Roundtrip to Hell and Back

Children Of Bodom

 • Children of Bodom - fińska grupa muzyczna wykonująca muzykę speedmetalową z elementami death metalu oraz melodic black metalu. Powstała w 1993 roku w Espoo pod nazwą Inearthed, z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Alexi'ego Laiho i perkusisty Jaski Raatikainena. Po nagraniu trzech kaset demo, w 1997 roku zespół przyjął nazwę Children of Bodom. Nazwa zespołu została zainspirowana niewyjaśnionym morderstwem nad jeziorem Bodom w Finlandii, znajdującym się nieopodal miasta Espoo. W 2009 roku zespół otrzymał nagrodę fińskiego przemysłu fonograficznego Emma-gaala za album Blooddrunk (2008).

  Historia

  Zespół powstał w 1993 roku w Espoo pod nazwą Inearthed z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Alexi'ego Laiho i perkusisty Jaski Raatikainena. Skład uzupełnił basista Samuli Miettinen. W 1994 roku w Munkkiniemen Demostudio trio zarejestrowało cztery kompozycje. Materiał ukazał się na wydanej 12 grudnia tego samego roku kasecie zatytułowanej Implosion of Heaven. W 1995 roku skład opuścił Miettinen, który wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tego samego roku duet Laiho i Raatikainen rozpoczął prace nad nowymi utworami. W lipcu w Astia-Studios zespół zarejestrował drugie demo pt. Ubiquitous Absence of Remission. Partie gitary basowej na potrzeby wydawnictwa zarejestrował Laiho. Z kolei ślady instrumentów klawiszowych nagrali obaj członkowie Children of Bodom. Wkrótce potem do zespołu dołączył basista Henkka Seppälä i gitarzysta Alexander Kuoppala.

  Na początku 1996 roku skład uzupełnił także keyboardzista Jani Pirisjoki. W lutym tego samego roku ponownie w Astia-Studios kwintet nagrał trzecie demo pt. Shining. Kaseta ukazała się 14 lutego nakładem samego zespołu. Trzy kasety demo przysporzyły zespołowi popularności. Zainteresowanie zespołem wyraziła belgijska wytwórnia fonograficzna. Jednakże w międzyczasie korzystniejsze warunki umowy zaproponowała fińska firma Spinefarm Records. Z powodu obowiązującego Inearthed kontraktu grupa formalnie została rozwiązana by móc nawiązać współpracę z rodzimą wytwórnią muzyczną. W 1997 roku skład opuścił Pirisjoki, którego zastąpił Janne Wirman. Wówczas także muzycy przyjęli nazwę Children of Bodom, nawiązująca do morderstwa dzieci nad jeziorem Bodom. Sfinalizowany został także kontrakt z wytwórnią Spinefarm Records.

  W odnowionym składzie kwintet nagrał debiutancki album. Wydawnictwo zatytułowane Something Wild ukazało się 16 lutego 1997 roku. Płyta dotarła do 20. miejsca listy najpopularniejszych albumów w Finlandii. Nagrania poprzedził split z zespołami Cryhavoc i Wizzard. Debiut był promowany podczas trasy koncertowej w ojczyźnie Children of Bodom wraz z norweskim zespołem blackmetalowym Dimmu Borgir. Do pochodzącego z płyty utworu "Deadnight Warrior" został zrealizowany teledysk który wyreżyserował Ed Grain. W 1998 Children of Bodom dało szereg koncertów w Europie wraz z zespołami Hypocrisy, Benediction i Covenant. Podczas tournée Wirmana zastąpił Erna Siikavirta, wówczas członek formacji Lordi.

  Jeszcze w 1998 roku zespół powrócił do Europy z koncertami. Grupa występowała wraz z Dismember, Raise Hell, Night in Gales oraz Agathodaimon. Tym razem Wirman, któremu zobowiązania szkolne uniemożliwiły występy zastąpiła Kimberly Goss, związana poprzednio z grupą Therion. Poza regularną trasę koncertową muzycy Children of Bodom wystąpili także w Petersburg, poprzedzając Impaled Nazarene. W efekcie Laiho otrzymał zaproszenie od zespołu Miki Luttinena w którym objął funkcję drugiego gitarzysty. Drugi album zespołu pt. Hatebreeder ukazał się 14 kwietnia 1999 roku. Wydawnictwo oprócz rodzimej Finlandii trafiło także na niemieckie zestawie Media Control Charts gdzie uplasowało się na 76. miejscu. Płytę promował singel "Downfall", który dotarł do 1. miejsca fińskiej listy przebojów. Cykl koncertowy promujący drugą płytę rozpoczął się w Japonii. Zespół koncertował wraz z Arch Enemy, In Flames i Dark Tranquillity. Upamiętnie pobytu w Japonii ustanowił koncertowy album zatytułowany Tokyo Warhearts, wydany w październiku 1999 roku.

  Latem 2000 roku w Abyss Studios w Szwecji we współpracy z producentem muzycznym Peterem Tägtgrenem zespół rozpoczął nagrania trzeciej płyty. 30 października 2000 roku został wydany album pt. Follow the Reaper. Czwarty album studyjny zespołu zatytułowany Hate Crew Deathroll został wydany 23 września 2003 roku. W międzyczasie skład opuścił Alexander Kuoppala. Nagrania dotarły m.in. do 1. miejsca fińskiej listy przebojów. Natomiast 25 sierpnia tylko w Japonii ukazała się kompilacja nagrań Children of Bodom pt. Bestbreeder From 1997 to 2000. Także w 2003 roku funkcję drugiego gitarzysty objął Roope Latvala. Na płycie zawierającej nagrania pochodzące z dotychczasowych albumów zespołu znalazła się wcześniej niepublikowana kompozycja "Rebel Yell" z repertuaru Billy'ego Idola.

  6 października 2004 roku ukazała się pierwsza płyta DVD Children of Bodom pt. Trashed, Lost & Strungout. Na nośniku znalazły się utwory audio, w tym interpretacja "Bed of Nails" z repertuaru Alice Coopera, a także nagrania wideo z festiwalu Tuska Open Air. 14 września 2005 został wydany piąty album zespołu pt. Are You Dead Yet?. Płyta przyniosła formacji pierwszy sukces w USA, gdzie dotarła do 195. miejsca listy Billboard 200. Z kolei 30 listopada ukazała się singel DVD pt. In Your Face. Na płycie oprócz tytułowego utworu znalazł się zapis utworu "Sixpounder" z koncertu na festiwalu Wacken Open Air w 2004 roku.

  11 października 2006 ukazał się drugi album koncertowy Children of Bodom pt. Chaos Ridden Years: Stockholm Knockout Live. Nagrania ukazały się także w formie wideogramu na płycie DVD. Na wydawnictwie znalazł się koncert zarejestrowany w Arenan w Sztokholmie 5 lutego 2006 roku. Szósty album studyjny grupy zatytułowany Blooddrunk został wydany 7 kwietnia 2008 roku. Promowana teledyskami do utworów "Blooddrunk", "Hellhounds on my Trail" i "Smile Pretty for the Devil" płyta okazała się największym sukcesem komercyjnym w historii działalności zespołu. Materiał był notowany na listach sprzedaży w dziesięciu krajach w tym rodzimej Finlandii na miejscu 1., a także w Stanach Zjednoczonych gdzie dotarł do 22. miejsca listy Billboard 200.

  Na początku 2009 roku zespół odbył europejską trasę koncertową wraz z zespołami Cannibal Corpse i Diablo. 22 września tego samego roku została wydana płyta Skeletons in the Closet. Na wydawnictwie znalazły się interpretacje utworów z repertuaru takich zespołów jak: Iron Maiden, Suicidal Tendencies, Ramones czy Sepultura. Do rozszerzonej wersji wydawnictwa została dołączona płyta DVD zawierająca instruktażowy materiał wideo zrealizowany przez Alexi'ego Laiho. Był to także czwarty z rzędu album Children of Bodom notowany na 1. miejscy fińskiej listy sprzedaży. W ramach promocji zostały zrealizowane teledyski do utworów "Was It Worth It?" i "Roundtrip To Hell And Back".

  Dyskografia

  Teledyski

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform