Adam Sandler

 • Adam Richard Sandler (ur. 9 września 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, komik, producent filmowy oraz muzyk (gra na gitarze i śpiewa).

  Sześciokrotny zdobywca Złotej Maliny w kategorii m.in. najgorszy aktor

  Został komikiem stand-up, a po sukcesie Saturday Night Live, zagrał w siedmiu filmach o budżecie ponad 100 mln $. Jest najbardziej znany z ról komediowych, jednak odniósł też sukces w Trudnych słówkach (Spanglish) i Lewym sercowym (Punch-Drunk-Love).

  Biografia

  Wczesne życie

  Urodził się na Brooklynie, jako syn amerykańskich Żydów: Stana i Judy Sandler. Ma troje starszego rodzeństwa: Scotta, Liz oraz Val. Dorastał w Manchester (New Hampshire), gdzie uczęszczał do szkoły średniej Manchester Central High School.

  Zanim został aktorem pracował w hotelu zmywając naczynia oraz jako boy, a także był pracownikiem stacji benzynowej.

  Kariera

  W połowie lat 80., Sandler zagrał kolegę Theo Huxtable w The Cosby Show (1985-1989). Uczestniczył także w w telewizyjnym show Remote Control, nadawanym na MTV.

  Sandler rozpoczął występy komika w klubie komediowym w Bostonie. Tam został odkryty przez Dennisa Millera, dzięki czemu Sandler trafił do Saturday Night Live, jako autor scenariusza, a rok później, jako aktor. Występami w SNL zdobył uznanie, a show opuścił w roku 1995, aby skupić się na pracy aktorskiej.

  Pierwsza udana rola Sandlera miała miejsce w 1989 r. w filmie Babes Ahoy, znanym także jako Going Overboard. W 1995 wystąpił w Billy Madison, w którym zagrał dorosłego mężczyznę powtarzającego klasy 1-12, aby móc odziedziczyć wielomilionowe imperium hotelowe swojego ojca oraz, co ważniejsze, jego szacunek. Kolejnym filmem będącym dużym sukcesem finansowym okazał się Farciarz Gilmore (ang. Happy Gilmore, 1996) oraz Od wesela do wesela (ang. The Wedding Singer). Początkowo Sandler był także zakontraktowany na udział w filmie Gorzej być nie może (ang. Very Bad Things, jednak musiał zrezygnować (na rzecz Christiana Slatera) ze względu na pracę nad innymi filmami w tym samym czasie.

  Chociaż większość jego wcześniejszych filmów było negatywnie ocenionych przez krytyków filmowych, wiele jego ostatnich ról, zaczynając od Lewego sercowego, otrzymało prawie same pozytywy, przekonując krytyków, że Sandler posiada znaczne umiejętności aktorskie, które uważali za zmarnowane we wcześniejszych, słabych produkcjach. Sandler zagrał także kilka poważnych ról, nienależących do gatunku prezentującego "głupkowaty" humor, takich jak Lewy sercowy (za rolę w którym został nominowany do Złotego Globu) oraz Trudne słówka.

  Sandler był nawet rozważany do roli w filmie Zakładnik (ang. Collateral, 2004), jako partner Jamie Foxxa. Był także głównym kandydatem, oprócz Jima Carreya i Johnny'ego Deppa, do roli w filmie Tima Burtona Charlie i fabryka czekolady (ang. Charlie and the Chocolate Factory), którą jednak zdobył Depp. Ostatnio zagrał w Klik: I robisz, co chcesz (ang. Click), gdzie zaprezentował zarówno humor typowy dla swoich wcześniejszych ról, jak i poważny przekaz dotyczący codziennego życia. Do poważniejszej roli powrócił w dramacie Mike Bindera Zabić Wspomnienia (Reign Over Me), gdzie zagrał człowieka tracącego całą rodzinę w tragedii z 11 września, który odnawia przyjaźń ze starym kolegą z college'u (granego przez Dona Chandle).

  Życie prywatne

  Sandler zdobył tytuł magistra sztuk pięknych w 1998 r. na Uniwersytecie Nowojorskim. 22 czerwca 2003 ożenił się z modelką Jackie Titone, którą poznał na planie filmu Super tata (ang. Big Daddy). Sandler i Titone pracowali razem ponownie w komedii Roba Schneidera Boski żigolo (ang. Deuce Bigalow: Male Gigolo), do którego Sandler tworzył scenariusz. Mają dwie córki: Sadie Madison (ur. 6 maja 2006) i Sunny Madeline (ur. 2 listopada 2008). Przyjaźni się z: Jessicą Biel i Olivią Dave.

  Albumy komediowe

  1. They're All Gonna Laugh at You! (1993) [2x platynowa płyta]
  2. What The Hell Happened To Me? (1996) [2x platynowa płyta]
  3. What's Your Name? (1997) [złota płyta]
  4. Stan and Judy's Kid (1999) [złota płyta]
  5. Shhh...Don't Tell (2004)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform