Mora Piya

Ranbir Kapoor

 • Ranbir Kapoor (ur. 28 września 1982 r. w Bombaju, w Maharasztrze, w Indiach), to indyjski aktor występujący w produkcjach filmowych z Bollywood. Zadebiutował w filmie Saawariya z 2007 r. za którą zdobył Nagrodę Filmfare za Najlepszy Debiut. W 2009 r. zagrał w filmach Wake Up Sid! i Prem Ki Ajab Ghazab Kahani, które odniosły sukces komercyjny i recenzyjny – otrzymał za nie Nagrodę Filmfare Krytyków dla Najlepszego Aktora. W 2010 r. zagrał w przebojowym filmie Raajneeti, który osiągnął największy sukces komercyjny z jego udziałem.

  Młodość

  Ranbir Kapoor pochodzi z pendżabskiej rodziny, jest synem aktorów Rishiego Kapoor i Neetu Singh; jego siostra to Riddhima Kapoor. Jest również wnukiem aktora i zarazem filmowca Raja Kapoor, synem bratanka aktorów i filmowców – Shashiego Kapoor i Shammiego Kapoor, prawnukiem Prithviraja Kapoor i bratankiem aktora Randhira Kapoor. Inni ważni członkowie rodziny to jego kuzynostwo: Karishma Kapoor, Kareena Kapoor i Nikhil Nanda. Jako dziecko, Kapoor uczęszczał do Bombay Scottish School w Mahim, w Bombaju. Po ukończeniu szkoły, udał się na Instytut Teatralny i Filmowy w Nowym Jorku.

  Kariera

  Przed rozpoczęciem kariery jako aktor, Kapoor pracował jako asystent reżysera Sanjaya Leela Bhansaliego, gdzie był zaangażowany w produkcję filmu Black. Później, w listopadzie 2007 roku zadebiutował w filmie Saawariya Bhansaliego z partnerującą mu Sonam Kapoor. Film nie nie odniósł kasowego sukcesu, chociaż w dużej mierze zostało docenione jego wykonanie. Kapoor został zaś zauważony w romantycznej produkcji Siddhartha Anandy Bachna Ae Haseeno u boku Bipashy Basu, Minisshy Lamby i Deepiki Padukone. Tym razem film ten został dobrze przyjęty przez widzów.

  Pierwszą rolę w 2009 r., Kapoor zagrał w filmie Wake Up Sid! Ayana Mukerjiego, w którym wcielił się w postać Siddhartha Mehry – zepsutego i egocentrycznego studenta z Bombaju. Partnerowała mu tu Konkona Sen Sharma. Film osiągnął uznanie i komercyjny sukces, a sam Kapoor zdobył kilka nominacji do najlepszego aktora w różnych ceremoniach. Jego następny występ przypadł u boku Katriny Kaif w filmie Ajab Prem Ki Ghazab Kahani, który uszedł za jeden z najlepszych hitów tamtego roku. Po tym, pojawił się w dramacie Shimita Amina Rocket Singh: Salesman of the Year. Po premierze, film otrzymał dość pozytywne recenzje krytyków, lecz nie do końca zgodne z oczekiwaniami twórców.

  W 2010 roku pojawił się w produkcji Prakasha Jha – Rajneeti oraz zagrał razem z Priyanką Choprą w Anjaana Anjaani Siddhartha Anandy.

  Życie osobiste

  Ranbir Kapoor obecnie mieszka ze swoimi rodzicami w Pali Hill w Bombaju, w Maharasztrze. Podczas wywiadu w marcu 2008 r., ogłosił, że spotyka się z bollywoodzką aktorką Deepiką Padukone. Para rozstała się w październiku 2009 roku.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform