Lena Philipsson

 • Lena Philipsson, znana także jako Lena Ph, właśc. Maria Magdalena Filipsson (ur. 19 stycznia 1966 w Vetlandzie) – szwedzka piosenkarka, autorka tekstów piosenek i prowadząca programów telewizyjnych, reprezentantka Szwecji podczas 49. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004.

  Biografia

  Lena Philipsson jako nastolatka występowała w zespole Jupiters kratrar, pochodzącym z jej rodzinnego miasta Vetlanda w Småland. W 1982 w wieku 16 lat uczestniczyła w telewizyjnym konkursie młodych talentów, wygrywając finał z napisaną i skomponowaną przez siebie piosenką. Dzięki temu mogła wystąpić w musicalu i nagrać pierwszy singiel.

  Jej kariera rozpoczęła się w 1984 wraz z wydaniem singla „Boy”/„You Open My Eyes”. Dwa lata później wystąpiła w szwedzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji Melodifestivalen z utworem „Kärleken är evig”, z którym zajęła ostatecznie drugie miejsce.

  Z czasem Philipsson nawiązała współpracę z producentem muzycznym i kompozytorem, Torgny Söderbergiem, który pomógł jej wydaniu kolejnego albumu – My Name (1989). Krążek w ciągu 2 miesięcy od premiery osiągnął sprzedaż 130 tys. egzemplarzy.

  W 2003 razem z Charlotte Perrelli i Markiem Levengoodiem prowadziła koncerty eliminacyjne Melodifestivalen.

  Jesienią 2005 miał premierę jej kolejny album pt.Jag ångrar ingeting, sprzedany w ponad 60 tys. egzemplarzy.

  W 2012 roku Lena Philipsson wydała swój dwunasty album studyjny zatytułowany Världen snurrar.

  Dyskografia

  Single

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform