Live at the Moore (Mini Documentary)

Mad Season

 • Mad Season – amerykańska supergrupa powstała w 1994 roku w Seattle, z inicjatywy gitarzysty Pearl Jam Mike'a McCready'ego. W skład grupy wchodzili ponadto: Layne Staley - śpiew (Alice in Chains), John Baker Saunders - gitara basowa, oraz Barrett Martin - perkusja (Screaming Trees).

  Grupa podczas swej aktywności nagrała i wydała w roku 1995 jeden album studyjny zatytułowany Above, promowany singlem „River of Deceit”. Wydawnictwo zostało pozytywnie przyjęte przez recenzentów, dotarło do 24. pozycji amerykańskiego zestawienia Billboard 200.

  Historia

  Gacy Bunch (1994)

  W drugiej połowie 1994 roku, w momencie prac nad albumem Vitalogy, gitarzysta grupy Pearl Jam Mike McCready, udał się do kliniki odwykowej w Minneapolis. Spowodowane to było uzależnieniem od narkotyków. Podczas pobytu, McCready poznał basistę Johna Bakera Saundersa.

  Pomimo odbytych tylko trzech prób, McCready w październiku 1994 roku zorganizował w Crocodile Cafe nigdzie niezapowiadany koncert zespołu. Nazwa została później zmieniona przy nagrywaniu materiału na album.

  Above, trasa koncertowa (1995)

  Pod koniec roku zespół wszedł do studia Bad Animals Studio w Seattle (właścicielami studia wówczas były Ann oraz Nancy Wilson z grupy Heart), aby zrealizować materiał na debiutancki album długogrający. W nagraniach zespół wspomagał m.in. inżynier dźwięku znany ze współpracy z grupą Pearl Jam Brett Eliason, oraz wokalista grupy Screaming Trees Mark Lanegan, który wspomógł wokalnie Staleya w utworach „I'm Above” oraz „Long Gone Day”. W ostatnim z utworów wystąpił także Eric Walton, który zagrał na saksofonie.

  Grupa wykonała w rodzinnym Seattle kilka koncertów o nazwie World Tour.

  Ostatnie lata, zakończenie działalności (1996–1999)

  W następnych latach zaczęły się pojawiać różne pogłoski oraz spekulacje dotyczące powrotu Mad Season. W tym czasie macierzyste zespoły muzyków, a w szczególności Pearl Jam oraz Screaming Trees były aktywne koncertowo.

  Pod koniec 1996 roku pojawiły się pogłoski mówiące, że zespół ma nagrane tak dużo materiału, że wystarczy go na dwa albumy studyjne, oraz że zostały już tylko do zarejestrowania ścieżki wokalne. Pojawiły się doniesienia, że tym razem stery wokalisty w zespole ma przejąć Mark Lanegan. Płyta rzekomo miała się ukazać na jesień 1998 roku. Te doniesienia także okazały się jedynie plotkami. Zespół nie przeprowadza żadnych nagrań. 15 stycznia 1999 roku na skutek przedawkowania heroiny, umiera basista John Baker Saunders. Cały zespół, a zwłaszcza McCready są zasmuceni tą wiadomością. Śmierć muzyka ostatecznie doprowadza do rozwiązania zespołu.

  Po zakończeniu działalności

  Po śmierci Saundersa, McCready powrócił do grupy Pearl Jam, oraz zaangażował się w nowy projekt muzyczny The Rockfords. Śmierć Saundersa oraz Staleya przekreśliły jakąkolwiek szansę na reaktywację grupy Mad Season.

  28 lutego 2010 roku, McCready wystąpił podczas Hootenanny dla Haiti na rynku w Seattle wraz z m.in. Velvet Revolver, Jane's Addiction.

  23 maja 2012 roku, Mike McCready i Barrett Martina wystąpili w Showbox Theatre w Seattle.

  Skład zespołu

  • Opracowano na podstawie materiału źródłowego[1]:

  Styl muzyczny, warstwa tekstowa

  Warstwa muzyczna stworzona przez grupę, najczęściej klasyfikowana jest jako mieszanka rocka alternatywnego, blues rocka i hard rocka. W jednym z wywiadów, gitarzysta Mike McCready stwierdził że w brzmieniu grupy widoczne są także wpływy takich gatunków jak tradycyjny blues z elementami jazzu, oraz rocka stadionowego.

  Na muzykę grupy w głównej mierze składa się jam łączący w sobie lżejsze oblicze Alice in Chains oraz Pearl Jam.

  Warstwa liryczna napisana w całości przez Staleya, w głównej mierze koncentruje się na skomplikowanych relacjach międzyludzkich, gdzie dominuje dekadencja czy melancholia. Utwory „Artificial Red” oraz „Lifeless Dead”, odnoszą się do skomplikowanych relacji z życiową partnerką wokalisty - Demri Larą Parrott. Opowiadają o bardzo pokrętnej relacji, zdradzonej podstawowej obietnicy pomiędzy ludźmi budującymi związek. „Lifeless Dead” to kompozycja o mężczyźnie u kresu życia, który umiera w najgorszym upodleniu, zaniedbany, porzucony. Tekst do singlowego utworu „River of Deceit” został zainspirowany książką Gibrana The Prophet.

  Zobacz też

  • Lista supergrup grunge'owych

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform