Utopia

Within Temptation

 • Within Temptation – holenderski zespół grający metal symfoniczny/rock, utworzony w 1996 roku przez wokalistkę Sharon den Adel i gitarzystę Roberta Westerholta. Wczesne płyty zespołu można zaliczyć do gothic metalu (na Enter także z elementami doom metalu), późniejsze do metalu symfonicznego. Gatunek muzyczny prezentowany na ostatnich wydawnictwach członkowie zespołu określają jako symfoniczny rock.

  Biografia

  Początki

  Zespół Within Temptation został założony w 1996 roku w Holandii przez Roberta Westerholta. Jako pierwszą Robert zaangażował wokalistkę – swoją dziewczynę Sharon den Adel. Następnie zaproponował współpracę byłym członkom swojej poprzedniej kapeli The Circle (działającej później pod nazwą Voyage). Jeroen van Veen i Michiel Papenhove przyjęli propozycje, ale zespół nadal potrzebował perkusisty i klawiszowca. Tym pierwszym został Dennis Leeflang, drugim zaś młodszy brat Roberta – Martijn Westerholt. W ten sposób powstał cały skład zespołu.

  Enter (1997-1999)

  Swoją pierwszą płytę demo pt. Enter zawierającą utwory The Gatekeeper, Candles, Enter i Pearls Of Light rozesłali do kilku wytwórni fonograficznych. W ciągu dwóch miesięcy otrzymali kilka różnych propozycji. Zespół zdecydował się na podpisanie kontraktu z DSFA Records. W tym samym czasie nastąpiła wymiana perkusisty na Ivara de Graafa. Na początku 1997 roku zespół rozpoczął nagrywanie swojej debiutanckiej płyty Enter zawierającej osiem utworów w tym także te z płyty demo. Producentem płyty został gitarzysta zespołu Orphanage (z którym wcześniej Within Temptation mieli okazję zagrać kilka koncertów), Lex Vogelaar, a wokalista tegoż zespołu, George Oosthoek zaśpiewał gościnnie w Deep Within. Całość zmiksował Oscar Holleman, znany także ze współpracy z The Gathering. Płyta nagrana w ciągu dwóch tygodni ujrzała światło dzienne 7 kwietnia 1997 roku.

  17 maja Within Temptation zagrali na Dynamo'97. Był to jeden z pierwszych dużych koncertów w ich karierze. W listopadzie tego samego roku pojechali na niewielką dwutygodniową trasę koncertową po Austrii i Niemczech. Pod koniec roku zespół opuścił Ivar. Jak sam powiedział zrezygnował z dalszego grania ponieważ, chciał poświecić więcej czasu innym rzeczom. Na jego miejsce wszedł nowy perkusista Ciro Palma. Już z nowym perkusistą zespół zagrał na Noorderslag, a potem na Dynamo'98 (należy dodać, że zespół grał tu już na głównej scenie). Mniej więcej w tym czasie powstała EP-ka The Dance. Miała za zadanie wypełnić przerwę pomiędzy Enter a nową płytą. Nikt z zespołu nie spodziewał się wtedy jeszcze, że będzie to aż tak duża przerwa. Zespół doszedł do wniosku, że po kilku latach intensywnej pracy należy im się odpoczynek, dlatego też w tym okresie działo się niewiele. Przez ten czas członkowie kapeli dokończyli swoje studia, a także dorobili się własnego studia nagraniowego. Jedynym ważnym wydarzeniem, o którym należy wspomnieć jest powrót Ivara de Graafa.

  Mother Earth (2000-2003)

  Rok 2000 okazał się dla zespołu niezwykle udany. Na początku roku został zaproszony na wiele znaczących festiwali w krajach Beneluksu. W grudniu pojawiła się kolejna płyta Mother Earth wyprodukowana przez Anthony'ego Van den Berga. Wiele profesjonalnych holenderskich pism muzycznych wybrało Mother Earth na płytę miesiąca, a liczba fanów wciąż rosła. Przyczyniła się do tego również duża liczba koncertów którą zespół zagrał w kolejnym roku. Występowali między innymi w Paryżu, Meksyku, a także na słynnym festiwalu Pinkpop. Ogółem zagrali ok. 40 dużych koncertów (przy czym zawsze hale były pełne). Wydano także trzy single – Our Farewell, Ice Queen i Mother Earth. Ten drugi w 2002 roku dotarł na sam szczyt list przebojów zarówno w Holandii, jak i w sąsiedniej Belgii. Sama płyta osiągnęła w ojczyźnie zespołu status platynowej, a w Belgii złotej. Zespół otrzymał także nagrody TM/MTV Awards.

  Zespół wystąpił na festiwalach takich jak Ozzfest, Lowlands, Dynamo, Rock Werchter, Pukkelpop i Parkpop w krajach Beneluksu, a także na niemieckich Rock im Park, Bizarre, Summerbreeze. Odwiedzili także ważniejsze miasta we Francji (Paryż, Lyon, Lille, Bordeaux, Tulon). Po zakończeniu trasy w 2003 roku ukazała się płyta DVD z zapisem kilku koncertów Within Temptation oraz bonusami w stylu ujęcia zza kulis, wywiady.

  The Silent Force (2004-2006)

  Przez większość 2004 roku zespół pracował nad materiałem na nowy album The Silent Force, który został wydany w październiku w całej Europie. Płyta była tworzona w Szwecji, Rosji, Belgii i Holandii, a wyprodukowana przez Daniela Gibsona. Stand My Ground, pierwszy singel z tego albumu był wielkim sukcesem w całej Europie. Stał się numerem 1 w Holandii, Finlandii, Hiszpanii, numerem 5 na listach w Niemczech, 10 w Belgii, 20 w Austrii i Szwajcarii, 30 w Grecji, Francji, Szwecji i Norwegii. Otrzymał także status złotej płyty w Hiszpanii, Finlandii, Belgii, Luksemburgu, Niemczech i Portugalii. W listopadzie 2005 roku zespół otrzymał platynę w Holandii.

  Sprzedaż albumu The Silent Force osiągnęła na początku 2005 roku 400 000 egzemplarzy. Na początku 2005 roku zespół otrzymał w rezultacie po raz kolejny nagrodę muzyczną Conamus na najbardziej eksportowy zespół, jak również Nagrodę Edison`a i został nominowany „najlepszym międzynarodowym zespołem”. Drugi singel Memories był również sukcesem. W lutym i marcu Within Temptation objechało Europę i zagrało nawet na w Middle East na „Dubai Desert Rock Festival”, kwalifikując się do Top 10 w Dubaju.

  Zespół otrzymał Nagrodę TMF jako „najlepszy rockowy zespół”. Trzeci singel Angels został wydany w czerwcu, kiedy grupa grała na głównych europejskich festiwalach takich jak Pinkpop, Wertcher, Rock am Ring, Rock im Park, Sweden Rock, Ruisrock, Aerodrome i Gurtenfest. Zespół supportował także Iron Maiden na ich występach w Paryżu i Zurichu. W sierpniu otrzymali Światową Nagrodę Muzyczną, jako najlepiej sprzedający się holenderski artysta na świecie. The Silent Force został wydany w Japonii, Australii oraz Wielkiej Brytanii pod koniec 2005 roku, kiedy grupa zagrała dwa udane koncerty w Anglii.

  W listopadzie 2005 roku Within Temptation wydało DVD The Silent Force Tour z materiałami filmowymi z ich koncertów oraz specjalnie zaplanowanym „Java Island” w Amsterdamie. Płyta zawierała także materiały z występów na Rock Werchter (Belgia) i Live 05 (Finlandia), jak również szczegółowe klipy spoza sceny.

  Na początku 2006 roku zespół ogłosił, że przekroczył magiczną granicę 1 000 000 sprzedanych płyt CD i DVD na całym świecie. To jest jeden z powodów, dzięki którym grupa otrzymała prestiżową nagrodę "Pop Prize", ważną statuetkę dla zespołu, który najbardziej współpracuje z holenderską muzyką pop. Kilka tygodni po tym grupa otrzymała już trzecią nagrodę „eksportową”, jak również dla najlepiej na świecie sprzedającego się holenderskiego artysty.

  The Heart of Everything (2007-2010)

  W lutym 2007 roku Within Temptation ogłosiło współpracę z twórcami gry The Chronicles of Spellborn. W celu promocji gry zespół nagrał dwa utwory - The Howling oraz Sounds of Freedom. Pierwszy z nich znalazł się na wydanym miesiąc później kolejnym albumie studyjnym zespołu. Album The Heart of Everything został wydany 12 marca. Album zadebiutował na 1. miejscu holenderskiej listy sprzedaży. Uplasował się na 2. miejscu w Belgii i Finlandii, trafił do Top 10 w ośmiu krajach. Z kolei w Wielkiej Brytanii jako drugi singiel promujący album wydano cyfrowo utwór The Howling, do którego nakręcono drugi teledysk (pierwsza wersja powstała na potrzeby promocji gry The Chronicles of Spellborn). 1 maja 2007 roku w Stanach Zjednoczonych wydano EP The Howling, która była dostępna w sieci sklepów Hot Topic. Oprócz utworu tytułowego na EP znalazły się wybrane utwory z albumu The Silent Force. Wydanie albumu The Heart of Everything w Stanach Zjednoczonych poprzedziła trasa koncertowa The Hottest Chicks in Metal Tour 2007, w trakcie której Within Temptation występowało na scenie obok takich zespołów jak Lacuna Coil, The Gathering, Stolen Babies, In This Moment oraz Kylesa. Album w Stanach Zjednoczonych ukazał się 24 lipca i zadebiutował na 106. miejscu listy Billboard Top 200.

  W listopadzie 2007 roku zespół wydał specjalną edycję albumu The Heart of Everything, promowaną przez singel All I Need. 16 stycznia 2008 w ramach europejskiej części trasy koncertowej zespół zagrał w warszawskiej Stodole. Był to ich pierwszy koncert w Polsce. 7 lutego 2008 roku zespół zagrał koncert przed 10,000 widownią w Ahoy Rotterdam u boku 60-osobowej Metropole Orchestra, 30-osobowego klasycznego chóru Pa'dam Choir i przy udziale efektów specjalnych. Zapis tego koncertu ukazał się 22 września 2008 na podwójnym koncertowym DVD, podwójnym koncertowym CD i dysku Blu-Ray zatytułowanym Black Symphony. Na DVD oprócz koncertu w Ahoy znalazły się także fragmenty koncertu zagranego w Beursgebouw w Eindhoven 24 listopada 2007 roku oraz dodatkowe materiały bonusowe (teledyski, zapis wręczenia nagrody "Pop Prize", zapisy z prywatnych kamer członków zespołu z tourne po USA i Japonii). Pod koniec 2008 roku zespół zapowiedział, że rozpoczyna pracę nad materiałem na nowy album studyjny, którego wydanie wstępnie zapowiedziano na pierwszą połowę 2010 roku. W listopadzie 2009 roku zespół wydał CD pt. An Acoustic Night at the Theatre złożony z akustycznych wersji piosenek nagranych podczas trasy teatralnej odbytej w 2008 roku. Wydawnictwo promowane było przez singiel Utopia w którym gościnnie zaśpiewał Chris Jones.

  W 2010 roku na oficjalnej stronie zespołu ukazała się informacja, że dotychczasowy perkusista zespołu - Stephen van Haestregt - opuszcza zespół. Powodem jego odejścia okazała się współpraca z grupą My Favourite Scar.

  The Unforgiving (2011-2012)

  18 listopada 2010 roku zespół za pośrednictwem swojej strony internetowej ogłosił szczegóły nowego albumu studyjnego zatytułowanego The Unforgiving.The Unforgiving jako album koncepcyjny został oparty na serii komiksów Stevena O'Connella ilustrowanych przez Romano Molenaara.

  The Q-Music Sessions i Hydra (2013 - nadal)

  19 kwietnia 2013 roku ukazał się album z coverami The Q-Music Sessions na którym zawarto 11 z 15 nagranych przez zespół coverów dla belgijskiej rozgłośni radiowej Q-Music. W ciągu 15 tygodni na antenie tego radia co piątek w ramach audycji "Within Temptation Friday" publikowano nowy cover stworzony przez zespół w ciągu tygodnia. 20 grudnia ukazał się kolejny singiel i teledysk promujący płytę zatytułowany Dangerous w którym gościnnie zaśpiewał Howard Jones. 28 Stycznia 2014 ukazał się także teledysk zatytułowany Whole World is Watching, w którym gościnnie wystąpił polski artysta, wokalista zespołu COMA - Piotr Rogucki.

  Dyskografia

  Cover albumy

  Single

  Teledyski

  Nagrody i wyróżnienia

  • 2002 Nagroda Silver Harp[60]
  • 2002 Nagroda TMF Award Holland w kategorii Most Promising Act[60]
  • 2002 Nagroda TMF Award Belgium w kategorii Best Rock (International)[60]
  • 2003 Nagroda Edison w kategorii Best Live DVD (Mother Earth Tour)[60]
  • 2003 Nagroda Conamus Export Award 2003[61]
  • 2004 Nagroda Conamus Export Award 2004[61]
  • 2005 Nagroda Edison Award w kategorii Best Band[61]
  • 2005 Nagroda TMF Awards Holland w kategorii Best Rock National[60]
  • 2005 Nagroda Popprijs 2005[62]
  • 2005 Nominacja do nagrody MTV European Music Award[63]
  • 2005 Nagroda Conamus Export Prize 2005[61]
  • 2005 Nagroda World Music Awards w kategorii Best-selling Dutch Artist[64]
  • 2006 Nagroda 3 FM Award w kategorii Best Rock Artist[60]
  • 2006 Nominacja do nagrody Metal Hammer Golden Gods w kategorii najlepszy teledysk ("Angels")[65]
  • 2006 Nagroda Buma Cultuur Exportprijs 2006[66]
  • 2007 Nagroda 3FM Award w kategorii Best Rock Artist[60]
  • 2007 Nagroda TMF Awards Belgium w kategorii Best Live Act (International)[60]
  • 2007 Nagroda TMF Awards Holland w kategorii Best Live Act[60]
  • 2007 Nagroda TMF Awards Holland w kategorii Best Video[60]
  • 2007 Nagroda World Music Awards 2007 w kategorii Best Selling Dutch Artist[67]

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform