Serebro

 • Serebro (ros. Серебро, Sieriebro co literalnie oznacza "srebro"), stylizowane na SEREBRO – rosyjskie trio grające muzykę pop założone w 2007 roku przez managera i producenta Maksima Fadiejewa na potrzeby reprezentowania Rosji podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji rozgrywanego w tym samym roku.

  W obecny skład zespołu wchodzą Olga Sieriabkina, Darja Szaszyna oraz Polina Faworska.

  Historia

  2007: Konkurs Piosenki Eurowizji

  W lutym 2007 roku producent Maksim Fadiejew zaczął przygotowania do nowego projektu muzycznego pod nazwą Serebro, który miałby zostać zgłoszony do rosyjskiego nadawcy publicznego (tj. Pierwyj kanał) jako potencjalny kandydat do reprezentowania Rosji podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, organizowanego w Helsinkach. Początkowo projekt miał obejmować tylko jedną osobę, ostatecznie jednak zamieniono go w trzyosobowy zespół, w którego skład weszła była uczestniczka programu Star Factory - Jelena Tiemnikowa oraz Marina Lizorkina i Olga Sieriabkina.

  8 marca tego samego roku komisja jurorska powołana przez Pierwyj kanał wybrała grupę Serebro na swojego reprezentanta w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji, podczas którego miały wykonać utwór „Song #1”.

  2007-2008: Opiumroz

  Po udziale w Konkursie Piosenki Eurowizji zespół Serebro stał się jednym z najpopularniejszych grup muzycznych w kraju. Tuż po finale wydany został singiel „Song #1”, na którym znalazło się 13 różnych wersji utworu (w tym rosyjskojęzyczna „Piesnija #1”) oraz teledysk. Utwór trafił na listy przebojów w kraju oraz w Szwajcarii, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Począwszy od lata 2007 roku, formacja wyruszyła w międzynarodową trasę koncertową, występując nie tylko w Rosji, ale także w Kazachstanie, Turcji, Polsce, Uzbekistanie i Białorusi. Single zespołu nie miały tytułów, nazywane były Song #1, #2, #3 itd, co według wokalistek oraz managera miało ułatwić słuchaczom zapamiętanie każdego utworu.

  W lipcu tego samego roku grupa wydała swój drugi singiel - „Dyszy”, do którego w październiku opublikowano teledysk. W tym samym czasie zespół zaprezentował swoją nową piosenkę - „What's Your Problem?”, którą po raz pierwszy wykonał podczas ceremonii wręczenia rosyjskich nagród muzycznych (RMA), przyznawanych przez telewizję MTV. Podczas gali Serebro otrzymał statuetkę w kategorii Najlepszy debiut, nominowany był także w trzech innych dziedzinach: Najlepszy projekt popowy, Najlepszy utwór oraz Najlepszy teledysk. W grudniu tego samego roku Serebro zdobył Złoty Gramofon w kraju oraz nagrodę podczas World Music Award za najlepszy wynik sprzedaży albumów przez rosyjskiego artystę.

  Pod koniec lutego 2008 roku Serebro pojawił się w programie rozrywkowym Zvezda, podczas którego zaśpiewał patriotyczny wiersz „Żurawie”.

  Pierwsza płyta Serebro miała zostać wydana 17 października 2008 roku, jednak do premiery nie doszło z powodu opóźnienia związanego ze stworzeniem ostatecznej listy utworów. Miesiąc później ukazał się nowy utwór zespołu - „Skażi, nie molczi”, do którego niedługo potem zaprezentowano teledysk. W tym samym czasie grupa otrzymała nagrodę w kategorii Najlepszy zespół podczas ceremonii MTV RMA 2008.

  2009-2012: Zmiany składu, Mama Lover

  18 czerwca 2009 roku Lizorkina ogłosiła, że odchodzi z zespołu z powodów finansowych oraz osobistych. Wokalistka została zastąpiona przez Anastasiję Karpową. Kilka dni później ukazał się kolejny singiel zespołu - „Sładko” (wersja ang.: „Like Mary Warner”), który został pierwszym utworem nagranym w odnowionym składzie.

  Pod koniec sierpnia Serebro zagrał swoją pierwszą solową czeską trasę koncertową. Po zakończeniu trasy grupa zaprezentowała swój siódmy singiel „Dawaj dierżatsia za ruki” oraz otrzymała nominację do nagrody w kategorii Najlepszy rosyjski artysta podczas MTV Europe Music Awards 2010, jednak ostatecznie przegrała z Dimą Biłanem.

  Pod koniec lipca 2011 roku w radiu Europa Plus Live premierę miał kolejny singiel Serebro - „Mama Lover”, który został trzecim anglojęzycznym utworem zespołu. We wrześniu ukazał się oficjalny teledysk do rosyjskojęzycznej wersji utworu - „Mama Luba”, który szybko trafił na europejskie listy przebojów m.in. w Hiszpanii, Belgii, Czechach oraz we Włoszech.

  2013: Nowa wytwórnia, odejście Karpowej

  W styczniu 2013 roku Serebro ogłosił na swojej stronie internetowej, że ma zamiar wydać album kompilacyjny Serebration!, zawierający utwory z obu poprzednich płyt, oraz wyruszyć w trasę koncertową po Japonii.

  W tym samym czasie Serebro nawiązał współpracę z DJ'em M.E.G.'em, z którym nagrał piosenkę „Ugar”, która miała swoją premierę 18 września. Niedługo po premierze zespół podpisał kontrakt muzyczny z wytwórniami Republic Records i Universal Music Group oraz wydał piosenkę „Mi Mi Mi” jako swój pierwszy międzynarodowy singiel.

  28 września Karpowa potwierdziła doniesienia o odejściu z zespołu oraz planach skupienia się na karierze solowej.

  Od 2014: Odejście Tiemnikowej, powrót Karpowej

  15 maja pojawiła się informacja o pogorszeniu zdrowia jednej z wokalistek grupy Serebro, Jeleny Tiemnikowej. Producent Maksim Fadiejew zdecydował, że Jelenę zastąpiła Anastasija Karpowa.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • Opiumroz (2009)
  • Mama Lover (2012)

  Albumy kompilacyjne

  • Serebration! (2013)

  Minialbumy (EP)

  • Izbrannoe (2010)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform