T-Raperzy Znad Wisly

 • T-raperzy znad Wisły – polski zespół muzyczny założony w 1995 roku przez Grzegorza Wasowskiego, Sławomira Szczęśniaka, Lucynę Malec i Andrzeja Butruka. Jest to zespół, który w latach 1995-2000 był nieodłączną częścią programu telewizyjnego Komiczny Odcinek Cykliczny. Utwory przez nich tworzone kwalifikują się do hip-hopu komediowego. Ich utwory mają charakter satyryczny, niegdyś też były tworzone nie w stylu rap, a disco. Do 2009 roku zespół wydał 6 płyt.

  Każda rapowana piosenka zespołu dotyczy albo konkretnego władcy, albo stanowi streszczenie znanej lektury. Poczet Królów Polskich zawiera 18 utworów, każdy, chronologicznie, opowiada o najważniejszych władcach Polski. Każda z nich posiada życiorys, oraz najważniejsze daty z życia omawianego króla. Inne utwory to zabawne streszczenia znanych lektur tj. Lalka, Potop, czy Pan Tadeusz.

  Najpopularniejszym utworem grupy T-raperzy znad Wisły jest "Mieszko" - pierwsza pozycja z Pocztu Królów Polskich, opowiadająca o historii pierwszego władcy Polski. Słynny refren brzmiący: "Mieszko Mieszko, mój koleżko" był wykorzystany w serialu Rodzina zastępcza oraz w piosence o tym samym tytule zespołu Grupa Operacyjna.

  20 listopada 2009 roku zespół, po kilkunastoletniej przerwie wydał nowy album pt. Ekshumacja 2, na którym znajdują się piosenki z Pocztu Królów Polskich, lecz uaktualnione i z nowymi beatami. Prócz tego znajduje się nowa piosenka "Startest", na której występują, razem z T-Raperami, tacy artyści jak Edyta Geppert, Stanisław Soyka, Aga Zaryan, Fisz, Kasia Nosowska, Łona, Anna Maria Jopek, Muniek Staszczyk, Dorota Miśkiewicz, Lech Janerka czy Marek Kondrat.

  O oprawę muzyczną do nowej płyty Ekshumacja 2 zadbali bracia Michał i Marcin Baryccy.

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform