Budź sie

Pezet

 • Pezet, właściwie Jan Paweł Kapliński) – polski raper i osobowość telewizyjna, a także przedsiębiorca.

  Kapliński występuje od 1998, początkowo wraz z zespołem Płomień 81, który założył ze szkolnym kolegą Marcinem Doneszem (znanym pod pseudonimem Onar). Wraz z zespołem do 2005 nagrał trzy albumy zatytułowane Na zawsze będzie płonął (1999), Nasze dni (2000) i Historie z sąsiedztwa (2005). W 2002 nakładem Konkret Promo ukazał się pierwszy album solowy Pezeta zatytułowany Muzyka klasyczna.

  Kapliński współpracował ponadto z takimi wykonawcami jak: Tede, Eldo, Fokus, Rahim, Kali, Pjus, Stasiak, Ten Typ Mes, Dizkret, Sidney Polak, Paresłów, Pelson, Endefis, Pih, Ero, Ash, Fenomen, Diox, Lilu, O.S.T.R., Nowator, Eis, Wdowa, Peja czy Grammatik.

  Za wydany w 2004 roku album Muzyka poważna, zrealizowany z Mikołajem "Noonem" Bugajakiem uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album Roku Hip-hop/R&B.

  Od 2010 roku prowadzi wytwórnię muzyczną Koka Beats.

  Biografia

  1998–2002

  Kapliński zainteresował się hip-hopem jako nastolatek. We wczesnej młodości nosił on przydomek PZU, co stanowiło akronim od "Paweł z Ursynowa".

  Również w 1999 roku Pezet wraz z Onarem zostali zaproszeni przez DJ-a 600V do udziału przy nagrywaniu albumu pt. Szejsetkilovolt.

  2002–2007

  W 2002 roku Pezet wraz z producentem Mikołajem Bugajakiem znanym pod pseudonimem Noon nagrał album Muzyka klasyczna.

  Również w 2004 roku Pezet wystąpił gościnnie na debiutanckiej płycie perkusisty zespołu T.Love – Sidneya Polaka zatytułowanej Sidney Polak.

  Od 2007

  15 października 2007 roku ukazał się debiut solowy Pezeta zatytułowany Muzyka rozrywkowa.

  2 października 2010 ukazał się wspólny album braci Kaplińskich pt. Dziś w moim mieście.

  Dyskografia

  Kompilacje różnych wykonawców

  Gościnne występy

  Nagrody i wyróżnienia

  Zobacz też

  • Lenar Design

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform