Mel Tormé

 • Melvin Howard „Mel” Tormé (ur. 13 września 1925 w Chicago, zm. 5 czerwca 1999 w Los Angeles) – amerykański wokalista jazzowy, kompozytor, aranżer, aktor filmowy, radiowy i telewizyjny oraz autor pięciu książek. Wspólnie z Bobem Wellsem jest twórcą popularnej amerykańskiej piosenki świątecznej, The Christmas Song (znanej również jako Chestnuts Roasting on an Open Fire).

  Urodził się w żydowskiej rodzinie rosyjskich emigrantów. Był niezwykle uzdolnionym dzieckiem. Już w wieku czterech lat śpiewał z orkiestrą Coona Sandersa. W latach 1933-1941 grał role aktorskie w serialach radiowych. Jako trzynastolatek występował z orkiestrą Chico Marxa, z którą odbył tournée po Stanach Zjednoczonych. Śpiewał również w kwintecie wokalnym The Mel Tones.

  Bibliografia

  • Miguel del Arco, Olga Caporal: Magiczny świat jazzu. 3. Wielkie głosy męskie – jazz sięga po doskonałość. Kraków: Marketing Room Poland, 2009, s. 40-41. ISBN 978-8361923-03-9.

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform