Being Somebody Else

The Coral

 • The Coral- zespół założony w 1996 roku Wielkiej Brytanii. W swojej twórczości grupa miesza muzykę country, psychodelię lat 60., folk i rock&roll. W skład zespoły wchodzą James i Ian Skelly, Bill Ryder-Jones, Nick Power, Lee Southal i Paul Duffy. Od 2003 roku gra z nimi także perkusista John Duffy. Wszystko zaczęło się jeszcze w szkole. Przyszli członkowie The Coral spotykali się w domu jednego z nich albo w pracowni muzycznej i tam oglądali filmy, słuchali muzyki i grali na gitarach. Po skończeniu szkoły pracowali w różnych branżach, ale ostatecznie wrócili do muzyki. Wtedy też podpisali kontrakt z wytwórnią Deltasonic. Zespół zaczął koncertować w Liverpoolu, a ich styl był inspiracją m.in. dla The Zutons, The Dead 60s czy The Basement.

  Niedługo potem The Coral zostali okrzyknięci pierwszym angielskim zespołem „gitarowego odrodzenia”, a ich EPki „Shadows Fall”, „The Oldest Path” czy „Skeleton Key” z 2001 roku zostały świetnie przyjęte.

  Rok później grupa miała już na swoim koncie debiutancki album „The Coral”, który dostał się na 5. miejsce zestawienia najlepszych płyt w Wielkiej Brytanii i otrzymał nominację do Mercury Prize już dzień po premierze. Udana trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii i występy na wielu festiwalach potwierdziły tylko popularność zespołu, a single „Goodbye” i „Dreaming of You” dostały się na listę UK Top 40.

  Po tak gorącym czasie, The Coral postanowili trochę odpocząć i zajęli się tworzeniem materiału na nowy album. Tym sposobem już w 2003 roku mogliśmy posłuchać „Magic and Medicine”. Promowały go single „Don’t Think You’re the First”, „Pass It On”, „Secret Kiss” i „Bill McCai”.

  Dyskografia

  • The Coral (2002)
  • Magic and Medicine (2003)
  • Nightfreak and the Sons of Becker (2004)
  • The Invisible Invasion (2005)
  • Roots & Echoes (2007)
  • The Singles Collection (2008)
  • Butterfly House (2010)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform