Kris Kross

 • Kris Kross – amerykański duet hip-hopowy pochodzący z Atlanty w stanie Georgia, w skład którego wchodzili Chris "Mac Daddy" Kelly i Chris "Daddy Mac" Smith. Sławę osiągnęli dzięki singlowi "Jump" wydanemu w 1992 roku. Utrzymywał się na szczycie listy Billboard Hot 100 przez osiem tygodni. Został także zatwierdzony jako podwójna platyna przez RIAA. Jedną z charakterystycznych cech duetu było także noszenie ubrań tyłem na przód.

  Biografia

  Chris "Mac Daddy" Kelly (ur. 11 sierpnia 1978, zm. 1 maja 2013). Wraz z nim podpisali kontrakt muzyczny z wytwórnią Ruffhouse, po czym wydali debiutancki album pt. Totally Krossed Out. Ukazał się 31 marca 1992 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiągnął sprzedaż 4 milionów egzemplarzy. Singel "Jump" okazał się hitem, dominował na szczycie listy Billboard Hot 100 przez osiem tygodni.

  W 1992 r. duet wystąpił na trasie koncertowej Dangerous World Tour Michaela Jacksona oraz gościnnie pojawił się w teledysku do utworu "Jam" tego samego artysty. Obok nich wystąpił także koszykarz Michael Jordan. Klip do singla "Jump" w reżyserii Richa Murraya uplasował się na 1. miejscu w telewizji MTV. Sprzedano ponad 100.000 egzemplarzy wideo-singla na kasecie VHS. Gościli także w teledyskach takich artystów jak Run–D.M.C. ("Down with the King") i TLC ("Hat 2 da Back"). Duet wystąpił też w jednym z odcinków serialu Inny świat oraz w skeczu In Living Color, 29 maja 1992 r.

  Tego samego roku ukazała się oficjalna gra duetu pt. Kris Kross: Make My Video.

  W 1993 roku duet nagrał utwór "Rugrats Rap" dla serialu Pełzaki. Dostępny jest na kasecie VHS Rugrats Chuckie the Brave VHS i kompilacji The Best of Nicktoons CD. Obie produkcje zostały wydane przez kanał telewizyjny Nickelodeon przy współpracy z wytwórnią muzyczną Rhino w 1998 roku.

  Duet gościnnie wystąpił w filmie komediowym Who's the Man?, obok takich muzyków jak Dr Dre, Ice-T, House of Pain, KRS-One czy Queen Latifah.

  Ich kolejny album zatytułowany Da Bomb został wydany na początku sierpnia 1993 roku. Promował go hit "Alright", który został zatwierdzony jako złoto. Pomimo tego, że nie udało się dorównać poprzedniej produkcji, album osiągnął platynę w Stanach Zjednoczonych, a w Kanadzie złoto. Ostatni studyjny album duetu został wydany trzy lata później. Miał tytuł Young, Rich & Dangerous. Jednym z singli był utwór "Tonite's tha Night", który okazał się sukcesem i uzyskał status złotego. Płyta zdobyła także złoto. W tym samym roku ukazał się remix album pt. Best of Kris Kross Remixed '92 '94 '96. Premiera odbyła się 26 listopada. Dwa lata później została opublikowana ostatnia produkcja sygnowana nazwą Kris Kross pt. Gonna Make U Jump. Album osiągnął status złotej płyty.

  Chris Kelly zmarł 1 maja 2013 w swoim domu w Atlancie w wieku 34 lat. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej przedawkowanie narkotyków.

  Dyskografia

  • Totally Krossed Out (1992)
  • Da Bomb (1993)
  • Young, Rich & Dangerous (1996)

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform