Candy Dulfer

 • Candy Dulfer (ur. 19 września 1969 r. w Amsterdamie) – holenderska saksofonistka altowa, grająca smooth jazz.

  Dulfer rozpoczęła swoją karierę w wieku 12 lat, w zespole z Rosa King, amerykaninem, żyjącym w Holandii. Wkrótce Dulfer założyła własny zespół, Funky Stuff, który został zaproszony do wspierania Madonny w części jej europejskiego turnee. Ponownie odkryta przez Prince'a, w którego wideoklipie „Partyman” wzięła udział. To pojawienie się doprowadziło do wspólnej pracy z gitarzystą i producentem Eurythmics, Dave'em Stewartem, dzięki któremu powstała jej płyta Lily Was Here (tytułowy utwór holenderskiego filmu z udziałem Marion van Thijn), która na brytyjskiej liście przebojów osiągnęła 6 miejsce a na holenderskiej liście radiowej – pierwsze w 1990 roku.

  Debiutancki album Candy Dulfer, Saxuality, został opublikowany w 1990 roku. Saxuality została nominowana do Grammy i zdobyła status złotej płyty przekraczając pół miliona sprzedanych na świecie egzemplarzy.

  Dulfer grała również z Pink Floyd podczas ich występu na festiwalu w Knebworth w czerwcu 1990. Grała też dla Vana Morrisona w A Night in San Francisco, albumie z 1993 roku. Wystąpiła również na Warsaw Summer Jazz Days w Warszawie. 21 listopada 2008 roku Candy Dulfer zagrała koncert w warszawskiej Sali Kongresowej z cyklu Deutsche Bank Invites Ladies' Jazz On Tour.

  Dulfer jest córką saksofonisty tenorowego Hansa Dulfera. Nagrali w duecie album. Pozostając pod wpływem Sonny Rollins i Davida Sanborna, Dulfer stała się inspiracją dla innych kobiecych instrumentalistek, w tym gitarzystki Joyce Cooling i saksofonistek Pameli Williams i Mindi Abair.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform