Draco Rosa Feat. Alejandro Sanz

 • Alejandro Sanz, właśc. Alejandro Sánchez Pizarro (ur. 18 grudnia 1968 w Madrycie) – hiszpański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. 15-krotny zwycięzca Latin Grammy oraz zdobywca trzech nagród Grammy. Sprzedał ponad 25 milionów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie. W jego muzyce można odnaleźć wpływy flamenco, ale muzyk eksperymentuje również z rockiem, salsą i elementami hip-hopu.

  Biografia

  Początki

  Pochodzi z Madrytu, pierwsze lata swojego życia mieszkał w Moratalaz w centrum miasta. Wpływ na wybór kariery muzycznej miał jego ojciec, Jesús Sánchez, zawodowy gitarzysta. Jego kariera rozpoczęła się pod koniec 1988 r., kiedy to nagrał swoją pierwszą płytę Los Chulos Son Pa’ Cuidarlos pod pseudonimem Alejandro Magno (Aleksander Wielki). Muzyka będąca połączeniem techno i flamenco nie zrobiła większego wrażenia, dzisiaj natomiast płyta jest rarytasem dla kolekcjonerów. Za oficjalny początek jego kariery uznaje się rok 1991, kiedy to Alejandro Sanz wydał swój pierwszy studyjny album Viviendo Deprisa. Ta płyta, podobnie jak kolejna z roku 1993 pozwoliła mu zdobyć pozycję na hiszpańskim rynku muzycznym, solidną na tyle, że Sanz wydał w kolejnym roku płytę live zatytułowaną Básico. W tym samym roku nagrał piosenkę „Mi primera canción” ze swoim idolem Paco de Lucią. Z trzecim oficjalnym albumem studyjnym zatytułowanym po prostu 3 w roku 1996 przyszła próba zaistnienia na światowych listach przebojów. Płyta została nagrana także w portugalskiej i włoskiej wersji językowej, a singiel „La fuerza del corazon” zajął 9. miejsce na liście US Latin Pop.

  Maestro

  Mas, płyta z silnymi wpływami flamenco i gorących rytmów uzyskała w w samej Hiszpanii status 22-krotnej platynowej, natomiast pochodząca z niej piosenka „Corazon partio” jest uważana za absolutnego klasyka i punkt zwrotny w jego karierze; jej cover wykonuje m.in. Julio Iglesias.

  W 2000 wziął udział w bożonarodzeniowym koncercie w Watykanie, występując obok takich postaci jak Al Bano czy Bryan Adams i śpiewając „Cuando nadie me ve” oraz „Noche de Luz”.

  Po zamachu 11 września wziął udział w nagraniu „Todo para ti” – hiszpańskiej wersji „What More Can I Give”, piosenki napisanej przez Michaela Jacksona.

  W roku 2002 Sanz został pierwszym hiszpańskim piosenkarzem, który nagrał płytę z serii MTV Unplugged – płyta ta została nagrodzona trzema Latin Grammy Awards. W tym samym roku wyszła kolejna ciekawa płyta artysty zatytułowana No es lo mismo – ten album z elementami hip-hopu nagrodzono czterema Latin Grammy Awards w roku 2004.

  W 2005 roku Sanz współpracował z Shakirą przy hicie „La Tortura” – piosenka stała się międzynarodowym przebojem i pobiła rekord liczby tygodni na pierwszym miejscu listy Hot Latin Songs.

  Kolejna płyta Paraíso Express (2009), owoc współpracy Sanza i puertorykańskiego producenta Tommy Torresa, była powrotem do bardziej klasycznego i optymistycznego brzmienia – okazała się najlepszym popowym albumem Latin Grammy Awards 2010 oraz najlepszym latynoskim albumem Grammy Awards 2011. Album był promowany przez dwujęzyczny singiel „Looking for Paradise” wykonywany razem z Alicią Keys.

  W 2010 był jednym z 25 hiszpańskojęzycznych artystów, którzy nagrali w celach charytatywnych piosenkę „Ay Haití” dla ofiar katastrofalnego trzęsienia ziemi na Haiti w styczniu tego roku.

  W 2012 Sanz wydał swoją dziewiątą oficjalną płytę studyjną, La musica no se toca, która po 5 miesiącach osiągnęła w Hiszpanii status platyny.

  W lutym 2013 w Miami piosenkarz dostał nagrodę Premio Lo Nuestro za dorobek życia, ale niespodziewanie dla niego samego dostał też nagrodę dla najlepszego artysty pop.

  Życie prywatne

  30 grudnia 1999 r. ożenił się na Bali z meksykańską modelką Jaydy Michel syn Alexander.

  W lipcu 2011 roku w Nowym Jorku urodził się jego drugi syn, Dylan.

  W roku 2000 wyszła pierwsza i jedyna do tej pory autoryzowana biografia Maestro napisana przez Juana Carlosa de Laiglesia zatytułowana Por derecho. Oparta na wywiadzie z muzykiem zawiera również teksty jego piosenek.

  W wolnych chwilach Sanz maluje oraz jest fanem twittera.

  Dyskografia

  Albumy studyjne

  • Los chulos son pa' cuidarlos (1989)
  • Viviendo deprisa (1991)
  • Si tú me miras (1993)
  • 3 (1995)
  • Más (1997)
  • El alma al aire (2000)
  • No es lo mismo (2003)
  • El tren de los momentos (2006)
  • Paraíso Express (2009)
  • La Música No Se Toca (2012)

  Albumy live i kompilacje

  • Básico (1994)
  • MTV Unplugged (2001)
  • Grandes éxitos 1991-2004 (2004)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience
google remarketing

adform