Anggun

 • Anggun Cipta Sasmi (ur. 29 kwietnia 1974 w Dżakarcie, Indonezja) – indonezyjska piosenkarka i autorka tekstów o francuskim pochodzeniu.

  W 1986 roku wydała swój pierwszy rockowy album Dunia Aku Punya. W 1989 roku zrobiło się o niej głośno po opublikowaniu singla „Mimpi”. Wykorzystała to wyróżnienie, wydając kilka singli i trzy nowe albumy studyjne, które ustabilizowały jej pozycję na scenie i zapewniły jej opinię jednej z czołowych indonezyjskich gwiazd rocka na początku lat 90.

  W 1994 roku Anggun opuściła Indonezję, by kontynuować międzynarodową karierę. Po dwóch latach spędzonych w Londynie i Paryżu spotkała francuskiego producenta Ericka Benziego i podpisała umowę z Sony Music Entertainment. Wydała swój pierwszy międzynarodowy album Snow on the Sahara (1997), który był dostępny w 33 krajach na świecie. Na płycie znalazł się przebój Anggun „Snow on the Sahara”, który trafił na pierwsze miejsca list przebojów w kilku państwach. Od czasu przełomu jej międzynarodowej kariery, piosenkarka wydała pięć albumów studyjnych w języku angielskim i francuskim oraz ścieżkę dźwiękową do duńskiego filmu „Open Hearts” (2002). Współpracowała z międzynarodowymi artystami, m.in.: z Julio Iglesiasem, Peterem Gabrielem i Pras Michel z zespołu The Fugees.

  Anggun jest pierwszym indonezyjskim artystą, który pojawił się na europejskich i amerykańskich listach przebojów. Jej albumy pokrywają się złotem i platyną w niektórych krajach Europy. Otrzymała wiele pochwał za swoje osiągnięcia, w tym prestiżowy Order Sztuki i Literatury z rąk Ministra Kultury Francji.

  W 2012 roku Anggun reprezentowała Francję podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Echo (You and I)”, z którym zajęła ostatecznie 22. miejsce w stawce finałowej.

  Życie i kariera

  1974–1993: Wczesne życie i kariera w Indonezji

  Anggun, drugie dziecko i pierwsza córka Darto Singo, jawajskiego pisarza i Dien Herdina, gospodyni domowej z rodziny królewskiej Yogyakartan, urodziła się i wychowała w Dżakarcie, w Indonezji.

  W wieku dwunastu lat, wydała swój pierwszy oficjalny studyjny album, Dunia Aku Punya (1986). Krążek został wyprodukowany przez znanego indonezyjskiego rockowego muzyka, Iana Antono.

  W 1992 roku Anggun zaczęła się spotykać z francuskim inżynierem, Michelem Georgea, którego poznała rok wcześniej podczas wycieczki w Kalimantan. Para wzięła ślub, pomimo sprzeciwu rodziców, którzy uważali, że Anggun jest za młoda na małżeństwo. Jej mąż został następnie jej menadżerem. W następnym roku Anggun została najmłodszą indonezyjską piosenkarką, która założyła własną wytwórnię płytową, „Bali Cipta Records”.

  1994–1996: Początki w Europie

  W 1994 roku Anggun wydała album Yang Hilang, płytę zawierającą największe hity artystki. By przenieść się do Europy, sprzedała swoją wytwórnię płytową. Anggun z mężem pojechali do Londynu, gdzie spędzili rok.

  Zaczęła pisać piosenki i nagrywać dema, które wysyłała do wytwórni płytowych w Anglii. Niestety, wszystkie spotkały się z negatywną odpowiedzią.

  1997–1999: Au nom de la lune (Snow on the Sahara) i międzynarodowy sukces

  W czerwcu 1997 roku Anggun wydała swój pierwszy francuskojęzyczny album Au nom de la lune (Snow on the Sahara). Krążek był ogromnym artystycznym odsunięciem się od wcześniejszego, rockowego stylu Anggun. Tym razem eksperymentowała z muzyką światową i dźwiękami adult contemporary.

  Angielska wersja albumu, Snow on the Sahara, została wydana w 33 krajach całego świata (w Azji, Europie i Ameryce.

  W Stanach Zjednoczonych, album Snow on the Sahara został wydany przez wytwórnię Epic Records, w maju 1998 roku.

  2000–2003: Chrysalis i Open Hearts

  W 1999 roku Anggun wzięła rozwód z Michelem Georgea, po siedmiu latach małżeństwa. To zainspirowało ją do nagrania kolejnego albumu. Drugi francuskojęzyczny album Désirs contraires, który został wydany we wrześniu 1999 roku.

  Anglojęzyczna wersja albumu, „Chrysalis”, osiągnęła większy sukces. Album został wydany krótko po premierze Désirs contraires. Ukazał się w 15 krajach, natomiast nie w Stanach Zjednoczonych z powodu słabych wyników sprzedaży pierwszej płyty.

  Pod koniec 2000 roku Anggun otrzymała zaproszenie od Watykanu na specjalny, świąteczny koncert, podczas którego miałaby zaśpiewać u boku Bryana Adamsa i Dionne Warwick.

  W tym okresie Anggun zawiązała nić współpracy: angażowała się w tworzenie ścieżek dźwiękowych do różnych projektów, współtworzyła albumy charytatywne. Z DJ Cam nagrała angielskofrancuską piosenkę „Summer in Paris”, która stała się klubowym hitem w Europie i Azji. Utwór znalazł się na płycie DJa – Soulshine.

  Anggun brała też udział w produkcji dwóch skandynawskich filmów: stworzyła piosenkę „Rain (Here Without You)” do filmu Anja & Viktor (2001) oraz cały soundtrack do Open Hearts (2002).

  2004–2006: Luminescence

  W 2004 roku Anggun powróciła do Paryża, gdzie podpisała kontrakt z wytwórnią Heben Music (niezależną od Sony BMG France i Universal Music International). Rozpoczęła pracę nad nowym albumem wraz z kilkoma producentami, m.in. Jean-Pierre Taiebem i Fredericem Jaffrem. Anggun, która komponowała głównie w języku angielskim, zatrudniła znanych francuskich autorów tekstów, takich jak Jean Fauque, Lionel Florence, Tété i Evelyn Kral, którzy tłumaczyli jej anglojęzyczne piosenki na język francuski.

  Anglojęzyczna wersja Luminescence, mająca ten sam, francuski tytuł, została wydana w sierpniu 2005 roku w Europie i Azji. Na pierwszy singiel wybrano utwór „Undress Me”, który szybko trafił na włoskie listy przebojów.

  Za swoje międzynarodowe osiągnięcia i wspieranie francuskiej kultury, Anggun zdobyła prestiżowe wyróżnienie – Order Sztuki i Literatury z rąk Ministra Kultury Francji.

  W sierpniu 2006 roku Anggun wydała specjalną, francusko-angielską wersję Luminescence z trzema nowymi piosenkami. Ze 119. miejsca na French Albums Chart trafiła aż na 16. (w sumie: 103 miejsca różnicy), dzięki czemu Luminescence okazał się jej najlepiej ocenionym albumem we Francji.

  W grudniu 2006 roku Anggun otrzymała specjalne wyróżnienie, „Najlepszy Międzynarodowy Artysta” podczas Anugerah Musik Indonesia (największej ceremonii wręczenia nagród muzycznych w Indonezji). Nagroda została wręczona artystce za promocję muzyki indonezyjskiej w międzynarodowym przemyśle muzycznym.

  2007–2010: Macierzyństwo i Elevation

  Po rozpadzie małżeństwa z Olivierem Maurym w 2006 roku Anggun zaczęłą spotykać się z francuskim pisarzem Cyril Montana, którego ostatecznie poślubiła.

  20 października 2008 roku Anggun wydała swój czwarty album studyjny Elevation, który nosił taką samą nazwę w wersji francuskiej i angielskiej. Na płycie znajdują się piosenki w gatunku urban i hip-hop.

  Czteroletni kontrakt Anggun z Audemars Piguet został przedłużony. Piosenkarka została ponadto wybrana przez międzynarodową markę środków do pielęgnacji włosów Pantene i nowozelandzką firmę produktów mlecznych Anlene na swojego ambasadora.

  Od 2011: Echoes, Konkurs Piosenki Eurowizji

  W marcu 2011 roku Anggun ogłosiła tytuły swojej piątej studyjnej płyty: Echoes (anglojęzyczna) oraz Échos (francuskojęzyczna). Jest to jej pierwszy samodzielnie wyprodukowany album międzynarodowy. Współpracowała z Gioacchino, Pierre Jaconellim, Jean-Pierre Pilotem i Williamem Rousseau.

  W listopadzie 2011 roku Anggun została wybrana przez France Télévisions na reprezentantkę Francji podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2012 roku.

  W marcu 2012 roku Anggun wydała międzynarodową edycję Echoes z „Echo (You and I)” jako głównym singlem.

  Wizerunek

  Anggun często nazywana jest przez media „indonezyjską diwą”.

  Pomimo sukcesu jako piosenkarka, Anggun działa również w innych kierunkach.

  Dyskografia

  Albumy

  • Dunia Aku Punya (1986)
  • Anak Putih Abu Abu (1991)
  • Nocturno (1992)
  • Anggun C. Sasmi... Lah!!! (1993)
  • Snow on the Sahara (1997)
  • Chrysalis (2000)
  • Luminescence (2005)
  • Elevation (2008)
  • Echoes (2011)
  • Au nom de la lune (1997)
  • Désirs contraires (2000)
  • Luminescence (2005)
  • Élévation (2008)
  • Échos (2011)

  Bibliografia

  • Gantyo Koespradono: Kick Andy: Menonton dengan Hati. Bentang Pustaka, 2008. ISBN 978-979-1227-17-9.
  • Redaksi Jogja Bangkit: 100 Great Women: Suara Perempuan Yang Menginspirasi Dunia. Jogja Bangkit Publisher, 2010. ISBN 978-602-8620-28-4.
  • Routledge: International Who's Who in Popular Music 2007. Wyd. 9th revised. University of Virginia, 2007. ISBN 978-1-85743-417-0.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform