The Granulating Dark Satanic Mills

Carcass

 • Carcass – brytyjski zespół grający death metal/goregrind, utworzony w 1985 r. przez gitarzystę Napalm Death, Billa Steera razem z perkusistą Kenem Owenem. Zespół powstał w Liverpoolu. Na ich pierwszej taśmie demo, Sanjiv nagrał partie wokalne. Carcass jest uważany przez wielu za jeden z najbardziej wpływowych i utalentowanych zespołów na scenie deathmetalowej.

  Według danych z 2003 roku wydawnictwa zespołu w samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w nakładzie 220 734 egzemplarzy.

  Historia

  Zespół skupił się na tematach głównie wiążących się z obszarem medycznym i dziwacznych połączeniach medycznego wyposażenia i substancji chemicznych z ludzką anatomią. To nagromadzenie profesjonalnych terminów pozwalało fałszywie uwierzyć, że jeden albo więcej członków zespołu studiował medycynę. W rzeczywistości siostra Jeffa Walkera studiowała pielęgniarstwo, od której to Jeff pożyczał specjalistyczne słowniki medyczne, przydatne przy pisaniu tekstów do Carcass (na przykład Exhume To Consume). Zacząwszy karierę jako zespół goregrind, Carcass stopniowo zmienił muzykę i teksty. Rozpoczynając od Necroticism – Descanting the Insalubrious, słuchacz ma do czynienia z muzyką bardzo ciężką, brudną a zarazem bardzo techniczną. Ich najlepiej znany album, Heartwork, był w dużej mierze pozbawiony krwawych tekstów czemu towarzyszyła zmiana stylu, na czysty, bardziej melodyjny dźwięk choć zachowane zostały sporadyczne ciężkie naleciałości. Po wydaniu płyty Heartwork część starych fanów uważała bardziej rozwinięta muzykę za dowód komercji i przestała interesować się zespołem. Większość jednak z dużym entuzjazmem odbierała nowe brzmienia i materiał ten został bardzo ciepło przyjęty i potraktowany jako rozwinięcie death metalu. Faktycznie, Carcass miał bardzo duży wpływ nie tylko na nurt grindcore, ale i na bardziej melodyjną odmianę death metalu. Michael Amott opuścił zespół wkrótce po nagraniu Heartwork i na krótki okres został zastąpiony przez Mike’a Hickeya, na którego miejsce przyszedł Carlo Regadas. Brzmienie zespołu porównywane było w tym czasie z nurtem późnego thrash metalu lat 80. Carcass rozpadł się po wydaniu płyty Swansong, który tym razem pociągnął za sobą znaczną krytykę ze strony fanów ze względu na jeszcze bardziej melodyjne riffy i brak drapieżnych tekstów.

  Ken, Jeff i Carlo kontynuowali działalność pod szyldem Blackstar, gdzie towarzyszył im basista Cathedral, Mark Griffits. Blackstar (później Blackstar Rising) zawiesił działalność gdy Ken doznał krwotoku mózgu. Michael Amott obecnie współtworzy Spiritual Beggars i Arch Enemy. Bill Steer, po odejściu z Carcass, założył swój własny zespół Firebird, inspirowany rockiem lat 70.

  W 2007 roku grupa wznowiła działalność koncertową (m.in. wystąpiła na festiwalu Wacken Open Air w 2008 roku, w 2010 na Graspop Metal Meeting w Belgii, w 2013 w Londynie, São Paulo, Santiago na Metal Fest i w Tilburgu na Deathfestcie).

  Z początkiem 2013 roku, zespół zapowiedział wydanie nowego albumu w składzie: Steer, Walker i Wilding, który ostatecznie ukazał się we wrześniu 2013 r. pt. Surgical Steel.

  Dyskografia

  Kompilacje

  Dema

  Teledyski

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform