Alone

E.M.D

 • E.M.D. – szwedzki zespół grający muzykę pop, założony w 2007 roku. Nazwa formacji wywodzi się od pierwszych liter imion jego założycieli: Erika (Idol 2006), Mattiasa (Idol 2007) i Danny'ego (Idol 2006), w Polsce kojarzonego z utworami If Only You, Tokyo czy Emely. Podczas gdy nad Wisłą Danny święci triumfy solo, w rodzinnej Szwecji to właśnie z E.M.D. osiągnął największy sukces.

  W czasie prawie dwuletniej działalności single E.M.D. sprzedawały się w potrójnie platynowych nakładach (All For Love, wydany 19 grudnia 2007, osiągnął 3 razy z rzędu platynę za sprzedaż 60 000 egzemplarzy), a piosenka Jennie Let Me Love You wygrała w głosowaniu publiczności – szwedzki odpowiednik nagrody Grammy w kategorii "Piosenka Roku 2008". Na początku 2009 roku, E.M.D. wraz ze swoim przebojem Baby Goodbye startowali w lokalnych eliminacjach do konkursu Eurowizji (Melodifestivalen 2009), zajmując 3. miejsce.

  Zespół ma na koncie jedną płytę długogrającą — A State of Mind, wydaną w maju 2008 roku – na którą trafiły piosenki autorów hitów takich gwiazd jak: Leona Lewis, Akon, Westlife czy Britney Spears. Mimo, że wszyscy trzej wywodzą się z kilku różnych edycji szwedzkiego Idola, ich rola nie ogranicza się tylko do śpiewania — współprodukcją swoje piosenki, są także autorami słów i melodii do części swoich piosenek. Dzięki wielu sukcesom E.M.D. w wielu krajach Europy, wytwórnia postanowiła wydać reedycję tego krążka. Wzbogacona trzema nowymi kompozycjami płyta A State of Mind (Deluxe Version) ukazała się wiosną 2009 roku. Album ten ukazał się również w Polsce.

  E.M.D. proponują bowiem melodyjny pop-dance, szybko wpadający w ucho dzięki ładnym refrenom, zgranym partiom wokalnym i nowoczesnym aranżacjom, za które odpowiadają uznani szwedzcy producenci.

  Historia

  Erik i Danny zaprzyjaźnili się w 2006 roku, w czasie nagrań do programu i już wtedy wpadli na pomysł założenia zespołu. Chociaż po Idolu obaj poświęcili się nagrywaniu solowych albumów, nie zapomnieli o wspólnym projekcie. Początkowo występowali we dwóch, ale szybko doszli do wniosku, że zespołowi przydałby się trzeci wokal. Postanowili poszukać go wśród uczestników kolejnej edycji Idola. Tak do E.M.D. dołączył Mattias.

  Kariera w Polsce

  W Polsce E.M.D. zasłynął z początku dzięki sukcesom Danny'ego (megahity If Only You, Tokyo czy Emely), ale szybko i całe trio zaczęło odnosić sukcesy w naszym kraju.

  2009

  Po raz pierwszy magazyn BRAVO nominował ich do wielkiego plebiscytu podsumowującego największe wydarzenia artystyczne i doceniającego najlepszych, naszym zdaniem, artystów — BRAVOORY 2008. Zespół E.M.D. został nominowany w jednej kategorii: Zespół Pop.

  6 lipca do polskich rozgłośni radiowych trafił pierwszy singel zespołu — Jennie Let Me Love You. Dwa miesiące później, bo 14 września, do polskich sklepów muzycznych trafiła reedycja ich pierwszego albumu A State of Mind, czyli A State of Mind (Deluxe Version).

  22 sierpnia wystąpili w konkursie o Bursztynowego Słowika i Słowika Publiczności na Sopot Festival 2009, na którym zaprezentowali się z piosenką Jennie Let Me Love You. Nie zdobyli żadnej ze statuetek. Według uznania widzów, zajęli 4. miejsce, otrzymując tym samym 9% poparcia.

  5 października do polskich rozgłośni radiowych trafił ich kolejny singel — Alone, który nieźle sobie radził w eterze.

  Dyskografia

  Albumy

  • A State of Mind 14 maja 2008
  • A State of Mind – Deluxe 18 marca 2009, 14 września 2009
  • Välkommen Hem 9 listopada 2009
  • Rewind 25 sierpnia 2010
  • Rewind (album)/Rewind - 28 lutego 2011

  Single

  • All For Love 12 grudnia 2007
  • Jennie Let Me Love You 2 kwietnia 2008, 6 lipca 2009
  • Alone 17 września 2008, 5 października 2009
  • Baby Goodbye 4 marca 2009
  • Youngblood 15 maja 2009
  • Välkommen Hem 13 listopada 2009
  • Save Tonight 24 maja 2010

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform