Ryan Tedder

 • Ryan Benjamin Tedder (ur. 26 czerwca 1979 w Tulsa, Oklahoma) – amerykański wokalista, producent muzyczny, autor tekstów i kompozytor. W 2002 roku wraz z Zachem Filkinsem założył zespół OneRepublic, którego jest wokalistą.

  Ryan Tedder pisze i komponuje piosenki dla wielu artystów. Współpracował m. in. z Leoną Lewis, Jennifer Lopez, Beyonce, Kelly Clarkson, Demi Lovato, Carrie Underwood, Adele, Arianą Grande, Ellą Henderson, Madonną, Gwen Stefani, Taylor Swift, One Direction, Jamesem Bluntem i z zespołami Maroon 5, The Fray, Gym Class Heroes, U2. Tedder jest autorem wielu utworów, które znalazły się na listach najlepiej sprzedających się singli, m. in. "Apologize", "Bleeding Love, "Halo" czy "Counting Stars".

  W 2014 roku Tedder został nazwany przez magazyn Billboard "Sekretnym królem popu".

  Lata młodości i edukacja

  Ryan Tedder urodził się w Tulsa w stanie Oklahoma. Jego wczesne zainteresowanie muzyką było pielęgnowane przez jego muzykalnego ojca i matkę-nauczycielkę, którzy posłali syna na lekcje nauki gry na fortepianie. Tedder rozpoczął naukę metodą Suzuki w wieku 3 lat, a mając 7 lat zaczął śpiewać. Śpiewu uczył się sam, naśladując swoich ulubionych artystów, takich jak The Beatles, Peter Gabriel, Stevie Wonder czy Sting.

  Ukończył Colorado Springs Christian High School w Colorado Springs, gdzie poznał obecnego kolegę z OneRepublic, Zacha Filkinsa. Do 2001 roku Tedder studiował w Oral Roberts University w Oklahoma na kierunku Reklama i Public Relations.

  Kariera

  Tedder przez wiele lat pracował jako kelner oraz sprzedawca w Pottery Barn. Pracował także w DreamWorks SKG, gdzie produkował i śpiewał pierwsze dema. W wieku 21 lat wygrał konkurs dla autorów piosenek organizowany przez MTV.

  Tedder jest autorem światowego hitu "Apologize" wykonanego w 2007 roku przez jego zespół, OneRepublic. W tym samym roku Ryan współtworzył debiutancki singel Leony Lewis "Bleeding Love". Utwór był najlepiej sprzedającym się singlem w Wielkiej Brytanii w 2007 roku. Autorzy utworu Tedder i Jesse McCartney otrzymali nagrodę ASCAP. W tym samym roku Tedder pracował z Beyonce nad jej albumem "I Am... Sasha Fierce", współtworzył singel "Halo". Ta praca przyniosła artyście jako współtwórcy albumu i utworu kolejne dwie nominacje do nagrody Grammy. Tedder współpracował także z Loeną Lewis nad jej kolejnym albumem "Echo" i z Jordin Sparks nad jej singlem "Battlefield", a także nad debiutanckim albumem Adama Lamberta.

  Pod koniec 2009 roku Tedder założył własną wytwórnię płytową, Patriot Records, a także firmę wydawniczą Patriot Games Publishing w sojuszu z Kobalt Music Publishing Worldwide. Do producentów firmy należą m.in. Noel Zancanella oraz Brent Kutzle, basista i wiolonczelista OneRepublic. Wspólnie artyści napisali i wyprodukowali m.in. utwór Beyoncé "I Was Here" czy "Good Life" dla OneRepublic.

  W 2011 roku Tedder współpracował z Adele nad jej albumem "21". Za tę pracę otrzymał swoją pierwszą nagrodę Grammy.

  W 2013 roku Tedder pracował jako juror w programie Independent Music Awards. Również był mentorem w The Voice (Australia) w zespole Delty Goodrem

  OneRepublic

  Od 2002 roku Ryan Tedder jest wokalistą zespołu OneRepublic, którego jest współzałożycielem. Poza wokalem, gra na gitarze, fortepianie, keyboardzie i tamburynie. Tedder pisze teksty, komponuje i produkuje utwory dla zespołu.

  Życie prywatne

  Ryan Tedder od 2004 roku jest żonaty. Razem z Genevieve Tedder mają syna, Copelanda Cruza Teddera, który urodził się 2 sierpnia 2010 roku w Denver.

  Tedder jest chrześcijaninem.

  Nagrody i nominacje

  • Grammy Awards

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform