Picking Up The Pieces

The Milk feat. Idris Elba

 • Idrissa Akuna "Idris" Elba.

  Jedną z pierwszych ról Elby był udział w operze mydlanej Family Affairs. W 2010 roku zagrał w filmowej adaptacji komiksu Losers, a także w obrazie Takers, w którym partnerował Mattowi Dillonowi, T.I. i Chrisowi Brownowi.

  Wczesne życie

  Elba urodził się jako Idrissa Akuna Elba, a podczas nauki w szkole w Canning Town skrócił swoje pierwsze imię. Elba zaczął traktować aktorstwo poważnie podczas nauki w szkole średniej, w czym pomogła mu nauczycielka tego przedmiotu, Susan McPhee.

  Telewizja

  Mimo że działalność aktorska Elby rozpoczęła się oficjalnie w 1992 roku, dopiero trzy lata później otrzymał swoją pierwszą rolę w serialu Bramwell.

  Elba podjął decyzję o wyjeździe do Nowego Jorku, a do Anglii wracał tylko po to, aby brać udział w nagraniach, w tym np. serialu Sprawy inspektora Lynleya.

  W 2008 roku Elba zagrał w serialu The No. 1 Ladies' Detective Agency, filmowanym w Botswanie. Premierowy odcinek wyemitowany został 23 marca i osiągnął 6,3 milionów widzów i 27% udziału w rynku. W 2009 roku wziął również udział w nagraniach sześcioodcinkowej serii BBC, Luther.

  Kariera filmowa

  W 2001 roku Elba wystąpił w Buffalo Soldiers, jednak film został szybko wycofany z kin ze względu na polityczny oddźwięk.

  W 2007 roku Elba zagrał główną rolę w komedii Moje córki oraz jedną z drugoplanowych ról w filmie 28 tygodni później.

  W 2008 roku Elba wystąpił w horrorze Prom Night oraz kryminale RocknRolla w reżyserii Guya Ritchie'ego.

  W 2010 roku Elba zagrał w filmowej adaptacji komiksu The Losers, która kręcona była w Portoryko. Poza tym wystąpił w thrillerze Takers, gdzie partnerował Haydenowi Christensenowi, Chrisowi Brownowi, T.I. i Paulowi Walkerowi.

  W 2012 roku zagrał również w głośnym horrorze science-fiction Prometeusz, wyreżyserowanym przez Ridley'a Scotta. Wystąpił tam obok takich sław, jak m.in. Charlize Theron, czy, znanej z trylogii Millenium, Noomi Rapace.

  Kariera muzyczna

  W 2001 roku Elba wystąpił w teledyskach Fata Joego i Angie Stone.

  Elba był DJ-em na NBA All Star 2007 w Venetian Hotel i Ice House Lounge w Las Vegas, w 2009 roku pełnił tę samą funkcję w programie BET Rising Icons.

  Życie osobiste

  Elba był w przeszłości żonaty; w wywiadzie przyznał, że jego była żona jest wspaniałą osobą, ale chcieli innych rzeczy w życiu, dlatego musieli się rozstać.

  Image

  W 2004 i 2005 roku Elba wybierany był jednym z najprzystojniejszych mężczyzn planety według magazynu Essence.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  • Idris Elba w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform