Reconstructive Demonstrations

Serj Tankian

 • Serj Adam Tankian, orm. Սերժ Թանգյան (ur. 21 sierpnia 1967 w Bejrucie w Libanie) – muzyk, instrumentalista i wokalista. Członek grupy muzycznej System of a Down.

  W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 26. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów metalowych wszech czasów według Hit Parader.

  Biografia

  W wieku pięciu lat przeniósł się wraz z rodzicami i z młodszym bratem do Los Angeles.

  Muzykę pop odkrył za sprawą Saturday Night Fever Bee Gees. Dopiero później zaczął interesować się starszą muzyką. Potem usłyszał Faith No More, który zaprowadził go do fascynacji metalowymi zespołami, jak Slayer czy Metallica. Wreszcie przerzucił się na muzykę rocka gotyckiego m.in. The Cure i The Sisters of Mercy.

  Na początku lat 90. grał na keyboardzie w zespole, który dzielił salę prób z zespołem, w którym grał Daron Malakian. Obydwaj chodzili do Rose and Alex Pilibos, ale znali się tylko ze słyszenia. Szybko zauważyli, że mają ze sobą dużo wspólnego i razem założyli zespół o nazwie "Soil" który później zmienił nazwę na System of a Down. Serj jest współzałożycielem, twórcą tekstów zespołu i jego wokalistą. Gra w nim także na keyboardzie, na koncertach w niektórych piosenkach gra również na gitarze elektrycznej i akustycznej.

  Założył własną wytwórnię płytową Serjical Strike Recording. Nagrał w niej płytę Serart wraz z Arto Tunçboyacıyanem. Wydał także swój tomik poetycki pt. Cool Gardens . Zagrał gościnnie w piosence i teledysku We are One gitarzysty Bucketheada. Nagrał partie wokalne na płycie Enter the Chicken (2005) tegoż amerykańskiego muzyka. Udzielał się wokalnie również w projektach innych muzyków. Wraz z Tomem Morello z grup Audioslave i Rage Against the Machine założył organizację Axis of Justice działającą na rzecz pokoju, praw człowieka i sprawiedliwości społecznej.

  23 października 2007 ukazała się pierwsza płyta solowa artysty, Elect the Dead.

  1 listopada 2007 roku uczestniczył w rozdaniu nagród MTV Europe Music Awards 2007 w Monachium, przyznając nagrodę w kategorii ,,ROCK OUT" zespołowi 30 Seconds to Mars.

  11 kwietnia 2008 roku Serj Tankian zagrał koncert w warszawskim klubie Stodoła, podczas którego wyraził podziw dla Solidarności oraz polskiej walki o wyzwolenie się spod okupacji sowieckiej. Nawiązał przy tym do podobnych losów jego rodzinnej Armenii. Zaraz potem mocno skrytykował politykę amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha nazywając go "hipokrytą". Dodał też, że koncert w Polsce był najlepszym na trasie. 9 marca 2010 wydał nową płytę Elect the Dead Symphony. Płyta ta zawiera większość piosenek z Elect the Dead. Płyta nagrana została w Nowej Zelandii, gdzie zagrał koncert z orkiestrą symfoniczną. Płyta wyszła na CD i CD+DVD oraz na dwóch płytach winylowych (2LP).

  Kolejna płyta ukazała się 21 września 2010 roku i nosi tytuł Imperfect Harmonies

  20 czerwca w amfiteatrze w parku Sowińskiego w Warszawie odbył się koncert promujący Elect the Dead Symphony, na którym Serj zaśpiewał wraz z orkiestrą polskiego radia. Przed wykonaniem utworu Elect The Dead zapytał fanów o wybory oraz przy okazji wykonał nowy utwór "Peace Be Revenged" z Imperfect Harmonies. 12 lipca wydał singiel z Imperfect Harmonies, Left of Center. 24 sierpnia 2010 r. zaprezentował oficjalny teledysk do Left of Center.

  10 lipca 2012 roku wydana została kolejna płyta pt. Harakiri Na albumie znalazło się 12 elektronicznych utworów z czego aż 4 instrumentalne.

  Na początku 2013 roku muzyk wystąpił gościnnie w utworze "Out of Line" amerykańskiego zespołu heavy metalowego Device, którego liderem jest David Draiman z grupy Disturbed.

  25 czerwca 2013 roku ukazał się czwarty album Orca Symphony No. 1, zawierający zupełnie nowe, symfoniczne kompozycje. Nagrania zarejestrowano w austriackim Linzu. Wydawnictwo zostało sfinansowane przez fanów za pośrednictwem serwisu Kickstarter.

  Życie prywatne

  Serj Tankian od dłuższego czasu związany jest ze swoją partnerką, Angelą Madatyan. Para wzięła ślub 10 czerwca 2012 roku w Kalifornii.

  Dyskografia

  Single

  Inne

  Filmografia

  • We Sold Our Souls for Rock 'n Roll (2001, film dokumentalny, reżyseria: Penelope Spheeris)[54]

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform