No Shows

Gerard Way

 • Gerard Arthur Way (ur. 9 kwietnia 1977) – założyciel, lider i wokalista nieistniejącej od 22 marca 2013 roku amerykańskiej grupy rockowej My Chemical Romance. Jest starszym bratem basisty zespołu, Mikey'ego, mężem Lyn-Z i ojcem Bandit Lee Way.

  Pochodzenie i dzieciństwo

  Urodził się w Newark, w stanie New Jersey jako syn Donalda i Donny Lee Way. Ma włoskich i szkockich przodków (jego matka jest Włoszką, a ojciec Szkotem). Po rozwodzie rodziców zamieszkał wraz z bratem i matką. Zamiłowania artystyczne wpoiła mu babcia Elena Lee Rush, to ona nauczyła go rysować i śpiewać, uszyła mu również kostium, gdy po raz pierwszy występował na scenie w szkolnej sztuce o Piotrusiu Panie, gdzie grał tytułową rolę. Po ukończeniu Belleville High School w 1995 roku postanowił dalej rozwijać swoje zdolności artystyczne i zaczął edukację w School of Visual Arts w Nowym Jorku, którą zakończył w 1999 roku, otrzymując tytuł licencjata sztuk pięknych (Balchelor of Fine Arts). Zaczął pracować nad własną kreskówką „The Breakfast Monkey”, którą w 2001 próbował sprzedać stacji Cartoon Network Studios. Utrzymuje, że stacja odrzuciła jego projekt, gdyż był zbyt podobny do jednej z ówczesnych produkcji, "Aqua Teen Hunger Force".

  Muzyka i My Chemical Romance

  Zamachy z 11 września diametralnie zmieniły postawę Waya. Postanowił kompletnie zmienić swoje życie, wyprowadzić się z piwnicy w domu matki, w której dotychczas mieszkał, i rzucić sztukę. Pierwszą piosenką jaką napisał, było "Skylines and turnstiles" zainspirowane atakami z 11 września. Wraz z Mattem Pelissierem i Rayem Toro założył zespół, w którego skład wszedł również grający na basie brat Gerarda, Mikey. To Mikey wymyślił nazwę zespołu, inspirując się książką Irvine Welsha "Ecstasy: Three Tales Of Chemical Romance". Wkrótce dołączył do nich Frank Iero. Szybki sukces wywołał w wokaliście załamanie, które doprowadziło do uzależnienia od leków i alkoholu. Jednak dzięki pomocy przyjaciół i psychoterapeuty w sierpniu 2004 roku wyszedł z nałogów. W przeciwieństwie do Pelissiera, który z tego powodu został usunięty z zespołu. Głównymi inspiracjami muzycznymi są dla niego Iron Maiden, Misfits, David Bowie, The Smiths, Queen, Pink Floyd i Smashing Pumpkins.

  Gerard w wieku ośmiu lat zdał sobie sprawę, że wszyscy umrą i od tego czasu ma obsesję na temat śmierci. Strach przed śmiercią w samotności znajduje odbicie w pisanych przez niego tekstach piosenek.

  Obecnie zajmuje się karierą solową. 11 czerwca 2014 roku ukazał się debiutancki utwór "Action Cat", a 29 września tego samego roku cały album noszący tytuł "Hesistant Alien", którego brzmienie znacznie odbiega od brzmienia zespołu, którego wcześniej był wokalistą.

  Sztuka

  Gerard Way zajmuje się w zespole pisaniem tekstów, a inspirację czerpie, jak twierdzi, z gazet i swojego życia. Po śmierci swojej babci, Eleny Lee Rush, napisał piosenkę na jej cześć zatytułowaną "Helena", która stała się wielkim hitem zespołu. Way nie zakończył działalności plastycznej, projektując okładkę do płyty "Three Cheers for Sweet Revenge" i okładkę singla "I'm Not Okay (I Promise)". Zaprojektował również mundury, będące ważną częścią wizerunku zespołu podczas trasy promującej trzeci album "The Black Parade". Wypuścił również komiks własnego autorstwa "The Umbrella Academy", który w 2008r. został wyróżniony prestiżową Nagrodą Eisnera. Way zajął się fabułą a artysta Gabriel Ba był odpowiedzialny za grafikę. Komiks jest w sprzedaży (niedostępny w Polsce) od 17 września 2007 r.

  Życie osobiste

  Dnia 3 września 2007 roku w Kolorado po koncercie swojego zespołu My Chemical Romance, wziął ślub z basistką Lyn-Z z zespołu Mindless Self Indulgence. Był to ostatni koncert trasy Projekt Revolution. 27 maja 2009 roku w Los Angeles na świat przyszło ich pierwsze dziecko - dziewczynka, Bandit Lee Way.

  Przypisy

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform