Afrika Shox

Afrika Bambaataa

 • Afrika Bambaataa, właściwie Kevin Donovan (ur. 17 kwietnia 1957. Nazywany ojcem Electro Funku. Jego pseudonim pochodzi od imienia XIX-wiecznego wodza zuluskiego.

  Biografia

  Donovan dorastał na Bronksie, wraz z matką i wujkiem. Uważany jest za jednego z pionierów hip-hopu. Bambaata inspiracje swoje upatrywał w innej z ważnych person tamtego okresu – DJ Kool Herc'u. Rozpoczął kontakty z muzyką w latach 70. XX w., będąc dyskdżokejem w jednym z klubów na Bronksie w Nowym Jorku. Własna muzykę zaczął tworzyć na początku lat 80. Jego twórczość miała przekaz – miłość, pokój, jedność oraz dobra zabawa. Bambaataa wierzył, że hip-hop pomoże zażegnać konflikty między gangami, czuł się za to odpowiedzialny, jako że sam był liderem jednego z nowojorskich gangów – The Black Spades i znał dobrze realia tego stylu życia. Jego pierwszym i największym przebojem był utwór "Planet Rock", będący połączeniem rapowania z elektronicznym brzmieniem, który przyczyniła się do rozwoju i powstania stylu tańca ulicznego zwanego electro-boggie. W swej muzyce łączył wpływy takich klasyków rhythm and bluesa i funky jak James Brown, Parliament i Funkadelic oraz elektronicznego popu, w szczególności Kraftwerk. Donovan był także członkiem zespołów Time Zone i Native Tongues. Zorganizował pierwszą w historii hip-hopu trasę koncertową wraz z grupą tancerzy, różnymi artystami i DJ'ami na terenie Stanów Zjednoczonych.

  Dyskografia

  Źródło.

  Single

  Nagrody

  • Piosenka "Planet Rock" została umieszczona na liście 500 piosenek które ukształtowały rock utworzonej przez Rock and Roll Hall of Fame.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform