Baby K feat. Tiziano Ferro

 • Tiziano Ferro (ur. 21 lutego 1980 r. w Latinie) – włoski wokalista. Na całym świecie sprzedano ponad siedem milionów egzemplarzy jego albumów.

  Kariera

  W dzieciństwie przez siedem lat uczył się gry na gitarze, przez rok – perkusji, a przez dwa lata gry na fortepianie. Od 1996 roku, Tiziano występował w lokalnym chórze gospel, gdzie doskonalił swoje umiejętności wokalne i zainteresował się muzyką soul.

  W latach 1997-1998, wokalista próbował swoich sił w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo; za pierwszym razem nie przeszedł nawet eliminacji, za drugim podejściem zaś uplasował się w gronie dwunastu finalistów.

  W roku 1998 nawiązał współpracę z producentami Mary Majonchi i Alberto Kalemo, oraz znanym Michelem Canovą. W 2001 r. Tiziano Ferro podpisał kontrakt z wytwórnią EMI Music Italy i w czerwcu tego samego roku ukazał się jego debiutancki singel zatytułowany "Perdono". W ciągu dwóch miesięcy utwór stał się we Włoszech singlowym bestsellerem, a wydany po nim debiutancki album Rosso Relativo był początkiem oszałamiającej kariery wokalisty. Płyta ukazała się w czterdziestu dwóch krajach.

  W 2003 r. ukazała się druga płyta Tiziano, 111 Centoundici, a trzy lata później – kolejny album, Nessuno è solo, dostępny także w hiszpańskojęzycznej wersji (Nadie Está Solo). Listopadem 2008 roku światło dzienne ujrzał czwarty oficjalny krążek Ferro pt. Alla mia età. Promował go singel pod tym samym tytułem. Album w roku 2009 uzyskał nagrodę Wind Music. Wokalista, wspólnie z Anahi i Dulce Maríą, nagrał także utwór zatytułowany "El regalo mas grande".

  Życie osobiste

  5 października 2010 na łamach włoskiej edycji czasopisma Vanity Fair Tiziano Ferro ujawnił, że jest gejem i dodał: "Chcę zakochać się w mężczyźnie". Jednocześnie przyznał, że przez długi czas zmagał się ze swą prawdziwą naturą i ukrywał prawdę o sobie przed światem, co spowodowało, iż odsunął się od swej rodziny i przyjaciół. Ale – jak dodał – postanowił to zmienić: "Po dwóch latach ciężkiej pracy nad sobą doszedłem do wniosku: chcę żyć lepiej". Mówiąc dalej o swym homoseksualizmie stwierdził: "Chciałem żyć zgodnie z tą częścią mnie samego, przestać uważać to za monstrum, coś negatywnego czy wręcz coś, co mnie przekreśla". Według komentarza dziennika La Repubblica, coming out Tiziano Ferro jest pierwszym tego typu wyznaniem wśród gwiazd muzyki pop we Włoszech.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform