Dark Tranquillity

 • Dark Tranquillity – melodic death metalowy zespół powstały w Göteborgu w Szwecji. Wraz z In Flames oraz At the Gates uznawany za prekursora gatunku.

  Historia

  Grupa została założona w 1989 roku w Göteborgu pod nazwą Septic Broiler. Powstała z inicjatywy gitarzystów Mikaela Stanne'a i Niklasa Sundina. Jakiś czas później skład formacji uzupełnili wokalista Anders Fridén, basista Martin Henriksson oraz perkusista Anders Jivarp.

  W lipcu 1990 roku grupa wydała kasetę demo zatytułowaną Enfeebled Earth. 9 grudnia ukazało się drugie demo zespołu, Rehearsal December 1990.

  W 1991 roku zespół zmienił nazwę na Dark Tranquillity. Pod nowym szyldem grupa wydała 23 marca kasetę demo zatytułowaną Trail of Life Decayed.

  W 1992 roku nakładem wytwórni płytowej Slaughter ukazał się pierwszy minialbum grupy, A Moonclad Reflection.

  30 sierpnia 1993 roku ukazał się debiutancki album studyjny grupy zatytułowany Skydancer. Jakiś czas później główny wokalista Dark Tranquillity, Anders Fridén, opuścił formację na rzecz grupy In Flames. Mikael Stanne, który wcześniej wykonywał partie gitary rytmicznej, przejął rolę wokalisty. Do grupy dołączył gitarzysta Fredrik Johansson.

  Przed wydaniem albumu Projector (nominowanego do szwedzkiej nagrody Grammy) w 1999 roku, Fredrik Johansson został poproszony przez Dark Tranquillity o wzięcie urlopu. Później Martin Henriksson zamiast gry na gitarze basowej zastąpił Johanssona, a do zespołu dołączyli: Michael Nicklasson (obecnie) grający na basie i Martin Brändström (instrumenty klawiszowe). Zespół podpisał kontrakt z Century Media Records.

  Od 1995 do 2002 roku wszystkie nagrania Dark Tranquillity zostały wyprodukowane przez Fredrika Nordströma, który znany jest jako jeden z czołowych producentów melodic death metalowych. Potem zespół współpracował z Tue Madsenem.

  W kwietniu 2007 roku wydali płytę Fiction. Po jej wydaniu zespół ruszył w trasę koncertową po Północnej Ameryce Metal For The Masses wraz z zespołami The Haunted, Into Eternity, Scar Symmetry. Wrócili do Stanów Zjednoczonych w czasie wiosny z Arch Enemy. Koncertowali również w Wielkiej Brytanii na początku 2008 roku wraz z Omnium Gatherum. 26 października 2009 roku ukazała się płyta DVD zatytułowana Where Death Is Most Alive. Na swojej stronie internetowej ogłosili, że basista Mikael Niklasson odszedł z zespołu w sierpniu 2008 roku z powodów osobistych. 19 września zespół znalazł nowego basistę Daniela Antonssona, który w przeszłości był gitarzystą Soilwork.

  W październiku 2009 roku Dark Tranquillity zakończyło pracę nad dziewiątym albumem studyjnym We Are the Void. Płyta ukazała się 1 marca 2010 roku w Europie, a dzień później w USA.

  Wideografia

  Nagrody i wyróżnienia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform