Crooked Smile

J. Cole feat. TLC

 • TLC – zespół muzyczny powstały w 1991 roku w Atlancie, grający muzykę z pogranicza R&B, hip-hopu i popu. W jego skład wchodziły dwie wokalistki: Tionne „T-Boz” Watkins, Rozonda „Chilli” Thomas oraz raperka Lisa „Left Eye” Lopes.

  Zadebiutowały w 1992 roku albumem Oooooohhh... On the TLC Tip, który pozwolił im wspiąć się na szczyty list przebojów. Były jednym z pierwszych zespołów, który odważył mówić się o bezpiecznym seksie.

  W 1994 roku wydały kolejny album CrazySexyCool. Łącznie album sprzedano w nakładzie 23 milionów

  Po kilku burzliwych latach, w 1999 roku wydany został album Fan Mail, który również pozwolił wylansować kilka hitów m.in. „No Scrubs”, „Unpretty” oraz „Dear Lie”. Wkrótce artystki postanowiły zacząć kariery solowe, jednak udało im się jeszcze wydać ostatni, wspólny albym 3D (2002).

  25 kwietnia 2002 roku Lisa „Left Eye” Lopes zginęła w wypadku samochodowym w Hondurasie.

  Pomiędzy 1992 a 2003 rokiem, dziesięć singli TLC zadebiutowało w pierwszej dziesiątce list Billboard. Cztery z nich zdobyły pierwsze miejsca. Każdy ich studyjny album pokrył się multiplatyną. Łącznie zdobyły 4 nagrody Grammy. W 2008 roku magazyn Billboard uznał zespół za "jedno z najlepszych muzycznych trio".

  Początki kariery

  Między 1990 a 1991 rokiem, Crystal Jones poszukiwała dwóch dziewczyn do stworzenia grupy. Na miejsca zgłosiły się Lisa „Left Eye” Lopes oraz Tionne „T-Boz” Watkins. Jako 2ndNature pracowały nad nagraniami m.in. z Jermaine Duprim. W międzyczasie odkryła je Perri "Pebbles" Reid. Została ich menadżerką i zaproponowała zmianę nazwy na TLC - każda z dziewczyn miała swoją "literę": T dla Tionne, C dla Crystal i L dla Lisy. Perri "Pebbles" Reid zainicjowała spotkanie TLC ze swoim mężem L.A. Reidem oraz Babyfacem, którzy byli w tamtym czasie szefami wytwórni LaFace. Dziewczynom zaproponowano kontrakt, jednak Crystal Jones nie godziła się na niektóre warunki. Została odsunięta od grupy. Zastąpiono ją tancerką dla Damiana Dame'a - Rozondą „Chilli” Thomas. Każda z dziewczyn otrzymała swoją ksywkę: T-Boz, Left Eye oraz Chilli. Podpisany kontrakt sprawił, że TLC zaczęły pracować nad debiutanckim albumem Oooooohhh... On the TLC Tip z Dallas Austinem, Jermaine Duprim oraz Marleyem Marlem.

  1991–94: Ooooooohhh... On the TLC Tip

  Premiera album Oooooohhh... On the TLC Tip odbyła się 25 lutego 1992 roku. Piosenka zawarte na płycie były mieszanką funku, hip hopu i R&B. Przywoływały na myśl także new jack swing, spopularyzowany przez Teddy'ego Rileya w latach 80.. Album odniósł komercyjny sukces. W przeciągu roku pokrył się czterokrotną platyną.

  Dyskografia

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform