All I Want For Christmas (Is My Two Front Teeth) (Audio)

Spike Jones and His City Slickers

 • Lindley Armstrong "Spike" Jones (ur. 14 grudnia 1911 w Long Beach w Kalifornii, zm. 1 maja 1965 w Beverly Hills w Los Angeles w Kalifornii) – amerykański muzyk jazzowy, specjalizujący się w satyrycznych aranżacjach popularnych piosenek.

  W latach 40. był liderem zespołu Spike Jones and his City Slickers, z którym nagrał własną wersję m.in. utworu "Liebesträume" Franciszka Liszta, uwertury do opery "Wilhelm Tell" Rossiniego, piosenki "The Sheik of Araby" Harry'ego B. Smitha, utworu "Holiday for Strings" Davida Rose'a, piosenki "Deep Purple" Petera DeRose, piosenki "Oh By Jingo!" Alberta von Tilzera i Lewa Browna, utworu "Powerhouse" Raymonda Scotta, piosenki "Cocktails for Two" Arthura Johnstona i Sama Coslowa i ukraińskiej pieśni ludowej "Minka". Nagrał ponadto m.in. (w 1942) piosenkę "Serenade to a jerk" oraz piosenkę "Der Fuehrer's Face", wykorzystaną rok później w disneyowskiej kreskówce o tym samym tytule.

  W swoich utworach, oprócz tradycyjnych instrumentów używanych w jazzie dixielandowym i Big bandowym wykorzystywał m.in. dźwięki klaksonów, gwizdków, wystrzałów z pistoletu, cowbellów, syren alarmowych i wielu niekonwencjonalnych instrumentów dętych i perkusyjnych, a także odgłosy tłuczonego szkła i szczekania i wycia psów.

  Zmarł na chorobę płuc spowodowaną wieloletnim paleniem papierosów.

  Dyskografia

  • Dinner Music For People Who Aren't Very Hungry (1956)
  • Spike Jones in Stereo (1959)
  • Omnibust (1960)
  • Washington Square (1963)
  • Spike Jones New band

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform