Florence Welch

 • Florence Welch, właśc. Florence Leontine Mary Welch (ur. 28 sierpnia 1986 w Londynie) – angielska wokalistka, autorka tekstów i muzyki znana jako wokalistka zespołu Florence and the Machine reprezentującego muzykę z gatunku indie rock.

  Debiutancki album zespołu, Lungs został wydany w 2009 roku. 17 stycznia 2010 album został uznany za najlepszy na listach przebojów po tym jak utrzymywał się na nich przez 28 tygodni.

  W październiku 2011 roku powstał drugi album zespołu Ceremonials. Zajął pierwsze miejsce w Wielkiej Brytanii oraz szóste w Stanach Zjednoczonych.

  Młodość

  Urodzona w Camberwell Florence jest siostrzenicą satyryka Craiga Browna. Jest również wnuczką wydawcy The Daily Telegraph Colina Welcha. Florence jest córką Evelyn Welch – wicedyrektorki szkoły King's College London (Arts & Sciences at King's College London), profesor historii specjalizującej się w renesansie oraz Nicka Welcha, kierownika reklamy. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa: Grace i JJ'a Welch.

  Florence uczyła się najpierw w Thomas's London Day School, potem w Alleyn School, South London. Do Camberwell Art College dostała się dzięki ułożeniu kwiatowej kompozycji głoszącej „You're a twat” („Jesteś piz*ą”). U Welch stwierdzono dysleksję i dysgrafię.

  Kariera

  Florence Welch śpiewa głównie indie rockową muzykę. W 2006 r., przed założeniem grupy Florence + the Machine, Florence była piosenkarką oraz główną kompozytorką w zespole Ashok. Pierwszy i jedyny studyjny album Plans wyszedł w 2007 r. i został nagrany w Eden Studios oraz The Great Hall w The Pierce Rooms. Wczesna wersja Kiss With A Fist, czyli Happy Slap znalazła się na tym właśnie albumie. W roku 2007 wraz z Isabellą Summers stworzyła zespół Florrible and Misrabella. Jedyny wydany przez nie album nosi tytuł Someone Split a Snakebite on My Espadrille i został wydany przez wytwórnię All Boro.

  Florence współpracowała z takimi artystami jak Fatboy Slim, David Byrne, jednak największy przełom w karierze jej i jej zespołu nadszedł po współpracy ze Szkockim DJem i autorem tekstów Calvinem Harrisem. Ten zremiksował piosenkę "Spectrum" , a następnie nagrali wspólny utwór pt. Sweet Nothing. Przebój Sweet Nothing zajął pierwsze miejsce na listach przebojów w Szkocji, Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz 10. miejsce w najbardziej prestiżowej amerykańskiej liście przebojów – Billboard Hot 100. Utwór ten był również wielokrotnie nagradzany.

  Piosenki Florence rozbrzmiewały w różnych telewizyjnych produkcjach (m.in. Chirurdzy, Pamiętniki wampirów, Jak poznałem waszą matkę) oraz filmach (Zmierzch, Wielki Gatsby). Mówi się również o tym, iż jej piosenki (np. Never Let Me Go) mają zostać użyte w ekranizacji 50 twarzy Greya.

  Image

  Styl Florence jest dość nietypowy. Jak sama mówi: "na scenie jestem Panią z Shalott w połączeniu z Ofelią i upiorną gotycką damą, jednak w prawdziwym życiu jestem w pewnym sensie pedantyczna i skromna". Lubi długie, półprzeźroczyste suknie oraz styl lat 40. Okrzyknięto ją królową stylu vintage.

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience
google remarketing

adform