Pascal Obispo;Natasha St-Pier

 • Natasha Saint-Pierre (często zapisywane jako Natasha St-Pier; ur. 10 lutego 1981 roku w Bathurst w Nowym Brunszwiku) – kanadyjska wokalistka popowa, rockowa i jazzowa pochodzenia akadiańskiego.

  W maju 2001 roku reprezentowała Francję podczas 46. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Je n'ai que mon âme”, z którym zajęła czwarte miejsce.

  Biografia

  Dzieciństwo, edukacja

  Saint-Pierre urodziła się w Bathurst w kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik jako najstarsze dziecko dyrektora więzienia Mario St-Pierre'a oraz pielęgniarki położnej Rose-Marie Bard. Razem z młodszym o cztery lata bratem Jonathanem została wychowana w Saint-Hilaire Baker-Brook. Uczęszczała do szkoły średniej o profilu biologicznym.

  1981-1995: Początki kariery

  Talent do śpiewania odkryła w sobie dość wcześnie. W wieku 8 lat zaczęła pobierać lekcje muzyki – śpiewu klasycznego i popularnego, baletu, jazzu oraz gry na fortepianie. Jakiś czas później została doceniona przez swojego nauczyciela muzyki, który zaangażował ją do przedstawienia musicalowego, gdzie wykonała utwór „Mon cadeau” z repertuaru Elsy. W 1992 roku została dostrzeżona przez Alaina Morisoda i zaproszona do udziału w programie dla młodych talentów Sweet People Show, realizowanego przez lokalną telewizję w Quebecu. W kolejnym roku, jako trzynastolatka została najmłodszą finalistką konkursu Le Pouvoir de la Chanson, po którego zakończeniu producenci Regean i Michela Lacroix postanowili nawiązać z nią współpracę, oferując jej podpisanie w 1995 roku pierwszego kontraktu płytowego z ich wytwórnią Mi Re La. W lipcu tego samego roku wokalistka nagrała piosenkę „Le Parcours du coeur”, napisaną z okazji piątej rocznicy założenia fundacji Maurice Tanguay'a, zajmującej się upośledzonymi dziećmi.

  1996-98: Emergence

  W sierpniu 1996 roku wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Emergence, na którą materiał skomponował oraz zrealizował Steve Baracatt. Wydawnictwo, wyprodukowane przez Guy’a Cloutiera, promowały single „Il ne sait pas” i „Sans le savoir”. Niedługo po wydaniu płyty zerwała umowę ze swoimi agentami, a decyzję tłumaczyła rozbieżnościami w postrzeganiu dalszego rozwoju artystycznego. Po rozstaniu wokalistka przerwała karierę na niecałe trzy lata.

  1999-2000: Notre Dame de Paris

  Negocjacje między prawnikami obu stron dotyczące zerwanego kontraktu trwały przeszło dwa lata. Obserwujący całą sytuację z boku, Guy Cloutier, postanowił pomóc St-Pier, biorąc ją pod swoje skrzydła. Producent zainwestował w dalszy rozwój jej kariery ok. miliona dolarów kanadyjskich. W październiku 1999 roku sukces odniósł musical Notre Dame de Paris w reżyserii Luc'a Plamondon'a. Podczas trasy koncertowej w Quebecu St-Pier otrzymała propozycję zastąpienia w roli Fleur-de-lys aktorkę Julie Zenatti, która musiała nagle wrócić do Paryża. Dzięki występowi w spektaklu została zaangażowana w produkcję brytyjskiej wersji musicalu, gdzie zagrała u boku Tiny Areny. W 2000 roku nagrała piosenkę „My Heart If You Will Swear”, która znalazła się na płycie zatytułowanej Notre Dame de Paris, zawierającej wszystkie utwory ze spektaklu.

  2002-03: De l'amour le mieux, L'instant d'apres

  Po udziale w konkursie została laureatką wielu nagród przemysłu muzycznego w Kanadzie i Francji, odbyła kilka międzynarodowych tras koncertowych. Zaśpiewała także na jubileuszu 60-lecia urodzin Johnny'ego Hallyday'a. W marcu 2002 roku ukazała się jej trzecia płyta długogrająca, zatytułowana De l'amour le mieux.

  W lipcu 2003 roku St-Pier wydała swoją kolejną płytę, zatytułowaną L'instant d'apres.

  2004-08: Longueur d'ondes, Natasha St-Pier

  Na przełomie 2003 i 2004 roku St-Pier wydała dwa dwupłytowe albumy kompilacyjne, na których umieszczone zostały jej najpopularniejsze piosenki. W tym samym roku na zaproszenie polskiego tygodnika Gala wokalistka przyleciała do Polski, gdzie zagrała minikoncert podczas uroczystej gali wręczenia statuetek Róże Gali.

  Od 2009: 10 ans de succes

  W listopadzie 2008 roku wydana została kolejna płyta w dorobku St-Pier, sygnowana jej imieniem i nazwiskiem.

  31 marca 2015 roku wystąpiła jako jeden z gości muzycznych podczas specjalnego koncertu jubileuszowego Eurovision Song Contest's Greatest Hits przygotowanego przez brytyjską telewizję BBC z okazji 60-lecia istnienia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie widowiska zaprezentowała utwór „Je n'ai que mon âme”.

  Życie prywatne

  9 marca 2012 roku wyszła za mąż za swojego narzeczonego Grégory Quillacq'a, francuskiego sapera. Uroczystość odbyła się Lit-et-Mixe w gronie najbliższej rodziny.

  Dyskografia

  POPlista RMFFM

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform