brak „gwiazdorskiej jakości”. W finale programu, do Leony dołączył zespół Take That, aby razem wykonać piosenkę zespołu „A Million Love Songs”. Po występie, Gary Barlow – członek Take That – powiedział do Simon Cowell’a: „masz na sobie wielką odpowiedzialność, ponieważ ta dziewczyna jest prawdopodobnie pięćdziesiąt razy lepsza od jakiegokolwiek innego finalisty jakiego miałeś w tym programie i to ty jesteś odpowiedzialny za to, aby zrobić z niej najlepszą artystkę jaką tylko możesz, więc proszę – zrób to”.

  17 marca 2008, w programie Oprah Winfrey Show, Simon Cowell wyznał, że podczas wykonania utworu „Summertime” przez Leonę, mógł dostrzec jej transformację ze świetnej wokalistki w supergwiazdę. Gospodyni programu, Oprah Winfrey, chwaląc oraz krótko opowiadając do kamery o singlu Bleeding Love, przyczyniła się do wzrostu sprzedaży singla na iTunes.

  Singel zwycięzcy, w tym przypadku – Leony, A Moment Like This został ściągnięty z internetu przez sklepy muzyczne online, 50 tys. razy przez pół godziny. Tym sposobem, został świątecznym numerem 1. przez cztery tygodnie na brytyjskich listach przebojów i przez sześć na irlandzkich notowaniach.

  W lutym 2007 roku, Leona oficjalnie podpisała kontrakt nagraniowy z wytwórnią J Records (Sony BMG) i Syco Music wart 5 milionów dolarów, obejmując produkcje pięciu solowych albumów Leony Lewis.

  Twórczość muzyczna

  2007-2009: Spirit

  Zaraz po wygranej w programie The X Factor debiutancki singel Leony Lewis A Moment Like This, wydany kilka dni po ogłoszeniu Lewis zwyciężczynią show, wdarł się na pierwsze miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii. Singel był także nominowany do nagrody BRIT, jednak odpadł w drugim etapie eliminacji do nagrody. Jednak w maju 2007 roku, piosenka wygrała nagrodę Ivor Novello za najlepszy brytyjski singel.

  9listopada 2007 roku, Leona wydała swój debiutancki album zatytułowany Spirit. Na irlandzkich listach przebojów, album zadebiutował na pozycji 1. Trzy dni później, w Wielkiej Brytanii album trafił na półki sklepowe. Podobnie jak w Irlandii, album zadebiutował na pierwszym miejscu notowań tym samym zostając najszybciej sprzedającym się debiutanckim albumem w historii obu krajów oraz czwartym najszybciej sprzedającym się albumem w Wielkiej Brytanii. Premiera w USA odbyła się 8 kwietnia 2008 i tam płyta też zadebiutowała na pierwszym miejscu najbardziej prestiżowej listy Billboard 200. Tym samym Leona została pierwszą od 20 lat Brytyjką z drugim singlem „Bleeding Love” na pierwszym miejscu, od czasu Kim Wilde.

  Drugi singel z albumu Bleeding Love został numerem 1. w USA (przez dwa tygodnie), Wielkiej Brytanii (przez siedem tygodni), Irlandii, Polsce, Francji itp. Singel rozszedł się w 66 tys. kopiach w pierwszym dniu wydania w Wielkiej Brytanii i w 218 805 kopiach w pierwszym tygodniu. Klip był czwartym najczęściej oglądanym teledyskiem na YouTube.

  Kolejnymi singlami zostały utwory Better in time oraz Footprints in the Sand specjalnie dla organizacji charytatywnej Sport Relief. Better in time trafił na pozycję 2. na brytyjskich listach przebojów.

  Piątym singlem był utwór Forgive Me, który trafił na piąte miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Utwór opublikowany został najpierw tylko na amerykańskiej edycji albumu Spirit, jednakże później został umieszczony także na innych edycjach płyty w ramach jej światowej reedycji.

  Szóstym singlem, wydanym od koniec 2008 roku i umieszczonym na reedycji albumu, był cover piosenki „Run” zespołu Snow Patrol. Cover ten to kolejny numerem jeden w karierze Leony. W dwóch pierwszych dniach sprzedaży osiągnął wynik 69244 sprzedanych kopii, a w pierwszym tygodniu sprzedał się w 131593 kopiach. Ponieważ był to cover, nie mógł zostać wydany w formacie CD, lecz jedynie jako digital single dostępny w internetowym sklepie muzycznym iTunes.

  17 listopada 2008 Leona wydała reedycję swojej płyty Spirit tylko w Europie. Spirit: The Deluxe Edition trafił prosto na pozycję 1. na brytyjskich notowaniach. Reedycja zawiera dodatkowe trzy piosenki: „Forgive Me”, „Missess Glass” – wcześniej wydany tylko na amerykańskiej i kanadyjskiej edycji albumu oraz Run” W dodatku, zawiera także płytę DVD z teledyskami Leony do Bleeding Love wersje dla Wielkiej Brytanii i USA, Better in time, Footprints in the sand, A Moment Like This oraz Forgive Me. Kolejną atrakcją płyty było OpenDisc, który umożliwia dostęp do dodatkowych materiałów po włożeniu płyty do komputera.

  Siódmym singlem była piosenka I Will Be wydana tylko dla USA i Kanady. Klip do utworu z udziałem aktora Chace’a Crawford’a został wydany 23 stycznia 2009.

  Leona Lewis została nominowana do prestiżowej nagrody Grammy w trzech kategoriach, w tym dwie za Bleeding Love i jedną za album [Spirit. Żadnej nagrody nie dostała.

  Album Best Kept Secret (nagrany jako demo przed udziałem w The X Factor) ukazał się w pierwszym kwartale 2009 roku z wytwórni The Schizofreniks, mimo wielu argumentów sprzeciwu od Simona Cowella i Sony BMG.

  Od 2009: Echo i The Labyrinth

  W listopadzie 2009 r. Leona wydała drugi album studyjny Echo. Pierwszym singlem z tej płyty jest utwór Happy, który utrzymywał się na wysokich pozycjach na listach przebojów w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii. Drugim singlem jest I Got You.

  W roku 2009 Leona nagrała utwór pod tytułem I See You – temat muzyczny do filmu Avatar w reżyserii Jamesa Camerona. Piosenka została napisana przez Jamesa Hornera oraz Simona Franglena i została nominowana w kategorii „Najlepszy oryginalny utwór” na 67. rozdaniu Złotych Globów.

  28 maja 2010 roku rozpoczęła się trasa koncertowa Leony Lewis „The Labyrinth”, podczas której artystka wykonywała swoje utwory z jej dwóch dotychczasowych płyt. Nazwa trasy pochodzi od filmu Labirynt, który był ulubionym filmem Leony Lewis w trakcie jej dzieciństwa. Cała trasa, kostiumy i wystrój scen jest powiązany z filmem. 29 listopada 2010 roku został wydany album koncertowy The Labyrinth Tour Live from the O2.

  2011 – 2012: Collide, Hurt:The EP i Glassheart

  Po dosyć długiej przerwie spowodowanej pracą nad trzecim albumem 22 sierpnia 2011 roku Lewis wydała singel Collide, który nagrała razem ze szwedzkim DJ'em Avicii. Utwór miał być pierwszym singlem promującym płytę Glassheart, jednak z powodu konfliktu związanego z prawami autorskimi piosenka nie znalazła się na albumie Avicii'ego, a na płycie Leony, której premierę w związku z nieścisłościami dotyczącymi singla opóźniono, ukazał się jedynie jej remiks, którego autorem jest Afrojack. Remiks ten został nominowany do Nagrody Grammy w 2012 roku w kategorii najlepszy nagrany remix. W celu zapełnienia luki pomiędzy drugim a trzecim albumem Brytyjki wydała ona 9 grudnia 2011 roku minialbum – Hurt:The EP, który ukazał się jako EP/Singel.

  Dnia 12 października 2012 roku ukazał się długo wyczekiwany, trzeci album Leony zatytułowany Glassheart, który pokazał poza standardowymi utworami niespotykane dotąd w twórczości Lewis brzmienia. Pierwszym singlem promującym płytę został Trouble, wydany 5 października 2012 roku. Jako drugi singel ukazał się Lovebird dnia 16 listopada 2012 roku.

  2013 - obecnie: Christmas, with Love

  W czerwcu 2013 roku, pojawiły się spekulacje, że czwarty album Lewis będzie w rzeczywistości albumem bożonarodzeniowym. Tego samego miesiąca brytyjscy producenci z duo MagicIT poinformowali, że rozpoczęli nagrywanie z piosenkarką świątecznych utworów. Ostatecznie album Christmas, with Love ukazał się 29 listopada 2013 roku. Pierwszym singlem promującym płytę został utwór One More Sleep, wydany 5 listopada.

  Życie prywatne

  Leona mieszka w londyńskiej dzielnicy Hackney, po rozstaniu z narzeczonym Lou Al-Chamaa, którego zna od czasu gdy miała 9 lat. Posiada psa rottweilera wabiącego się Rome.

  W wieku 12 lat została wegetarianką i jest nią do dziś. W 2008 roku została (według PETA): człowiekiem roku oraz najseksowniejszą gwiazdą wraz z liderem zespołu Red Hot Chilli Peppers – Anthonym Kiedis.

  W październiku 2008 roku odrzuciła propozycję Mohameda Al Fayeda współpracy z linią sklepów Harrods, wartą milion dolarów. Swoją decyzję argumentowała faktem, iż Harrods jest jedynym domem towarowym w Wielkiej Brytanii, który kontynuuje sprzedaż ubrania ze skór zwierząt.

  Nagrody

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform