Sounds Like Heaven

Lindsey Stirling

 • Lindsey Stirling (ur. 21 września 1986 w Santa Ana. W 2012 roku ukazał się jej debiutancki album solowy - Lindsey Stirling, utrzymany w stylistyce classical crossover.

  Biografia

  Lindsey Stirling urodziła się w Santa Ana w stanie Kalifornia, spędziła jednak sporo swego dzieciństwa w Gilbert (Arizona) gdzie ukończyła Mesquite High School. Przeprowadziła się do Provo w stanie Utah, by uczęszczać do Uniwersytetu Brighama Younga, gdzie studiowała rekreację terapeutyczną. Jej następnym życiowym celem była posługa w misji LDS (Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich) w Nowym Jorku. Stirling wróciła do Provo w 2009 roku gdzie kontynuowała naukę na Uniwersytecie. Zamieszkiwała tam aż do grudnia 2012, kiedy to wyprowadziła się z powrotem do Arizony razem ze swoją rodziną. Obecnie jej miejsce zamieszkania to Los Angeles w stanie Kalifornia.

  Już w wieku 5 lat, pod wpływem muzyki klasycznej granej przez ojca, Lindsey Stirling zapragnęła nauczyć się gry na skrzypcach. Przez 12 lat pobierała prywatne lekcje nauki gry muzyki poważnej. W wieku 16 lat dołączyła do zespołu rockowego Stomp On Melvin, gdzie wraz z czwórką przyjaciół eksperymentowała z muzyką. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez grę w zespole, artystka napisała swój pierwszy rockowy utwór na skrzypce, za którego wykonanie w 2005 roku otrzymała m.in. tytuł Arizona’s Jr. Miss oraz National Jr. Miss Pageant w kategorii talentów.

  Kariera

  W 2010 roku, mając 23 lata, Lindsey Stirling została ćwierćfinalistką piątego sezonu amerykańskiego Mam Talent, gdzie została określona jako "hip-hopowa skrzypaczka". Jej występy zostały określone przez jurorów jako "elektryzujące", zdobyła również uznanie widowni

  Wkrótce po jej występie w amerykańskim Mam Talent, skontaktował się z nią operator kamery Devin Graham z nadzieją na nagranie wspólnie filmu, który zamieszczony miał być na popularnym serwisie YouTube. Zgodzili się aby nagrać teledysk do piosenki "Spontaneous Me". Praca nad teledyskiem zakończyła się 9 maja 2011 roku. Wideo znacznie zwiększyło popularność Lindsey, co sprawiło, że artystka zaczęła umieszczać na swoim kanale teledyski w regularnych odstępach czasu. Graham nakręcił większość z nich. Jej kanał na YouTube zatytułowany Lindseystomp, który założyla w 2007 roku, zyskał nazwę po pierwszym zespole, którego była członkinią (Stomp on Melvin). To na tym właśnie kanale Lindsey Stirling publikuje swoje teledyski. Od 2011 roku do 2013 kanał gwałtownie zyskał na popularności - ponad 550 milionów wyświetleń oraz cztery i pół miliona subskrybentów. Artystka stworzyła również drugi kanał na YouTube nazwany jako "LindseyTime" (wrzesień 2012) na którym zamieszcza filmy związane z jej życiem, treściami zza kulis itp.

  Stirling stara się eksperymentować łącząc granie na skrzypcach razem z gatunkami muzycznymi takimi jak hip-hop oraz dubstep. Współpracowała również z innymi muzykami oraz orkiestrą Salt Lake Pops. Jej debiutancki album został wydany 18 września 2012, łącząc się z rozpoczęciem północnoamerykańskiej trasy koncertowej.

  Stirling zakończyła swoją pierwszą trasę po Stanach Zjednoczonych 26 listopada 2012 roku. Zapowiedziała jej drugie tournee, zwane również "testowym tournee" po Europie 3 grudnia 2013 roku, które rozpoczęło się w styczniu 2013 roku. Jej trasa objęła 55 miast w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych kończąc się w Arizonie 5 kwietnia 2013 roku. 25 lutego 2013 Stirling ogłosiła oficjalną trasę po Europie rozpoczynająca się w Rosji 22 maja 2013 i kończącą w Norrkoping (Szwecja) 29 czerwca. Trasa objęła w sumie 26 europejskich miast. Od maja do lipca 2014 roku trwać będzie tournee Stirling po Ameryce.

  W grudniu 2012 ogłoszono, że piosenka zamieszczona na YouTube przez Lindsey Stirling pt. "Crystallize" została ósmym najczęściej oglądanym teledyskiem z ponad 80 milionami odsłon.

  W dniu 22 kwietnia 2013 roku, ogłoszono, że menadżer wokalistki o pseudonimie Lady Gaga (Troy Carter) podpisał kontrakt z Lindsey Stirling będąc pod wrażeniem wzrostu jej popularności w mediach. Lindsey, która wcześniej odmawiała współpracy z innymi firmami menadżerskimi wyjaśniła: "Atom Factory jest na bieżąco z najnowszymi trendami, próbuje nowych rzeczy przez cały czas - to sprawia, że twórczo odżyłam w momencie gdy spotkałam ich na swojej drodze".

  21 czerwca 2013 roku Lindsey Stirling otrzymała swoją pierwszą złotą płytę za album "Lindsey Stirling", w Niemczech. Już w następnym miesiącu otrzymała tą samą gratyfikację w Szwajcarii i Austrii. 2 sierpnia 2013 roku Billboard ogłosił, że album studyjny Lindsey Stirling sprzedał się w nakładzie 158 000 egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych oraz, że jest to druga najlepiej się sprzedająca artystka gatunku Classical Crossover w 2013 roku zaraz za albumem klasyka gatunku Andrea Bocelli.

  W lipcu 2013 roku dołączyła do Nathan Pacheco, Orkiestry Temple Square w Mormon Tabernacle Choir. Zagrała również w Utah na dorocznym Dniu Pioniera. Stirling zapowiedziała również swoją pierwszą trasę koncertową w Australii, Południowej Korei oraz Japonii. Kanał na YouTube Lindsey osiągnął trzy miliony subskrybentów 31 sierpnia 2013 roku. 4 września 2013 po prawie rocznym tournee zakończyła swoją trasę koncertową ostatnim występem w Londynie. 12 września wystąpiła na gali charytatywnej Dreamball 2013 w Ritz Carlton w Berlinie. 29 września 2013 roku, Lindsey Stirling ogłosiła na swojej oficjalnej stronie, że zaczyna tworzyć swój drugi album.

  4 marca 2014 Lindsey Stirling ogłosiła daty swojego nowego tournee po Europie. Trasa koncertowa ma obejmować również Polskę. 13 października artystka zagra na Warszawskim Torwarze. Trasa obejmować będzie również Finlandię, Szwecję, Norwegię, Danię, Niemcy, Luxemburg, Czechy, Austrię, Szwajcarię, Francję, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię oraz Irlandię. Rozpocznie się ona 4 października w Helsinkach i zakończy 8 listopada w Dublinie.

  Taniec

  Od najmłodszych lat Lindsey Stirling fascynowała się tańcem. Jej pragnieniem było pobierać lekcje tańca i gry na skrzypcach w tym samym czasie. Podczas wywiadu dla NewMediaRockstars powiedziała: "Odkąd byłam dzieckiem zawsze chciałam tańczyć. Moi rodzice powiedzieli jednak, że muszę wybrać pomiędzy skrzypcami i tańcem ponieważ na oba nie mogliśmy sobie pozwolić. Wybrałam skrzypce. Moim zdaniem te dwie rzeczy się dopełniają - jest to zabawne ponieważ to jest to co zawsze chciałam robić.".

  W ten sposób właśnie zadziwiła jurorów amerykańskiego Mam Talent. Oprócz jej zdolności w mieszaniu gatunków jakimi są hip-hop i muzyka klasyczna, Lindsey tańczyła podczas gry na skrzypcach. Tańczy również podczas jej koncertów oraz jest to wyraźnie widoczne na teledyskach. Wyjaśniła to podczas czatu ze swoimi fanami: "To jest nienaturalne by tańczyć podczas gry na skrzypcach więc musiałam dużo ćwiczyć. Teraz jest to częścią mojej naturalnej ekspresji i przychodzi mi to niezwykle naturalnie. Musze znać perfekcyjnie piosenkę, którą gram zanim zacznę się poruszać. Kiedy już znam piosenkę bardzo dobrze mogę się świetnie bawić, tańcząc podczas jej wykonywania." Taniec miał wpływ nie tylko na jej występy, ale również na to jaką muzykę wykonuje: "Kocham muzykę taneczną, więc napisałam piosenki takie jak "Transcendence" , "Electric Daisy violin" oraz "Spontaneous Me"." W październiku 2013, Lindsey Stirling ogłosiła, że zostanie jedną z uczestniczek popularnego programu sieciowego "Dance Showdown".

  Działalność charytatywna

  1 października 2013 roku Lindsey Stirling podjęła współpracę z organizacją non-profit Atlanta Music Project, która miała na celu pomoc dzieciom nie mającym szans na promowanie ich muzyki. Misją Atlanta Music Project było "inspirowanie zmian społecznych poprzez zapewnienie młodzieży możliwości uczenia się i wykonywania muzyki w orkiestrach i chórach". Specjalnie w tym celu Lindsey Stirling udostępniła do sprzedaży dwie koszulki z limitowanej edycji "Lindsey Stirling/The Power of Music". Pieniądze zebrane na sprzedaży tychże koszulek zostały przekazane organizacji. Zapewniły szkolenia muzyczne dla pięćdziesięciorga dzieci.

  Lindsey w Polsce

  Lindsey trzykrotnie gościła w Polsce. Pierwszy raz pojawiła się 22 września 2013 i udzieliła wywiadu dla Dzień Dobry TVN. Drugi raz pojawiła się 8 grudnia 2013 uświetniając galę Zwykły Bohater swoimi trzema występami, w tym jako trio z Natalią Kukulską oraz Piotrem Cugowskim.

  Rankiem podobnie jak podczas pierwszej wizyty, udzieliła wywiadu w Dzień Dobry TVN w gronie braci Cugowskich i Natalii Kukulskiej. Podczas gali wykonali oni piosenkę Heal The World Michaela Jacksona. Lindsey Stirling powiedziała w wywiadzie dla telewizji TVN, że planuje jeszcze powrócić do Polski i dać koncert. Obiecała to również swoim polskim fanom podczas spotkania z nimi. Powiedziała również, że polscy fani są jednymi z tych, którzy dają jej najwięcej wsparcia w tym, co robi.

  Trzecia wizyta Lindsey Stirling w Polsce to 12-14 października 2014, gdzie jej kulminacyjnym punktem był występ na Warszawskiej Hali Widowiskowej Torwar 13 października 2014 roku. Był to pierwszy występ artystki w naszym kraju, który zakończył się ogromnym sukcesem. Torwar wypełniło 3200 fanów z Polski, a sama artystka przyznała, że jej marzeniem zawsze był występ w Polsce.

  29 stycznia 2014 Lindsey Stirling została wyróżniona w Polsce przez ZPAV złotą płytą sprzedając swój debiutancki album pt. "Lindsey Stirling" w nakładzie 10 tys. egzemplarzy.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform