Almost Rosey

Tori Amos

 • Myra Ellen Amos) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów i piosenek, pianistka.

  Tori Amos śpiewa, grając jednocześnie na fortepianie przy łagodnym akompaniamencie sekcji rytmicznej, elektrycznych gitar i niekiedy sekcji smyczkowej. Jej utwory, często zbudowane w oparciu o skomplikowane środki stylistyczne, charakteryzują się metaforycznym przesłaniem i osobistym wydźwiękiem.

  Do 2005 roku Amos sprzedała ponad 12 milionów albumów na całym świecie. Była nominowana do wielu nagród, w tym 8 razy do nagrody Grammy.

  Tori Amos była pierwszym rzecznikiem utworzonej w 1994 roku amerykańskiej organizacji Rape, Abuse & Incest National Network (RAINN) – darmowego telefonu zaufania łączącego osoby dzwoniące z najbliżym lokalnym centrum kryzysowym dla ofiar przemocy na tle seksualnym. W 1998 poślubiła inżyniera dźwięku, realizatora – Marka Hawleya. Mają córkę o imieniu Natashya „Tash” Lórien Hawley. Obecnie mieszka w małej wiosce w Kornwalii, gdzie ma swoje prywatne studio.

  25 września 2013 w Lyttelton Theatre (Royal National Theatre) w Londynie odbyła się premiera musicalu The Light Princess, napisanego przez Tori Amos i Samuela Adamsona a reżyserowanego przez Marianne Elliott.

  Dyskografia

  Oficjalne bootlegi

  Single

  Wideografia

  Koncerty w Polsce

  W Polsce była osiem razy, dając dziesięć koncertów:

  • 16 grudnia 2001, 9 marca 2005 i 12 października 2011 (retransmisja 15 października 2011) wystąpiła na kameralnych koncertach w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce.
  • 24 stycznia 2003 roku zaśpiewała dla publiczności zgromadzonej w poznańskiej Hali widowiskowo-sportowej Arena.
  • 19 czerwca 2007 roku w ramach trasy koncertowej „American Doll Posse Tour” Tori Amos wystąpiła w Sali Kongresowej w Warszawie.
  • 9 października 2009 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu oraz 10 października 2009 w warszawskiej Sali Kongresowej podczas trasy „Sinful Attraction Tour”
  • 13 października 2011 – dzień po w/w koncercie w Studiu im. Agnieszki Osieckiej – wystąpiła w Warszawie w Sali Kongresowej w ramach trasy „Night of Hunters”[19]
  • 13 października 2012 wystąpiła w Warszawie w Sali Kongresowej z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej w ramach trasy promującej album Gold Dust[20]
  • 12 czerwca 2014 wystąpiła w Warszawie w Sali Kongresowej w ramach trasy „Unrepentant Geraldines”[21]

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform