The Pleasure Principle

Janet Jackson

 • Janet Damita Jo Jackson (ur. 16 maja 1966 w Gary w stanie Indiana.

  Biografia

  Wychowała się w Encino, Los Angeles, Kalifornia. Jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie Jacksonów pracującym w branży muzycznej. Zaczęła występować na scenie z rodziną już w wieku 7 lat, później rozpoczęła karierę zawodową jako aktorka w różnych odcinkach serialu telewizyjnego The Jacksons z 1976 r.

  W wieku 16 lat, w 1982 r. Janet podpisała kontrakt z wytwórnią A&M, która wydała jej samodzielny, debiutancki album w tym samym roku, pod tytułem Janet Jackson. Dwa lata później wydała drugi album: „Dream Street”. Oba jednak nie osiągnęły większych sukcesów. W 1984 zawarła związek małżeński z James DeBarge. Małżeństwo trwało krótko, a w połowie 1985 r. zostało unieważnione.

  Przed wydaniem trzeciego albumu studyjnego Control (1986) Jackson rozpoczęła długą współpracę fonograficzną z producentami Jimmy Jam and Terry Lewis. Jej muzyka z Jam i Lewis łączyła współczesny Rhythm and blues z elementami rapu, sampli i przemysłowych bitów, które wiele wniosły w muzyce popularnej. Wydany w lutym 1986 roku, album zadebiutował na pierwszym miejscu na liście Billboard 200.

  Trzy lata później we wrześniu wydała czwarty album, Rhythm Nation 1814, który pokrył się sześciokrotną platyną w USA. Teledysk „Rhythm Nation” zdobył w 1989 nagrodę Grammy w kategorii Best Long Form Music Video. Jackson wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową „Rhythm Nation World Tour”.

  Wysoką pozycję w MTV zapewniła jej innowacyjność albumów, choreografii i teledysków oraz świadome społecznie teksty piosenek.

  W 1991 podpisała pierwszy z dwóch rekordowych kontraktów z wytwórnią Virgin Records, którego wartość wynosiła wiele milionów dolarów i który ustanowił ją jednym z najwyżej zarabiających artystów w przemyśle muzycznym. Wartość kontraktu oszacowano na pomiędzy 32 – 50 mln dolarów. W tym samym roku Janet potajemnie weszła w drugi związek małżeński z tancerzem, kompozytorem i reżyserem René Elizondo, Jr. Jej pierwszy album pod etykietą tej wytwórni, „Janet” (1993) wzmocnił jej publiczny wizerunek jako symbol seksu. Album zadebiutował jako numer jeden na Billboard 200. Utwór „That’s The Way Love Goes” otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best R & B Song. W tym samym roku wystąpiła ze swoją pierwszą główną rolą w filmie Poetic Justice. Do filmu została wykorzystana ballada „Again”, a ona otrzymała swój pierwszy Złoty Glob i nominacje do Oscara za najlepszą piosenkę. Jej druga trasa koncertowa „Janet World Tour” zyskała uznanie krytyków. W grudniu 1994 współpracowała ze swoim bratem Michaelem nad singlem „Scream”. Scream jest opisywany w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdroższy teledysk. Otrzymali nagrodę Grammy w kategorii Best Short Form Music Video.

  W październiku 1995 r. została wydana pierwsza kompilacja Janet Jackson „Design Of A Decade 1986/1996”. Design Of A Decade 1986/1996 otrzymał certyfikat platynowy stał się dwa razy przez RIAA.

  W 1997 został wydany szósty studyjny album artystki, The Velvet Rope, który tak jak poprzednie albumy przyniósł jej wiele nagród i pochwał. Jackson podobno cierpiała na depresję przed wydaniem płyty. Wydany w październiku, The Velvet Rope debiutował jako numer jeden na liście Billboard 200. Pierwszy singiel „Got 'Til It’s Gone” zdobył w 1997 nagrodę Grammy w kategorri Best Short Form Music Video, drugi singel „Together Again”, stał się jej ósmym numerem jeden na liście Billboard Hot 100. Jackson przekazała część wpływów uzyskanych z „Together Again” na Amerykańską Fundację AIDS Research. W 1998 Janet wyruszyła w kolejną trasę „Velvet Rope World Tour” W 2000 r. rozwiodła się ze swoim mężem Rene. Pod koniec dekady Janet została mianowana drugą najbardziej odnoszącą sukcesy artystką z lat 90, zaraz za Mariah Carey.

  7 album studyjny, All For You z 2001 r. kolejnym, piątym albumem studyjnym, który zadebiutował na 1 miejscu na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200. Zagrała również w kolejnym filmie: Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów. W filmie został wykorzystany singiel „Doesn’t Really Matter”. Została wyróżniona nagrodą „mtvICON”. Otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Dance Recording. Wyruszyła w trasę „All for You Tour”. W 2002 r. rozpoczała również związek z producentem muzycznym Jermaine Dupri.

  W 2004 r. wydano kolejny album artystki „Damita Jo”. Zadebiutował na drugim miejscu na liście Billboard 200. W czerwcu 2005 roku została uhonorowana humanitarną nagrodą przyznaną przez Human Rights Campaign i AIDS Project Los Angeles, w uznaniu za jej pracę i zaangażowanie w zbieranie pieniędzy na cele charytatywne AIDS.

  W 2006 r. wydano album „20 YO”. Zadebiutował jako numer dwa na liście Billboard 200. Singiel „Call on Me” w duecie z raperem Nelly, stał się numerem dwadzieścia pięć na Hot 100. W 2007 zagrała w filmie „Why Did I Get Married?” jako psychoterapeutka Patricia.

  W 2007 roku zmieniła wytwórnię, podpisując kontrakt z The Island Def Jam Music Group i wydała swój dziesiąty studyjny album – Discipline (2008). Jej singiel „Feedback”, osiągnął dziewiętnaste miejsce na Hot 100. W 2008 r. Janet wyruszyła w trasę „Rock Witchu Tour”. W tym samym roku zakończyła współprace z w wytwórnią.

  Janet Jackson jest notowana w rankingu Billboard Magazine jako jeden z pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki współczesnej, sprzedając ponad 100 milionów albumów na całym świecie. Recording Industry Association of America (RIAA) wymienia ją jako jedenastą najlepiej sprzedającą się artystkę w Stanach Zjednoczonych, z 26 milionami certyfikowanych albumów. Długowieczność Janet w branży stawia ją na równi z kilkoma największymi artystami, jej styl muzyczny i choreografie miały wpływ na szereg współczesnych artystów Pop i R&B.

  W 2010 r. zagrała w filmie „For Colored Girls” za który otrzymała Czarną Szpule (Black Reel), w tym samym roku zagrała w kolejnej części „Why Did I Get Married Too?”.

  W 2012 r. Po raz trzeci wyszła za mąż za Wissama al Mana.

  Trasy koncertowe

  • Rhythm Nation World Tour (1990)
  • Janet World Tour (1993–95)
  • The Velvet Rope World Tour (1998–99)
  • All for You Tour (2001–02)
  • Rock Witchu Tour (2008)
  • Number Ones: Up Close and Personal (2011)

  Filmografia

  • 2010: For Colored Girls jako Joanna
  • 2010: Małżeństwa i ich przekleństwa 2 (Why Did I Get Married Too?) jako Patricia
  • 2007: Małżeństwa i ich przekleństwa (Why Did I Get Married?) jako Patricia
  • 2000: Will & Grace (gościnnie) jako ona sama
  • 2000: Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów (Nutty Professor II: The Klumps) jako Denise
  • 1993: Poetic Justice – film o miłośći (Poetic Justice) jako Justice
  • 1982-1987: Fame jako Cleo Hewitt (1984-1985)
  • 1979-1980: A New Kind of Family jako Jojo Ashton
  • 1978-1986: Diff'rent Strokes jako Charlene DuPrey
  • 1977-1986: Statek miłości (Love Boat, The) jako Della
  • 1974-1979: Good Times jako Penny Woods (1977-1979)

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform