Conchita Wurst

 • Conchita Wurst – austriacka drag queen, w którą wciela się Thomas Neuwirth (ur. 6 listopada 1988 w Gmunden), piosenkarz wykonujący muzykę pop, jazzową, soulową i R&B, działacz na rzecz środowisk LGBT, zwycięzca 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

  Jak zaznacza w wywiadach sam Neuwirth, kiedy występuje jako drag queen Conchita Wurst posługuje się żeńską formą czasowników, natomiast prywatnie używa męskiej formy. Nie jest też, wbrew niektórym opiniom, osobą transseksualną.

  Biografia

  Thomas Neuwirth urodził się 6 listopada 1988 roku w austriackim Gmunden jako syn Siegfrieda i Helgi Neuwirthów. Ma brata Andreasa. Wychowywał się i dorastał na terenach wiejskich Styrii. W wieku 14 lat wyjechał do Grazu, gdzie do 2011 roku studiował modę na Graz School of Fashion. Po zakończeniu edukacji przeprowadził się do Wiednia.

  2006–07: Starmania

  W 2006 roku Neuwirth wziął udział w trzeciej edycji talent-show Starmania emitowanego przez austriackiego nadawcę publicznego – Österreichischer Rundfunk (ORF). Początkujący wtedy wokalista zakwalifikował się do odcinków na żywo, a 26 stycznia 2007 roku wystąpił w odcinku finałowym tegoż programu. Ostatecznie zajął w nim drugie miejsce, przegrywając jedynie z Nadine Beiler.

  2007: Jetzt anders!

  W tym samym roku założył boys band, którego został wokalistą. Początkowo grupa miała nosić nazwę Jetzt! (pol. Teraz!), jednak w Austrii działały już dwa inne zespoły noszące tę samą nazwę. Ostatecznie członkowie zdecydowali się nadać nazwę Jetzt anders! (pol. Teraz jest inaczej!), grupa rozpadła się po roku działalności.

  Podczas górskiej wycieczki do Kolumbii w 2011 postanowił stworzyć swoje alter ego, które nazwał Conchita Wurst.

  W listopadzie 2011 roku swoją premierę miał debiutancki singel Wurst – „Unbreakable”, który trafił na 32. miejsce austriackiej listy przebojów.

  Po występie w narodowych selekcjach Wurst wzięła udział w dwóch innych programach telewizyjnych: The hardest jobs of Austria, w którym musiała podjąć się pracy w fabryce ryb, oraz w niemieckim reality show telewizji RTL – Wild Girls, gdzie razem z grupą kandydatek (m.in. uczestniczkami programu Germany’s Next Topmodel) trafiła do rdzennych plemion w Namibii.

  2013–14: Konkurs Piosenki Eurowizji

  We wrześniu 2013 krajowy nadawca potwierdził, że Wurst została wybrana wewnętrznie na reprezentantkę Austrii podczas 59. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

  Konkursowy utwór „Rise Like a Phoenix” miał zostać zaprezentowany 7 marca, podczas jednego z odcinków programu Dancing Stars (austriackiego odpowiednika programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami), jednak premiera piosenki odbyła się dopiero 18 marca.

  Po zwycięstwie w konkursie, drag queen wystąpiła gościnnie podczas wielu parad równości, zorganizowanych m.in. w Londynie.

  W październiku Wurst wystąpiła przed siedzibą Parlamentu Europejskiego. Według eurodeputowanej Ulrike Lunacek, występ drag queen był częścią kampanii antydyskryminacyjnej, a wygrana performera podczas Konkursu Piosenki Eurowizji jest „znakiem otwartości na poszanowanie różnorodności”.

  Od 2015: Conchita

  Od stycznia do marca Wurst wystąpiła gościnnie podczas finału eurowizyjnych eliminacji w Szwajcarii (Die Große Entscheidungsshow).

  W marcu 2015 roku ukazała się pierwsza książka autobiograficzna Wurst zatytułowana Ich, Conchita.

  W maju Wurst odsłoniła swoją figurę woskową w wiedeńskim Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud, a w przerwie na głosowanie zaprezentowała piosenkę „You Are Unstoppable” oraz swój nowy singiel – „Firestorm”.

  15 maja ukazała się debiutancka płyta studyjna Wurst zatytułowana Conchita.

  W czerwcu Wurst wystąpi w Polsce podczas koncertu Sabat Czarownic organizowanego w Kielcach.

  Wizerunek

  Postać Wurst powstała w 2011 roku podczas górskiej wycieczki Neuwirtha do Kolumbii, Neuwirth stworzył ją z powodu walki z dyskryminacją oraz brakiem tolerancji i akceptacji, z jakimi się spotykał.

  Wokalista porównuje swoją działalność do używania przez amerykańską wokalistkę Beyoncé Knowles jej alter ego Sashy Fierce czy prezentowania się w kontrowersyjnych strojach przez Lady Gagę, co ma służyć oddzielaniu życia prywatnego od występów scenicznych.

  Po wygranej w konkursie Wurst została okrzyknięta „ikoną środowiska LGBT w Europie”.

  Postać Wurst stała się tematem sztuki francuskiego artysty ulicznego, Surianiego, który umieścił wizerunek Conchity na kilku paryskich ulicach.

  W 2014 roku fraza Conchita Wurst była jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w Internecie w międzynarodowym podsumowaniu wyszukiwarki Google.

  Krytyka

  Tuż po ogłoszeniu przez austriackiego nadawcę Conchity Wurst jako reprezentantki kraju w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji część fanów konkursu, głównie z grup konserwatywnych z krajów Europy Wschodniej (zwłaszcza Armenii, Białorusi i Rosji) wysłała petycję, w której domagała się wycofania Conchity z konkursu.

  Wizerunek wokalisty skrytykował w żartach.

  Zwierzchnik Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Ireneusz, stwierdził, że powódź na Bałkanach w 2014 roku została zesłana przez Boga jako kara za postępowanie osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, a zwycięstwo Wurst na Eurowizji było jedną z jej przyczyn.

  Po finale konkursu wizerunek wokalisty wzbudził kontrowersje także w polskich mediach oraz wśród prawicowych polityków. Katolicki publicysta Tomasz Terlikowski z katolickiego portalu Fronda.pl skomentował wygraną drag queen słowami: Śpiew nie ma znaczenia, liczy się tylko pokazanie, że normalność, męskość i kobiecość nie istnieją, i że każda patologia może liczyć na wygraną w każdym konkursie, jeśli tylko będzie przedstawiać się jako uciemiężona mniejszość, albo odmieniec. (...) Kiedyś kobiety z brodą wystawiano w cyrku, teraz faceci w damskich ciuszkach startują w konkursach, a demokratyczny Kaligula wprowadza ich na artystyczny parnas, tak jak kiedyś pojedynczy Kaligula wprowadzał Incitatusa do rzymskiego Senatu.

  Niedługo po ogłoszeniu w maju planów zaproszenia Wurst na koncert Sabat Czarownic pojawiły się negatywne głosy ze strony członków polskich partii konserwatywnych. Radny miasta, Bogdan Latosiński z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zagroził protestem podczas sesji sejmiku województwa świętokrzyskiego.

  Odpowiedź na krytykę

  W odpowiedzi na krytykę przez polityków wizerunku Conchity oraz jej występu w Konkursie Piosenki Eurowizji, Wurst stwierdziła: Dla mnie to największy komplement, kiedy wysocy rangą politycy używają mojego imienia, by wyrazić swój gniew.

  Brytyjski dziennik Daily Mail napisał, że dzięki wygranej w finale Konkursu Piosenki Eurowizji Wurst stała się „międzynarodową supergwiazdą”.

  Kardynał Kościoła rzymskokatolickiego w Austrii, Christoph Schönborn, uznał cel działania Wurst za „bardzo prawdziwy i ważny temat”, wzywając do szacunku. Nie zauważył jednak różnic między postacią drag queen od osobą transseksualną sugerując, że Thomas Neuwirth nie czuje się dobrze we własnym ciele („wszyscy ludzie, także ci, którzy nie czują się dobrze we własnym ciele, zasługują na szacunek”). Przyznał też, że „modli się za Toma o jego walkę o życie”, stosując się do nauk Kościoła mówiących o homoseksualizmie jako grzechu.

  Brytyjski dziennikarz oraz komentator konkursu dla krajowych telewidzów, Graham Norton, skomentował społeczno-polityczne zainteresowanie wizerunkiem Wurst słowami: wygląda na to, że Eurowizja zrobiła coś, co ma jakieś znaczenie.

  Do grona obrońców wokalisty dołączyły także m.in. artyści odnoszące międzynarodowe sukcesy w branży muzycznej: Cher.

  Rosyjski krytyk muzyczny Siergiej Sosiedow zrecenzował występ artysty jako mający przewagę nad prezentacjami innych wokalistek z Eurowizji w zakresie kompozycji muzycznej, w kategorii piękna, kobiecości i subtelności.

  W obronie Wurst stanęli także politycy lewicowi i osobistości telewizyjne o poglądach liberalnych. Prezydent Austrii, Heinz Fischer, przyznał, że zwycięstwo Wurst to „wygrana nie tylko dla kraju, ale przede wszystkim dla różnorodności i tolerancji w Europie”.

  Dyskografia

  Single

  Zobacz też

  • drag queen

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform