A R Rahman, Lata Mangeshkar

 • Lata Mangeshkar (ur. 28 września 1929 w Indore w stanie Madhya Pradesh) – indyjska piosenkarka, której głos użyczany był wielokrotnie w przemyśle filmowym, Honorowy Obywatel Surinamu (1980).

  Lata pierwsze lekcje muzyki brała u ojca. W wieku pięciu lat zaczęła pracować jako aktorka u ojca w dramatach muzycznych. Muzyka wywierała na niej silne wrażenie. Jej ojciec, Pandit Deenanath Mangeshkar był piosenkarzem i aktorem teatralnym. Rodzina zmieniła nazwisko z Hardikar na Mangeshkar ze względu na rodzinne miasto – Mangeshi w Goa. Lata miała na imię "Hridaya", jednak imię zmieniono jej na "Lata", które wzięło się od "Latika" – postaci granej przez jej ojca w BhaawBandhan.

  Mangershkar rozpoczęła karierę w 1942 roku. Zaśpiewała w ponad 980 filmach bollywoodzkich (piosenki śpiewane w ponad dwudziestu regionalnych językach indyjskich, ale przede wszystkim w hindi). Jest starszą siostrą również znanej Ashy Bhosle i mniej znanych piosenkarzy, brata Hridayanath Mangheshkar i siostry Usha i Meena Mangheshkar.

  Lata Mangeshkar jest drugim wokalistą, która otrzymała Order Bharat Ratna – najwyższe cywilne odznaczenie w Indiach. Była wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, gdyż uzyskała największą liczbę nagrań na świecie od 1974 do 1991 roku. Zapisano w Księdze, że Lata ma na swoim koncie co najmniej 25.000 utworów solowych, duetów, chóralnych. Z biegiem lat niektórzy uważali tę liczbę za przesadzoną, twierdząc, że siostra Laty – Asha Bhosle – miała ich więcej.

  Odznaczenia i nagrody

  • Oficer Legii Honorowej (Francja, 2007)
  • Order Bharat Ratna (Indie, odznaczenie federalne, 2001)
  • Order Padma Vibhushan (Indie, odznaczenie federalne, 1999)
  • Maharashtra Bhushan (Maharashtra, 1997)
  • Avadh Samman (Uttar Pradesh)
  • Order Padma Bhushan (Indie, odznaczenie federalne,1969)
  • ANR National Award

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform