Tatiana Okupnik

 • Tatiana Okupnik (ur. 2 września 1978 w Łodzi) – polska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka i prezenterka telewizyjna. W latach 1998–2005 wokalistka zespołu Blue Café. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Z wykształcenia romanistka.

  Życiorys

  Początek kariery

  Tatiana Okupnik ukończyła XXVIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, a następnie romanistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Szybko postawiła sobie za cel śpiew. Dostała się do amatorskiego zespołu Carpe Dream. Następnie wystąpiła u Elżbiety Antkowiak w Próbie talentu. Wówczas wypatrzona przez Jarosława Grzelkę weszła w skład kabaretu Chichot 2. Na jednym ze spektakli pojawił się Paweł Rurak-Sokal, z którym w 1998 roku Tatiana Okupnik stworzyła nowy zespół Blue Café.

  Blue Café (1998–2005)

  W sierpniu 2001 roku zespół wydał swój pierwszy singel „Español”. Kolejne to: „Łap mnie bejbe” i „I'll Be Waiting”. Również w 2001 grupa otrzymała Fryderyka w kategorii Nowa twarz fonografii.

  W maju 2002 na opolskim festiwalu w konkursie premier zespół zaprezentował singel „Kochamy siebie”, za który otrzymał Nagrodę Dziennikarzy. Tatiana Okupnik otrzymała wtedy tytuł Miss Fotoreporterów. Pierwszy album grupy zatytułowany Fanaberia ukazał się w maju 2002 roku i uzyskał status platynowej płyty. 29 sierpnia 2002 roku Blue Café otrzymało nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi – Ławeczkę Tuwima (autor statuetki – Wojciech Gryniewicz).

  W 2002 i 2003 roku zespół otrzymał nominację do nagrody stacji MTV – MTV Europe Music Award w kategorii Najlepszy polski wykonawca.

  W styczniu 2003 Tatiana Okupnik wraz z zespołem wzięła udział w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji 2003 prezentując piosenkę „You May Be in Love”. W czerwcu zespół powtórnie wziął udział w opolskim konkursie premier otrzymując nagrodę za wykonanie piosenki „Do nieba, do piekła”. Tego samego roku zespół nagrodzony został Superjedynką w kategorii Wykonawca roku – muzyka taneczna. W grudniu ukazał się kolejny album grupy pt. Demi-sec, który uzyskał status złotej płyty. Miesiąc później grupa po raz drugi wzięła udział w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji. Zespół wykonał utwór „Love Song” i – decyzją widzów – ta właśnie piosenka reprezentowała Polskę w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji w Stambule. Podczas finału konkursu zespół zajął 17. pozycję.

  W czerwcu 2004 podczas 41. KFPP w Opolu Blue Café otrzymało Superjedynkę w kategorii Płyta roku z muzyką taneczną za Demi-sec. W Sopocie odbył się natomiast festiwal TOPtrendy 2004, podczas którego wystąpiły zespoły, które w minionym roku sprzedały najwięcej płyt. Blue Café zajęło 2. miejsce. W grudniu 2004 grupa wystąpiła podczas specjalnego koncertu, prezentując nagraną specjalnie na tę okazję przeróbkę przeboju „Happy X-mass” oraz własną kompozycję pt. „Świąteczna muza”.

  W 2005 Tatiana Okupnik poprowadziła opolski koncert premier wraz z Maciejem Orłosiem oraz Festiwal Jedynki wraz z Arturem Orzechem. W tym samym roku zespół Blue Café wystąpił w programie Muzyka łączy pokolenia, w którym Tatiana Okupnik zaśpiewała w duecie z Michałem Bajorem. 2 września grupa wystąpiła na gali Miss Polonia 2005. Dzień później media poinformowały o odejściu Tatiany Okupnik z Blue Café.

  Kariera solowa

  Okupnik po odejściu z zespołu swój pierwszy koncert z nowymi piosenkami dała 9 września 2006 na pierwszej edycji Live Music Festival w Krakowie.

  13 kwietnia 2007 premierę miał pierwszy solowy album piosenkarki – On My Own, który wyprodukowany został przez Lenniego White'a.

  Podczas 44. KFPP w Opolu, pierwszego dnia Okupnik wraz z Arturem Orzechem poprowadziła koncert „Premiery”.

  25 lipca 2007 wystąpiła jako support przed koncertem zespołu The Rolling Stones, który odbył się na warszawskim Służewcu.

  9 czerwca 2008 Okupnik rozwiązała umowę z firmą fonograficzną Kayax. Z kolei 13 czerwca wystąpiła w konkursie Premier na 45. KFPP w Opolu, gdzie wykonała utwór „Kogo kocham”.

  Od marca 2012 (od II edycji) Okupnik wraz z Kubą Wojewódzkim, Czesławem Mozilem, a w IV edycji również Ewą Farną zasiadała w jury programu TVN X Factor, w którym zastąpiła Maję Sablewską. W drugiej edycji prowadziła grupę „16-24” (Dawid Podsiadło – zwycięzca, Ewelina Lisowska – 4. miejsce, Anna Antonik – 7. miejsce), w trzeciej „Zespoły” (Girls On Fire – 5. miejsce, Aicha & Asteya – 6. miejsce, The Voices – 9. miejsce), natomiast w czwartej uczestników „25+” (Anna Tacikowska – 3. miejsce, Joao de Sousa – 11. miejsce, Karolina Duszkiewicz – 12. miejsce). Czwarta edycja była ostatnią.

  W 2012 piosenkarka użyczyła głosu Wenerys, temperamentnej królowej Amazonek w animowanym filmie Roman barbarzyńca 3D.

  W lutym 2013 w programie Dzień Dobry TVN piosenkarka zdradziła, że wraz z producentem muzycznym Michałem Przytułą pracuje nad swoim trzecim albumem studyjnym.

  Od 6 marca do 22 maja 2015 brała udział w trzeciej, emitowanej przez telewizję Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Tomasz Barański. Para zajęła 2. miejsce.

  Reklama

  W 2009 r. singel Tatiany Okupnik „Maximum” dodawany był do pasty do zębów „blend-a-med 3DWhite LUXE”.

  Życie prywatne

  W 2013 w Łodzi piosenkarka poślubiła Michała Micielskiego, który jest menedżerem Marcina Gortata.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform