A LIGHT THAT NEVER COMES (Lyric Video)

LINKIN PARK x STEVE AOKI

 • Linkin Park – amerykański zespół muzyczny wykonujący szeroko pojętą muzykę rockową. Zespół powstał w 1996 roku w Los Angeles.

  Historia

  Pierwotnie Linkin Park nosił nazwę Xero. Mniej więcej w czasie, gdy Chester Bennington odszedł od Grey Daze (obecnie Waterface) i dołączył do LP, odszedł ze składu Mark Wakefield (wokalista), nazwę zespołu chciano zmienić na Hybrid Theory. Idea tej nazwy polegała na zaznaczeniu tego, że Kalifornijczycy grają muzykę nietypową – hybrydę metalu, elektroniki, rapu, itd. Nazwa okazała się jednak zastrzeżona przez inny zespół, chciano uniknąć problemów prawnych, w związku z czym zrezygnowano z niej (choć nie do końca, biorąc pod uwagę, że tak nazwali pierwszy album). Następnie rozważano różne inne nazwy dla zespołu m.in.: 'Clear' (ich ulubiona), 'Probing Lagers', 'Platinum Lotus Foundation', 'Ten PM Stocker' (od ulicy Stocker Street, gdzie mieszkał Mike i gdzie członkowie zespołu mieli próby, jednak ściany mieszkania były bardzo cienkie i o godzinie 10 wieczorem sąsiedzi zaczynali protestować). W końcu zdecydowali się na Lincoln Park (wziętą od Parku Lincolna w Santa Monica, gdzie mieszkał Chester), ale i ta nazwa była już zajęta, przez zespół z Australii, który posiadał już nawet domenę internetową. Ostatecznie, aby nie zmieniać po raz kolejny całkowicie nazwy zespołu, muzycy zmienili ją nieznacznie na Linkin Park.

  LP nagrał Hybrid Theory EP, jednak płyta nie została wydana oficjalnie, nagrano jedynie 1000 kopii. Można było ją dostać w późniejszym okresie jedynie przez Linkin Park Underground. Pierwszym nagranym kawałkiem była piosenka And One. Zespół wydał też płytę Hybrid Theory Demos, zawierającą dema piosenek z Hybrid Theory EP oraz Hybrid Theory.

  Zespół oficjalnie zadebiutował w 2000 płytą Hybrid Theory. Phoenix nie udzielał się na tej płycie, choć napisał do niej parę tekstów, zastąpił go wtedy Scott Koziol, który już na żadnej innej płycie się nie udzielał. Wiadomo tylko, że Phoenix w tym czasie studiował i nie miał czasu na grę. Producentem płyty był wówczas Don Gilmore. Zawarte na Hybrid Theory piosenki zostały w wersji zremiksowanej umieszczone później (latem 2002 r.) na płycie Reanimation, co zostało uznane przez krytykę za typowy przykład "odcinania kuponów". Ich następna płyta – Meteora wydana 24 marca 2003 r. – mimo, że zawierała zaledwie 36 minut materiału, została przyjęta ciepło przez fanów, jak i krytyków. Zadebiutowała na pierwszych miejscach w 14 krajach: USA, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Japonii, Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Chile, Australii, Indonezji, Irlandii, na Tajwanie, w Norwegii oraz Szwajcarii. Wydany przez nich album koncertowy w listopadzie 2003 – Live in Texas, mający przełamać stereotyp tej grupy jako mistrzów studia a amatorów sceny, nie jest jednoznacznie oceniany.

  30 listopada 2004 roku zespół wraz z Jay Z stworzył album mash-up Collision Course, stworzony dzięki brytyjskiemu programowi Mash-up, który chcąc zacierać granice wśród różnych gatunków muzycznych remiksuje utwory bardzo różnych wykonawców. Jay Z, zapytany o to z kim chce w programie współpracować, odpowiedział Linkin Park. I tym sposobem powstał utwór Numb/Encore, zarówno Linkin Park jak i Jay Z byli nim tak zafascynowani, że postanowili go wydać. Początkowo miał wyjść tylko singel Numb/Encore, jednak współpraca poszła na tyle dobrze, że wydali w końcu całą płytę EP. Jay Z do dzisiaj jest przyjacielem zespołu (np. został później producentem płyty Mike'a Shinody The Rising Tied).

  W 2005 zespół oficjalnie "odpoczywał", jednak na początku roku Mike Shinoda zapowiedział powstanie nowego zespołu hip-hopowego Fort Minor, gdyż jak powiedział tęsknił za swoimi korzeniami. 22 listopada wydał płytę The Rising Tied. W tym samym roku również Chester Bennington powiadomił o powstawaniu swojego solowego projektu, Dead By Sunrise, zostanie nagrana na nim albumowa wersja The Morning After. 14 maja 2007 roku odbyła się premiera nowej płyty – Minutes to Midnight. Zespół twierdził, że będzie to najlepsza z dotychczasowo wydanych płyt zespołu i zatrze wszelkie stereotypy na ich temat. Producentami są Mike i Rick Rubin. Premiera pierwszego singla ("What I've Done") odbyła się 2 kwietnia. Teledysk nakręcony został na kalifornijskich pustyniach, reżyserem teledysku ponownie jest Joseph Hahn.

  W marcu 2007 roku Linkin Park zagrał sześć utworów dla AOL Sessions. Można zobaczyć zespół grający na żywo trzy nowe piosenki ("What I've Done", "No More Sorrow", "Given Up") i trzy z poprzednich płyt ("In the End", "Faint", "Breaking the Habit").

  "What I've Done" i nagrany przez Mike'a Shinodę i Styles of Beyond utwór Second to None zostały wykorzystane w filmie "Transformers" z 2007 roku ("Second to None" wyłącznie na potrzeby tej produkcji, choć występuje w niej tylko jedno zdanie z piosenki). Linkin Park dostał nagrodę w kategorii "Najlepszy zespół" na MTV Europe Music Awards w 2007 r.

  13 czerwca 2007 zespół po raz pierwszy wystąpił w Polsce na Stadionie Śląskim razem z grupą Pearl Jam w celu promowaniu swego nowego albumu "Minutes to Midnight", który ukazał się 15 maja w USA, a 14 maja w Europie. 4 maja album wyciekł do Internetu. Drugim singlem z płyty Minutes to Midnight jest "Bleed It Out". Trzecim natomiast "Shadow of the Day". Czwartym singlem z Minutes to Midnight jest "Given Up". Fani wiadomość o tym przyjęli z wielkim entuzjazmem. Piątym i ostatnim singlem jest "Leave Out All the Rest", który trafił do soundtracku filmu "Zmierzch". Utwór "Given Up" został wykorzystany w trailerze (zapowiedzi) filmu Crank 2: High Voltage. Ostatnim jak do tej pory singlem jest "New Divide", który trafił do soundtracku filmu Transformers: Zemsta upadłych. Mike Shinoda zaznaczył, że "New Divide" nie ma nic wspólnego z nową płytą, której współproducentem jest Rick Rubin.

  19 lutego 2010 roku, swą premierę miał nowy utwór LP pt. "Not Alone", w związku z akcją fundacji zespołu Music For Relief "Download To Donate For Haiti") trafią do ofiar styczniowego trzęsienia ziemi w Haiti. W akcji oprócz Linkin Park udział wzięli artyści tacy jak: Slash, Beth Hart, Kenna, Peter Gabriel, Alanis Morissette, Lupe Fiasco, Hoobastank, The All-American Rejects, Enrique Iglesias i Dave Matthews Band. Utwór "Not Alone" w krótkim czasie dorobił się teledysku.

  30 kwietnia 2010 roku odbyła się premiera gry na iPhone'y, iPody Touch i iPady zatytułowanej "8-Bit Rebelion" wyprodukowanej przez Linkin Park, której wydawcą jest Artificial Life. Po przejściu gry w nagrodę będzie można usłyszeć utwór "Blackbirds", który jest b-sidem z albumu Minutes To Midnight z 2007 roku.

  9 lipca 2010 roku zespół ogłosił konkurs pod nazwą "Linkin Park Featuring You", który polegał na zmiksowaniu fragmentu utworu "The Catalyst". Uczestnicy mieli do dyspozycji 5 materiałów udostępnionych przez zespół (fragment wokalu, fragment zagrany na pianinie, keyboardzie, perkusji klasycznej oraz elektrycznej). Zwycięzcą konkursu został Polak, Czesław (NoBrain) z Świdnicy. 2 Sierpnia nastąpiła premiera pierwszego singla z nowej płyty, "The Catalyst". 13 września 2010 roku miała premiera nowej płyty zatytułowanej "A Thousand Suns". Płyta, tak jak jej poprzedniczka ("Minutes to Midnight"), napotkała się z mieszanymi reakcjami fanów.

  7 listopada 2010 roku zespół pojawił się na gali rozdania nagród EMA (Europe Music Awards) w Madrycie i odebrali na niej nagrodę w kategorii - Najlepszy Wykonawca Koncertowy. Natomiast rok później 6 listopada 2011 roku w Dublinie w kategorii Najlepszy wykonawca rockowy oraz powtórzyli ten sukces, zgarniając EMA dla najlepszego wykonawcy rockowego w 2012 roku we Frankfurcie.

  16 kwietnia 2012 roku opublikowany został singiel zespołu pt. "Burn It Down" promujący nowy album, który nazywać się będzie "Living Things". Utwory "Lies greed misery" i "Castle of glass" z tej właśnie płyty, zostały użyte w grze firmy EA, "Medal of Honor: Warfighter".

  Grupa zagrała ponownie w Polsce 9 czerwca 2012 roku w Warszawie na Orange Warsaw Festival w ramach Europejskiej trasy koncertowej wykonując 21 piosenek w tym In The End, Numb, One Step Closer czy The Catalyst. Przed koncertem muzycy spotkali się z polskimi fanami i postanowili pochwalić się na scenie prezentami od nich. Już od początku występu, na scenie wisiała więc polska flaga z podpisami fanów, a pod koniec koncertu basista Dave Farrell i gitarzysta Brad Delson zaprezentowali się w specjalnie przygotowanych koszulkach polskiej reprezentacji piłkarskiej.

  Po raz trzeci zespół wystąpił w Polsce 5 czerwca 2014 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Podczas występu grupa zagrała swoje największe hity jak np. Numb, In The End, One Step Closer, Runaway, Burn It Down. Jako support przed główną gwiazdą wieczoru wystąpił - po raz pierwszy w Polsce - zespół Fall Out Boy.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • Hybrid Theory (2000)
  • Meteora (2003)
  • Minutes to Midnight (2007)
  • A Thousand Suns (2010)
  • Living Things (2012)
  • The Hunting Party (2014)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform