Mala Gente

Juanes

 • Juanes, właściwie Juan Esteban Aristizábal Vásquez (ur. 9 sierpnia 1972 r. w Medellin, Antioquia) – kolumbijski piosenkarz, gitarzysta i autor piosenek. W latach 80. i 90. członek heavymetalowego zespołu Ekhymosis, rozwiązanego w roku 1998. Rozpoczęła się wtedy solowa kariera Juanesa. Jego pierwszy solowy album, Fíjate Bien, został wydany w 2000 roku i szybko odniósł sukces, przynosząc Juanesowi pierwsze 3 nagrody Latin Grammy. Jego drugi album, Un Día Normal, ukazał się w 2002 roku. Płyta szybko uzyskała status platynowej w większości hiszpańskojęzycznych państw. Z tego albumu wydano singiel Fotografía nagrany w duecie z Nelly Furtado. Trzeci studyjny album nosi tytuł Mi Sangre. Został wydany w 2004 roku i, podobnie jak poprzednie, szybko odniósł sukces. Pomimo wykorzystania singla La Camisa Negra przez włoskich neofaszystów jako swojego symbolu, nadal jest to jeden z najbardziej znanych utworów Juana. W 2007 roku wydany został album La Vida... Es Un Ratico. Najnowsza płyta została wydana w 2010 roku i nosi tytuł P.A.R.C.E..

  6 sierpnia 2004 Juanes ożenił się z aktorką i modelką Karen Martínez, którą poznał na planie teledysku "Podemos hacernos daño".

  Biografia

  Dzieciństwo

  Urodził się 9 sierpnia 1972 roku w kolumbijskim Medellín. Jego pełne imię i nazwisko brzmi Juan Esteban Aristizabal Vásquez, a przydomek Juanes zawdzięcza ojcu, który tak na niego wołał. Juanes wywodzi się z rodziny, w której muzyka odgrywała bardzo ważną rolę. Jako siedmioletni chłopiec rozpoczął naukę gry na gitarze.

  Jako nastolatek przeżył ciężkie chwile związane z porwaniem i zabójstwem kuzyna, postrzeleniem przyjaciela oraz wczesną śmiercią ojca.

  Kariera

  W wieku 15 lat założył rockowo-metalową grupę Ekhymosis, która stała się jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju. Ekhymosis łącznie wydało siedem płyt.

  W 1998 roku grupa została rozwiązana, a Juanes zdecydował się rozpocząć karierę solową. Wyjechał do Los Angeles, gdzie spotkał producenta Gustavo Santaolallę. W roku 2000 ukazała się pierwsza płyta solisty zatytułowana Fíjate Bien.

  Druga płyta Juanesa – Un Día Normal – wydana została dwa lata później. Piosenka otwierająca album, nosząca tytuł A Dios le pido jest typowym przykładem latynoskiego folkloru i wciąż króluje na światowych listach przebojów.

  Wydany w 2004 roku album zatytułowany Mi Sangre zdobył największą popularność. Zawierał m.in. takie utwory jak La Camisa Negra, Volverte A Ver, Rosario Tijeras, Qué Pasa i Sueños.

  We 2007 roku ukazała się czwarta płyta Juanesa – La Vida Es Un Ratico. Tytuł ten został zainspirowany przez matkę artysty, która, gdy Juan dowiedział się o śmierci swojej ciotki, powiedziała do niego: "Tranquilo, mi hijo, que la vida es un ratico" ("Spokojnie, synku, życie jest tylko chwilą").

  W ciągu swej kariery Juanes współpracował m.in. z Nelly Furtado, z którą nagrał trzy duety: Fotografía, Powerless i Te Busqué. Przyczynił się też do stworzenia płyty Tony'ego Bennetta, nagrywając z nim utwór The Shadow Of Your Smile. Był to pierwszy raz, gdy Juanes zgodził się śpiewać w języku angielskim. Juanes jest również autorem kompozycji piosenki No Te Cambio z najnowszego albumu Pauliny Rubio.

  W 2008 roku Juanes otrzymał 5 statuetek Latin Grammy, co w sumie daje liczbę 17 nagród. Tym samym pobił rekord Alejandro Sanza, który posiada ich 14.

  8 lutego 2009 Juanes dostał swoją pierwszą amerykańską statuetkę Grammy za płytę pop.

  Działalność charytatywna

  Juanes jest nie tylko muzykiem i poetą, ale także prowadzi działalność charytatywną. Jego fundacja Mi sangre pomaga dzieciom poszkodowanym przez miny przeciwpiechotne, które wciąż stanowią w Kolumbii jeden z poważniejszych problemów. W 2006 roku artysta wystąpił w Los Angeles podczas koncertu Colombia sin minas (Kolumbia bez min) a także zagrał koncert w Parlamencie Europejskim.

  Dyskografia

  Albumy

  • 2000: Fíjate Bien
  • 2002: Un Día Normal
  • 2004: Mi Sangre
  • 2007: La Vida... Es Un Ratico
  • 2010: P.A.R.C.E.

  Linki zewnętrzne

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience
google remarketing

adform