Kasia Cerekwicka

 • Kasia Cerekwicka, właśc. Katarzyna Cerekwicka (ur. 17 marca 1980 w Koszalinie) – polska piosenkarka, autorka tekstów.

  Biografia

  Edukacja

  Ukończyła podstawową szkołę muzyczną w Koszalinie oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jest magistrem sztuki. Uczęszczała do Zespołu Szkół Samochodowych w Koszalinie. W drugiej klasie liceum przeprowadziła się do Warszawy i tam kontynuowała naukę w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Studiowała również na Uniwersytecie Warszawskim, politykę społeczną.

  1997–1998: Początek kariery

  Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w 1997 roku, występem oraz wygraną w programie Szansa na sukces z piosenką Ewy Bem „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”. Zdobyła także 1. miejsce w IV koncercie finałowym Szansy w Sali Kongresowej w Warszawie. Nagrodą za wygraną był udział w Koncercie Debiutów Opole '97. W 1998 roku wzięła udział w specjalnym koncercie w Sali Kongresowej z okazji jubileuszu 5-lecia programu Szansa na sukces śpiewając u boku Violetty Villas oraz laureatek programu piosenkę „Śpiewać każdy może”. W 1997 i 2000 roku wystąpiła na KFPP w Opolu. W międzyczasie występowała w zespole towarzyszącym Edycie Górniak.

  1999–2009: Mozaika, Feniks i Pokój 203

  W marcu 1999 roku związała się z firmą Sony Music, która w 2000 wydała jej debiutancki album pt. Mozaika. Jak sama dziś przyznaje, znajdowały się na nim piosenki, z których nie była do końca zadowolona. Płyta nie odniosła sukcesu.

  W 2006 na 43. KFPP w Opolu zdobyła Superjedynkę w kategorii Przebój Roku 2006 piosenką „Na kolana”. Wraz z tym utworem startowała w krajowych eliminacjach do festiwalu Eurowizji 2006 w Atenach (Piosenka dla Europy 2006). Przegrała jedynie z piosenką „Follow My Heart” zespołu Ich Troje. W tym samym roku wydany został jej drugi album – Feniks, z którego poza "Na kolana" pochodziły przeboje „Ostatnia szansa" i „Potrafię kochać". W tym samym roku zajęła pierwsze miejsce w Bałtyckim Festiwalu Piosenki w szwedzkim Karlshamn.

  Wiosną 2007 roku wzięła udział w V edycji programu Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Żora Koroliow. Para odpadła w ósmym odcinku, zajmując tym samym czwarte miejsce. Wtedy też ukazała się jej kolejna płyta, zatytułowana Pokój 203. Pierwszy singel, „S.O.S.”, okazał się dużym przebojem w Polsce. Na drugi singel wybrano piosenkę „Zostań”.

  W 2008 roku Cerekwicka wystąpiła w Opolu z piosenką „Nie ma nic”, gdzie otrzymała nagrodę specjalną koncertu. Z tym samym utworem wystąpiła w Operze Leśnej na Sopot Hit Festiwal, zajmując 4. miejsce na 15 proponowanych piosenek. W listopadzie ukazał się singel „Żyj intensywnie”, który w zamyśle promował reedycję płyty Pokój 203, na której znaleźć miała się również piosenka „Nie ma nic”. Ostatecznie jednak reedycja albumu nie ukazała się, a utwór „Żyj intensywnie” znalazł się na kolejnej płycie piosenkarki.

  2010–2011: Fe-male

  W 2010 z okazji 10-lecia stacji Viva Polska Kasia Cerekwicka wraz z jedenastoma innymi artystami nagrała utwór „Muzyki moc”. Ponadto nominowana została do nagrody VIVA Comet 2010 w kategorii Artysta 10-lecia.

  W 2011 piosenkarka objęła funkcję jurora w programie Hot or Not. W tym samym roku nagrała partie wokalne dla Glorii, jednej z głównych bohaterek filmu animowanego Happy Feet: Tupot małych stóp 2.

  Od 2015: Między słowami, i inne przedsięwzięcia

  Wiosną 2015 roku brała udział w III edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego w telewizji Polsat.

  W marcu tego samego roku artystka wydała swój nowy singel zatytułowany „Między słowami”. Kompozycja promuje piąty album wokalistki o tym samym tytule. Płyta trafiła do sprzedaży 26 maja.

  Dyskografia

  • Mozaika (2000)
  • Feniks (2006)
  • Pokój 203 (2007)
  • Fe-Male (2010)
  • Między słowami (2015)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform