512

Lamb of God

 • Lamb of God – amerykański zespół heavymetalowy pochodzący z Richmond w stanie Wirginia. Grupa, poprzednio znana jako Burn The Priest należy do nurtu określanego mianem New Wave of American Heavy Metal.

  Styl zespołu jest ogólnie uważany za hybrydę gatunków takich jak metalcore oraz thrash metal (z pewnym wpływem death metalu). Ich gra jest szybka i dość techniczna. W muzyce występują charakterystyczne elementy, takie jak tłumione riffy i niestandardowa budowa piosenek. Ich teksty dotyczą nierzadko polityki, kapitalizmu ("As the Palaces Burn", "Vigil"), amerykańskiej historii ("In Defense of Our Good Name"), wojny ("Ashes of the Wake"), religii ("Ruin"), używek ("11th Hour", "Pariah") oraz innych tematów.

  "Gramy muzykę, która rozdziela linię pomiędzy progresywnym i tradycyjnym rockiem" – wyjaśnia Campbell. "Myślę, że tworzymy progresywny rock bardziej przystępnym do słuchania bez zaniżania jego progresywności. Kompleksowość naszej muzyki przemawia do ludzi lubiących techniczne granie, lecz aranżacje nie są tak ekstremalne, by nie trafić w gusta zwykłych słuchaczy. To dobra równowaga." (zaczerpnięte z oficjalnej strony zespołu)

  Biografia

  Początki Lamb of God sięgają 1990 roku. Wtedy to Mark Morton, Chris Adler i John Campbell poznali się w Virginia Commonwealth University. Po skończeniu nauki Morton przeniósł się do Chicago aby zdobyć wyższe wykształcenie, lecz zespół kontynuował działalność. Znaleziono na jego miejsce nowego gitarzystę, Abe'a Speara. Randy Blythe został dodany do składu jako wokalista. W tym momencie ich kariery znani byli jako Burn The Priest. Mark Morton dołączył ponownie do grupy i Burn the Priest wydało niedługo potem swój pierwszy album. Abe zdecydował się opuścić zespół co otworzyło do niego droge bratu Chrisa Adlera, Williemu.

  Po dwóch dobrze przyjętych płytach i DVD "Terror and Hubris" z Prosthetic Records, zespół podpisał nowy kontrakt z Epic Records w drugiej połowie 2003 roku. Ich pierwszą płytą dla nowego wydawcy było Ashes Of The Wake debiutujące na 27 miejscu Billboard Top 200 i sprzedane w liczbie około 250 000 kopii w USA.

  29 sierpnia 2005 roku zespół ogłosił, że ich DVD "Killadelphia", z zarejestrowanym koncertem z trasy koncertowej promującej ich ostatni album otrzymało złoty certyfikat od RIAA. Wydawnictwo to zawiera kompletny występ zespołu z września 2004 z Filadelfii. Znajdują się na nim również 3 teledyski, komentarze członków i wiele innych niepublikowanych wcześniej fragmentów filmowych.

  Wokalista Lamb of God, Randy Blythe jest zaangażowany w poboczny projekt zwany Halo Of Locusts.

  25 stycznia 2006 roku, prasa ogłosiła ponowne wypuszczenie na rynek muzyczny pierwszej płyty zespołu – New American Gospel. Oryginalna wersja, tak jak i płyta Burn The Priest, były wyprodukowane przez Stave'a Austina, znanego z jego pracy z zespołami: Today Is The Day, Converge oraz Unsane. Płyta została zremasterowana, dodano do niej 4 nowe utwory, a długoletni przyjaciel zespołu, Ken Adams, zajął się zmianą jej okładki. Album ukazał się 4 kwietnia 2006 roku.

  Czwarte wydawnictwo zespołu nosi nazwę "Sacrament". Jego premiera nastąpiła 22 sierpnia 2006 roku, dzięki wytwórni Epic Records. Utworem promującym płytę jest "Redneck". Piosenka została nominowana do nagrody Grammy 2007 w kategorii 'Best Metal Performance'. Po wydaniu swego albumu, Lamb of God wziął udział w trasie koncertowej "2006 The Unholy Alliance Tour" razem ze Slayerem, Mastodonem (w Europie In Flames zamiast Mastodona) i Children of Bodom i Thine Eyes Bleed. Niedlugo potem, muzycy dołączyli do trasy Gigantour, przewodzonej przez Megadeth. 9 lutego zespół zadebiutował w telewizji amerykańskiej, w programie Late Nighht With Conan O'Brien grając utwór "Pathetic".

  W maju grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Roadrunner Records, w której 30 czerwca ukazało się dwupłytowe, dokumentalno-koncertowe DVD "Walk With Me in Hell".

  24 lutego 2009 roku ukazał się piąty album zespołu pod tytułem Wrath, wydany przez Epic Records w Ameryce Północnej i przez Roadrunner Records na świecie.

  Najnowszy album grupy, zatytułowany Resolution, ukazał się globalnie 23 stycznia 2012 nakładem wytwórni Roadrunner, a dzień później w USA nakładem Epic Records

  Skład

  Aktualni członkowie

  • Randy Blythe – śpiew (od 1995)
  • Mark Morton – gitara elektryczna (od 1990)
  • Willie Adler – gitara elektryczna (od 1999)
  • John Campbell – gitara basowa (od 1990)
  • Chris Adler – perkusja (od 1990)

  Byli członkowie

  • Abe Spear – gitara elektryczna (1994-1999)

  Wideografia

  Teledyski

  Nagrody i wyróżnienia

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform