Ruth Lorenzo

 • Ruth Lorenzo Pascual (ur. 10 listopada 1982 w Murcji) – hiszpańska piosenkarka i aktorka, uczestniczka piątej edycji brytyjskiej wersji programu The X Factor w 2008 roku, reprezentantka Hiszpanii podczas 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

  Biografia

  Dzieciństwo, edukacja

  Ruth Lorenzo urodziła się w południowo-wschodnim regionie Hiszpanii – Murcji. W dzieciństwie była fanką musicalu mAnnie, dzięki któremu zaczęła śpiewać. W wieku sześciu lat odkryła muzykę katalońskiej diwy operowej, Montserrat Caballé, która zainspirowała Lorenzo do śpiewania utworów operowych. Sześć lat później przeprowadziła się z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie brała udział w lokalnych konkursach muzycznych oraz zagrała także główne role w musicalach Upiór w operze i My Fair Lady. Kiedy skończyła 16 lat, wraz z rodzicami wróciła do Hiszpanii. Wokalistka początkowo kontynuowała pobieranie lekcji śpiewu, jednak po pewnym czasie musiała je przerwać z powodu problemów finansowych jej rodziców.

  W wieku 19 lat Lorenzo dołączyła do składu zespołu rockowego, aby rozwinąć swój talent wokalny. W 2002 roku wystąpiła w drugiej edycji programu Operación Triunfo, hiszpańskiego odpowiednika talent-show Fabryka Gwiazd, w którym odpadła w pierwszej rundzie przesłuchań. W celu dalszego rozwijania się zespołem, zrezygnowała z pracy w rodzinnej firmie. Po trzech latach koncertowania, grupa rozpadła się, a wokalistka postanowiła podpisać kontrakt z wytwórnią Polaris World, w której nie tylko występowała, ale także pracowała jako konsultant od dobrego wizerunku.

  2008: The X Factor

  W 2008 roku Lorenzo zdecydowała się wziąć udział w przesłuchaniach do piątej edycji brytyjskiej wersji programu The X Factor, podczas których wykonała utwór „(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” z repertuaru Arethy Franklin. Wokalistka awansowała do kolejnego etapu konkursu, oraz awansowała do grupy powyżej 25 roku życia, której mentorką została Dannii Minogue. Wystąpiła w ośmiu odcinkach na żywo i zajęła ostatecznie piąte miejsce, odpadając z rywalizacji 29 listopada z powodu najmniejszego poparcia telewidzów.

  2009–2010: Kariera po programie The X Factor

  Na przełomie 2008 i 2009 roku Lorenzo wyruszyła w trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Irlandii, a 20 stycznia 2009 wystąpiła podczas ceremonii Spirit of Northern Ireland Awards.

  W tym samym czasie otrzymała propozycję od hiszpańskiej telewizji Cuatro na skomponowanie piosenki do ich nowego serialu Valientes. Ostatecznie, na ścieżce dźwiękowej produkcji znalazły się dwa utwory autorstwa Lorenzo – „Quiero ser Valiente” (w czołówce) oraz „Te puedo ver” (w napisach końcowych).

  2011–2013: The Rapsberry Pattern

  W 2011 roku Lorenzo podpisała umowę ze stroną internetową indiegogo.com, której czytelnicy mieli szansę sfinansować wydanie debiutanckiego singla wokalistki poprzez nakręcenie teledysku oraz usługi marketingowo-wizerunkowe.

  Od 2014: Planeta Azul, Konkurs Piosenki Eurowizji

  W 2014 roku Lorenzo została wybrana przez hiszpańskiego nadawcę publicznego Televisión Española (TVE) na jednego z pięciu uczestników krajowych selekcji do 59. Konkursu Piosenki Eurowizji – Mira quién va a Eurovisión.

  27 października premierę miał debiutancki album studyjny piosenkarki zatytułowany Planeta Azul.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform