Roberto Alagna

 • Roberto Alagna (ur. 7 czerwca 1963 w Clichy-sous-Bois we Francji) – śpiewak operowy, tenor.

  Początki kariery

  Urodził się w rodzinie włoskich imigrantów z Sycylii. Jako nastolatek zajął się śpiewaniem w paryskich kabaretach w celu zarobienia pieniędzy na życie. Zafascynowany filmami Mario Lanzy oraz kubańskim kontrabasistą Rafaelem Ruizem, zaczął samodzielnie zajmować się nauką śpiewu klasycznego. Wygrał konkurs śpiewu im. Luciano Pavarotteigo i w 1988 r. zadebiutował na profesjonalnej scenie operowej rolą Alfreda w Traviacie. Rolę tę jeszcze wielokrotnie wykonywał na scenach mniejszych miast we Francji i Włoszech; łącznie około 150 razy. Wraz ze wzrostem reputacji został zaproszony kolejno do La Scali, Covent Garden oraz Metropolitan Opera, gdzie zagrał role Alfreda oraz Rudofa w Cyganerii. W 1994 r. ugruntował międzynarodową sławę rolą Romea w Romeo i Julii Charlesa Gounoda.

  La Scala

  Alagna specjalizuje się w repertuarze francuskim oraz w lirycznych rolach włoskich. Grał Rinuccia w Giannim Schicchim, Nemorina w Napoju miłosnym, Kawalera des Grieux w Manon. Z mniejszym powodzeniem wykonywał w ostatnich latach cięższe partie tenorowe, głównie z oper Verdiego. W czasie otwierającego sezon 2006/2007 przedstawienia Aidy, Alagna, śpiewający rolę Radamesa, został wygwizdany po wykonaniu pierwszej arii Celeste Aida i zszedł ze sceny. Przez resztę przedstawienia musiał zastąpić go Antonello Palombi.

  Metropolitan Opera

  W 2007 r. regularnie występował na deskach Metropolitan Opera w roli Pinkertona w Madame Butterfly, wrócił również do roli Radamesa, zastępując Marco Bertiego w nowej produkcji Aidy. Grał tytułowe role w Trubadurze, Otellu i Don Carlosie. Nagrał na DVD Toskę (z Angelą Gheorghiu w roli tytułowej) oraz Romeo i Julię.

  Życie prywatne

  Alagna był żonaty z Florence Lancien, która zmarła w 1994 r. na guz mózgu. Mieli córkę Ornellę. W 1996 r. Alagna poślubił rumuńską sopranistkę Angelę Gheorghiu z którą rozwiódł się w 2014 roku (od 2009 roku był z nią w separacji) 29 stycznia 2014 przyszła na świat córka śpiewaka i polskiej sopranistki Aleksandry Kurzak, Maléna Alagna.

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience
google remarketing

adform