Kate Ryan

 • Kate Ryan, właściwie Katrien Verbeeck (ur. 22 lipca 1980 w Tessenderlo w Belgii) – flamandzka piosenkarka muzyki pop i eurodance. Laureatka nagrody World Music Awards w kategorii Najlepiej Sprzedający się Artysta z Beneluxu, za sprzedaż ponad 3,5 miliona płyt na całym świecie.

  Biografia

  Dzieciństwo

  Jako nastolatka pobierała lekcje muzyki u swojej ciotki, która wykładała w konserwatorium. Uczyła się grać na gitarze i fortepianie, uczęszczała także do szkoły plastycznej. W wieku 16 lat zadebiutowała jako wokalistka, zaczynając od występów w małych klubach oraz współpracując z miejscową grupą Melt, grającą muzykę pop.

  2000–2003: Different

  Profesjonalnie muzyką zajęła się od 2000 roku, kiedy to rozpoczęła współpracę z producentami: Philem Wildem i Andym Jenseensem, której efektem jest debiutancki album Ryan - Different. Płytę wydaną w 2003 roku promowały covery z repertuaru francuskiej piosenkarki Mylenie Farmer - „Désenchantée” i „Libertine”. Utwory trafiły na szczyty list przebojów, dzięki czemu wokalistka zyskała większą popularność. Płyta sprzedała się w nakładzie miliona egzemplarzy na całym świecie, a w Polsce otrzymała status Platynowej Płyty. W tym samym roku dziennik De Morgen ogłosił listę stu najpopularniejszych twarzy Belgii, plasując Ryan na piątym miejscu.

  2004–2005: Stronger

  29 marca 2004 roku premierę miał drugi album wokalistki, zatytułowany Stronger. Wydawnictwo promowały single „Only If I”, „La Promesse” (francuskojęzyczny cover utworu „The Promise You Made” z repertuaru Cocka Robina) oraz „Goodbye”. Sama wokalistka promowała płytę jako „mocniejszą, bardziej popową niż taneczną”.

  W 2005 roku artystka trafiła do szpitala, w którym spędziła trzy miesiące. W kwietniu tego samego roku, po raz pierwszy po chorobie, pojawiła się w telewizji - w programie Star Academy. W tym czasie rozpoczęła też karierę w Stanach Zjednoczonych, gdzie w marcu ukazał się album Stronger.

  2006: Konkurs Piosenki Eurowizji, Alive

  Na początku 2006 roku belgijski nadawca publiczny opublikował nazwiska 28 kandydatów do belgijskich selekcji do 51. Konkursu Piosenki Eurowizji odbywającego się w Atenach. Wokalistka zgłosiła się do eliminacji z utworem „Je t’adore”, który został wydany w formie singla i w kilka tygodni po premierze pokrył się złotem. 19 lutego utwór wygrał finał selekcji. W kwietniu tego samego roku Ryan wyruszyła w trasę koncertową po Europie, odwiedziła m.in. Macedonię, Słowację, Grecję, Maltę, Szwecję i Łotwę. 18 maja wystąpiła w półfinale konkursu, w którym zdobyła ostatecznie 69 punktów,zajmując 12. miejsce i nie awansując do finału. Podczas Festiwal Jedynki w Sopocie utwór zdobył trzecie miejsce.

  11 sierpnia premierę miał najnowszy singiel wokalistki - „Alive”, promujący trzeci album o tym samym tytule, wydany 15 września w Belgii. Na płycie znalazły się również single „All for You” oraz „That Kiss I Miss” (dedykowany zmarłej matce artystki). W tym samym roku Ryan została ambasadorką kampanii EUROGAMES 2007, której hymnem został utwór „We All Belong” (dedykowany społeczności LGBT).

  2007–2008: Free, Essential

  W 2007 roku Ryan wydała dwa nowe single: „Voyage Voyage”, będący coverem przeboju zespołu Desireless, oraz „Ella, elle l'a” (z repertuaru France Gall). Rok później premierę miał czwarty album studyjny wokalistki - Free, oraz pierwsza płyta kompilacyjna - Essential.

  8 sierpnia artystka wzięła udział w Sopot Hit Festiwal, podczas którego odebrała złotą płytę za album Free. Trzy miesiące później Ryan otrzymała w Monako prestiżową nagrodę World Music Awards dla najlepiej sprzedającej się artystki z Beneluksu.

  2009–2010: French Connection, przerwa

  Pod koniec 2009 roku premierę miała druga płyta kompilacyjna wokalistki - French Connection, na której znalazły się francuskojęzyczne utwory wykonane przez artystki. Płytę promowały single „Babacar” i „Évidemment”, będące nowy wersjami utworów z repertuaru France Gall. Rok później Ryan postanowiła zrobić sobie przerwę od muzyki.

  2011–2014: Powrót do muzyki, Electroshock

  Po ponadrocznej przerwie, w kwietniu 2011 roku ukazał się nowy singiel Ryan - „Lovelife”, w której użyty został podkład muzyczny z utworu „Narcotic” grupy Liquido, a później - „Broken” , w którym wystąpił gościnnie raper Narco. Rok później wokalistka wydała singiel "Robots", który zawierał sample z utworu "Living On Video" grupy Trans-X, oraz singiel „Little Braveheart” , który artystka nagrała w duecie ze szwedzką piosenkarką Charlotte Perrelli. 25 czerwca tego samego roku wydany został piąty album studyjny artystki - Electroshock, który w dniu premiery znalazł się na 4. miejscu rankingu sprzedaży belgijskiego iTunes. Wokalistka poinformowała także, że Electroshock jest jej ostatnim albumem, a od tej pory planuje wydawania jedynie singli.

  W 2012 roku ukazał się singiel wokalistki „Run Away”, nagrany w duecie ze szwedzkim DJ-em i producentem muzycznym Timem „Avicii” Berglingiem. Pod koniec sierpnia tego samego roku premierę miał teledysk do kolejnego singla Ryan - „The Next Road”, którego autorem muzyki jest DJ Nano i w którym gościnnie zaśpiewał D-MOL.

  Na początku 2013 roku, Ryan nawiązała współpracę z holenderskim DJ-em Robertem Abigailm, z którym nagrała singiel „Karma”. Utwór miał swoją premierę internetową 11 lutego. Ponadto "Not Alone" zostało oficjalnym hymnem Wings for Life Run.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • 2002: Different
  • 2004: Stronger
  • 2006: Alive
  • 2008: Free
  • 2012: Electroshock

  Albumy kompilacyjne

  • 2008: Essential
  • 2009: French Connection

  Z gościnnym udziałem

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform