Mockingbird

Eminem

 • Marshall Bruce Mathers III (ur. 17 października 1972.

  Eminem jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów na świecie, oraz najlepiej sprzedającym się artystą pierwszej dekady XXI wieku.

  W 1996 roku, jako undergroundowy raper, Eminem wydał swój debiutancki solowy album Infinite. Album został źle przyjęty przez krytyków i okazał się ekonomiczną klapą. Marshall Mathers zyskał światową sławę w 1999 roku za sprawą swego debiutanckiego albumu dla dużej wytwórni – The Slim Shady LP, za ten album otrzymał również swoją pierwsza Nagrodę Grammy za Najlepszy album Rap. Następne dwa krążki, The Marshall Mathers LP z 2000 oraz The Eminem Show z 2002 roku przyniosły mu dwie kolejne Grammy za Najlepsze albumy Rap, czyniąc go pierwszym artystą który otrzymał 3 Grammy za 3 kolejne albumy. Eminem otrzymał jeszcze czwartą statuetkę Grammy za swój czwarty z rzędu album Encore wydany w 2004 roku. Po trasie koncertowej w 2005 roku Eminem przerwał swoją karierę. Powrócił po 5-letniej przerwie, wydając w maju 2009 roku album Relapse. W 2010 roku wydał siódmy studyjny album zatytułowany Recovery. Recovery okazał się światowym sukcesem, i został najlepiej sprzedającym się albumem 2010 roku, dołączając tym samym do The Eminem Show, który sprzedał się najlepiej w roku 2002. Eminem również otrzymał Nagrodę Grammy za Relapse i Recovery, łącznie w karierze ma ich już 13. Eminem wydał swój ósmy studyjny album, The Marshall Mathers LP 2 5 listopada 2013 roku.

  Eminem zajął się też innymi przedsięwzięciami, m.in. założył własną wytwórnię Shady Records wraz ze swoim menadżerem Paulem Rosenbergiem. Raper posiada również własną stację radiową Shade45. Eminem rozpoczął karierę aktorską w 2002 roku, grając główną rolę w hiphopowym dramacie 8. Mila. Za utwór przewodni do filmu, Lose Yourself otrzymał Oscara, stając się pierwszym raperem w historii który zdobył tę nagrodę. Eminem ma na swoim koncie również kilka roli epizodycznych w The Wash: Hiphopowa myjnia, Funny People oraz w telewizyjnym serialu Ekipa.

  Wczesne życie

  Marshall Mathers III urodził się 17 października 1972 roku w Saint Joseph. Jego matką jest Deborah Nelson Mathers – Briggs, a ojcem Marshall Mathers Jr.. Jego ojciec zostawił rodzinę, gdy Marshall miał półtora roku, dorastał wyłącznie z matką w skrajnym ubóstwie. Gdy miał 12 lat wraz z matką przeprowadzili się na przedmieścia Detroit, w okolice 8 Mili.

  Marshall Mathers zaczął interesować się hip-hopem mając 14 lat, za sprawą albumu Licensed to Ill zespołu Beastie Boys, oraz ścieżki dźwiękowej filmu Reckless skomponowanej przez Ice-T, którą dostał od swojego wujka Ronniego. Rapował amatorsko pod pseudonimem "M&M". W szkole średniej Lincoln High School jak i Osborn High School brał udział w bitwach na słowa tj. freestyle'u. Pomimo iż w tej branży przewodzili głownie Afroamerykanie, Marshall Mathers zdobył uznanie podziemnych odbiorców hip-hopu. Po dwukrotnym powtórzeniu dziewiątej klasy ze względu na wagary i negatywne oceny, w wieku 17 lat został wyrzucony ze szkoły.

  W 1991 roku wujek Eminema, Ronald Nelson popełnił samobójstwo, strzelając sobie ze strzelby w głowę. Ku jego pamięci Eminem wytatuował sobie na lewym ramieniu napis "Ronnie R.I.P.". O zmarłym wujku Eminem wspomina w utworach "Stan", "Cleanin' Out My Closet", "My Dad's Gone Crazy".

  Kariera muzyczna

  1988-1996: Początki kariery, Infinite

  W 1988 roku Mathers początkowo należał do wytwórni FBT Productions, kierowanej przez braci Jeffa i Marka Bassów. Przez pewien czas posiadał również słabo płatną pracę, jaką było gotowanie i zmywanie w restauracji Gilbert's Lodge w St. Clair Shores. W 1995 roku nagrał demo Fuckin' Backstabber/Soul Intent. W 1996 roku jego debiutancki album Infinite, który nagrany został w Bassmint studio, należącym do Bass Brothers, został wydany przez ich wytwórnię Web Entertainment. Tematy jakie w nim poruszył to głównie jego walka o utrzymanie swojej nowo narodzonej córeczki Haillie Jade Scott, podczas gdy posiadał niewielkie fundusze ledwo wystarczające na utrzymanie samego siebie, oraz jego silne pragnienie by stać się bogatszym. Na początku swojej kariery Eminem współpracował z innym MC z Detroit Royce da 5'9", pod pseudonimem Bad Meets Evil.

  Wraz z wydaniem minialbumu The Slim Shady EP Mathers został oskarżony o naśladowanie stylu i tematyki podziemnego rapera Cage'a.

  Jimmy Iovine, prezes Interscope Records, poprosił o demo Eminema po tym, jak zajął on drugie miejsce na olimpiadzie freestyle'owej Rap Olympics w Los Angeles. Eminem wygrał także Wake Up Show's Freestyle Performer Of The Year co pomogło mu zdobyć kontrakt.

  1997-1999: The Slim Shady LP

  Według magazynu Billboard, w tym momencie życia Eminema "realizowanie swoich muzycznych ambicji było jedynym sposobem, żeby uciec od szarego, nieszczęśliwego dotychczas życia". Po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Aftermath Entertainment/Interscope Records w 1998 roku, Eminem wydał swój pierwszy studyjny album pt. The Slim Shady LP dla dużej wytwórni. W dużym stopniu oparty na produkcji Dr. Dre album wydany został 23 lutego 1999 roku. Billboard pochwalił album, napisał o nim, że jest "lata świetlne przed materiałem, który Eminem napisał wcześniej". Wraz z popularnością przyszło wiele kontrowersji wokół tekstów utworów. W utworze "'97 Bonnie & Clyde" opisuje drogę jaką przebywa ze swoją córką z ciała swojej żony, natomiast "Guilty Conscience" kończy się zamordowaniem żony i jej kochanka. Utwór "Guilty Conscience" był początkiem przyjaźni i muzycznej więzi pomiędzy Eminemem a Dr. Dre. Obaj będą później współpracować przy tworzeniu takich hitów jak "Forgot About Dre" i "What's The Difference" z albumu Dre 2001, "Bitch Please II" z The Marshall Mathers LP, "Say What You Say" z The Eminem Show, "Encore/Curtains Down" z krążka Encore oraz "Old Time's Sake" i "Crack a Bottle" z albumu Relapse. Obecnie The Slim Shady LP pokryty jest czterokrotną platyną RIAA.

  2000-2001: The Marshall Mathers LP

  Drugi album The Marshall Mathers LP został wydany 23 maja 2000 roku. Płyta sprzedała się w 1 760 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu, bijąc rekord ustanowiony przez Doggystyle Snoop Dogga jako najszybciej sprzedający się album hip-hopowy, oraz ...Baby One More Time Britney Spears, jako najszybciej sprzedający się album solowy w historii Stanów Zjednoczonych. W wideoklipie pokazane jest również jak Eminem pisze lewą ręką, czym ucina debatę o tym która ręka jest jego dominującą. W lipcu 2000 roku, Eminem jako pierwszy biały człowiek znalazł się na okładce magazynu The Source. Album The Marshall Mathers LP pokrył się dziewięciokrotną platyną RIAA.

  Eminem wystąpił z Eltonem Johnem na 43. ceremonii rozdania Nagród Grammy w 2001 roku, wykonując utwór "Stan".

  2002-2003: The Eminem Show

  Trzeci studyjny album Eminema The Eminem Show wydany został 4 czerwca 2002 roku i okazał się kolejnym hitem rapera, pierwsze miejsca na listach przebojów i sprzedaży, ponad 1 mln sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze.

  2004-2005: Encore

  W 2004 roku Eminem wydał swój czwarty album Encore, który szybko stał się kolejnym numerem jeden na listach. Promowany był singlem "Just Lose It" w którym Eminem naśmiewa się m.in. z Michaela Jacksona, który tydzień po wydaniu wyraził swoje niezadowolenie z wideo które parodiuje jego, jego operacje plastyczne oraz incydent w którym włosy Jacksona zapaliły się podczas kręcenia reklamy Pepsi w 1984 roku. Eminem w utworze mówi jednakże: "to nie jest Michael, to tylko metafora, jestem psychiczny". W teledysku Eminem parodiuje też MC Hammera i Madonnę.

  Mimo komediowej tematyki pierwszego singla, Encore podejmuje wiele ważnych przedmiotów m.in. antywojenny utwór "Mosh". 25 października 2004 roku na tydzień przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych Eminem wydał klip do "Mosh".

  2005-2008: Przerwa w karierze

  W 2005 roku niektórzy ludzie z branży spekulowali, że Eminem rozważa zakończenie kariery rapera po sześciu latach i kilku multi-platynowych albumach. W tym samym roku krążyły spekulacje jakoby Eminem pod koniec roku miał wydać dwupłytowy album The Funeral.

  W roku 2005, Eminem był jednym z podmiotów w książce Bernarda Goldberga, 100 People Who Are Screwing Up America (100 osób które przekręciły Amerykę), znalazł się w niej na 58. miejscu. Latem 2005 roku Eminem rozpoczął swoją pierwszą trzyletnią trasę koncertową po USA, Anger Management 3 Tour, wraz z 50 Centem, G-Unit, Lil' Jonem, D12, Obie Trice'em oraz The Alchemist. W sierpniu 2005 roku Eminem anulował europejską część trasy, a następnie ogłosił, że rozpoczął leczenie odwykowe, ponieważ uzależniony jest od leków nasennych.

  Curtain Call: The Hits wydany został 6 grudnia 2005 roku przez Aftermath Entertainment.

  W 2006 roku Eminem wydał jeszcze składankę Eminem Presents: The Re-Up, na której znaleźli się wszyscy członkowie Shady Records m.in. Obie Trice, Stat Quo, Ca$his, Bobby Creekwater.

  2008-2009: Relapse i Relapse: Refill

  We wrześniu 2007 roku, Eminem wraz z 50 Centem brał udział w wywiadzie dla Nowojorskiej stacji radiowej Hot 97. Mówił, że był w "próżni" i "debatował" o tym kiedy i czy wyda jeszcze jakiś album. Powiedział: "Cały czas pracuję, cały czas jestem w studio. Teraz czuję się dobrze. Przez jakiś czas nie chciałem wracać do studia... Przechodziłem wtedy przez sprawy osobiste. Teraz z nich wychodzę, .

  Eminem pojawił się na swoim radiowym kanale Shade 45 we wrześniu 2008 roku, w którym powiedział: "W tej chwili koncentruję się na własnych sprawach, po prostu tworzę nowe utwory i produkuję więcej materiału. Wiecie, im więcej produkuję, tym lepiej wydaje się, że mogę, bo zaczynam rozumieć rzeczy.".

  Mniej więcej w tym czasie Interscope ostatecznie potwierdziła istnienie nowego albumu Eminema, który zapowiedziany został na wiosnę 2009 roku.

  5 marca 2009 Eminem oznajmił w komunikacie prasowym, że w tymże roku ma zamiar wydać dwa nowe albumy. Relapse, pierwszy album, ukazał się 19 maja, podczas gdy pierwszy singiel "We Made You" i teledysk do niego, zostały wydane 7 kwietnia. Początkowo Relapse nie sprzedawało się tak dobrze jak poprzednie krążki rapera, jednak wciąż było komercyjnym sukcesem otrzymując uznanie krytyków, a także przywracając obecność Eminema w świecie hip-hopu. Album uznany został jednym z najlepszych albumów 2009 roku. Relapse sprzedało się w nakładzie ponad 5 mln kopii na całym świecie.

  30 października Eminem wystąpił na Voodoo Experience Music w Nowym Orleanie jako gwóźdź programu w swoim pierwszym pełnym występie w 2009 roku. Występ zawierał kilka piosenek z Relapse, a także wiele starszych hitów Eminema oraz występ D12. 19 listopada Eminem napisał na swojej stronie, że Relapse: Refill zostanie wydany 21 grudnia. Album będzie reedycją Relapse z z siedmioma bonusowymi kawałkami, jak "Forever", "Music Box" czy "Taking My Ball".

  2010-2011: Recovery oraz powrót Bad Meets Evil

  13 kwietnia 2010, Eminem napisał do swoich fanów na Twitterze "Nie będzie Relapse 2". Kiedy zamieścił tę informację, ludzie zaczęli wierzyć w to, że nie będzie albumu w ogóle, ale to oznaczało po prostu, że tytuł albumu zostanie zmieniony na Recovery. Potwierdził to pisząc na Twitterze "RECOVERY" i podając link do swojej strony. Na swojej stronie Eminem napisał: "Miałem w planach wydanie Relapse 2 jeszcze w zeszłym roku. Jednak gdy nagrywałem i pracowałem z nowymi producentami, idea sequelu Relapse zaczęła mieć coraz mniej sensu i postanowiłem zrobić kompletnie nowy album. Muzyka na Recovery znacznie różniła się od tej na Relapse i uważam, że zasługuje na swój własny tytuł". Jego siódmy album studyjny Recovery wydany został 21 czerwca.

  Eminem pojawił się 27 czerwca 2010 roku na BET Awards.

  12 września 2010 r. Eminem otworzył 2010 MTV Video Music Awards, wykonując utwór "Not Afraid" oraz "Love The Way You Lie" razem z Rihanną.

  Eminem i Rihanna współpracowali ponownie, tworząc "Love The Way You Lie, Part II", sequel hitu "Love The Way You Lie". Tym razem Rihanna jest główną wokalistką, tak jak Eminem w oryginale "Love the Way You Lie". Ta piosenka to sytuacja widziana z "kobiecej perspektywy". Utwór odnosi się do alter ego Minaj, Romana Zolanskiego i będzie zawierać alter ego Eminema, Slima Shady'ego. Nowe dzieło współpracy Alexa da Kida i Eminema zostało wydane przed Bożym Narodzeniem.

  Eminem pojawia się gościnnie w utworze "That's All She Wrote" z albumu T.I., No Mercy, jednak "I Need A Doctor" zostało "wolnym trackiem".

  Nowy singiel Eminema "Syllables", w którym pojawili się Jay Z, Dr. Dre, Ca$his, 50 Cent i Stat Quo, ukazał się na miejskich stacjach radiowych w USA 11 stycznia 2011 roku.

  W lutym 2011 r. ogłoszono, że "Space Bound" zostanie wydany jako czwarty singiel z Recovery wraz z teledyskiem do piosenki, w którym wystąpi była aktorka porno Sasha Grey.

  W marcu 2011 r. na przestrzeni kilku dni, dwa albumy Eminema The Eminem Show oraz The Marshall Mathers LP otrzymały certyfikat diamentowych płyt przez RIAA. To sprawiło, że Eminem stał się pierwszym i jedynym jak na razie raperem posiadającym dwie diamentowe płyty.

  Na przełomie 2010 i 2011 roku Eminem i Royce da 5'9" rozpoczęli prace nad pierwszym minialbumem jako duet Bad Meets Evil. Duet ten powstał w 1999 roku i ponownie się zjednoczył. Minialbum zatytułowany Hell: The Sequel został wydany 14 czerwca 2011. Promują go dwa single – "Fast Lane" oraz "Lighters" z gościnnym udziałem Bruno Marsa.

  18 grudnia 2011 roku Studio Leaks pod nadzorem Shady Records (wytwórnia płytowa, której założycielem jest Eminem) wydało minialbum o tytule The Straight From The Vault EP. Na płycie znajdują się nigdy wcześniej niepublikowane utwory Eminema, które napisane zostały prawdopodobnie w latach 2006-2011. W Internecie krążą plotki, jakoby w tym roku lub następnym raper miał wydać większy album o tytule The Straight From The Vault LP, który ma rzekomo zawierać nie tylko stare, nieopublikowane materiały, ale także nowe utwory, nad którymi muzyk pracuje w chwili obecnej.

  2012-2013: The Marshall Mathers LP 2

  W 2012 roku Eminem gościnnie pojawił w utworach: Rihanny – "Numb", Slaughterhouse – "Juggernauts", "Our House", "Throw That", "Asylum", Pink – "Here Comes the Weekend" oraz Skylar Grey – "C'mon Let Me Ride".

  24 maja 2012 roku Eminem ogłosił, że pracuje nad swoim ósmym albumem studyjnym.

  30 czerwca 2012 Eminem rozmawiał o nowym albumie z DJ Whoo Kid na antenie swojej stacji radiowej Shade45. Raper stwierdził, że materiał nabiera kształtu oraz, że Dr. Dre jest zaangażowany w prace nad krążkiem.

  14 sierpnia 2013 utwór zatytułowany "Survival", z gościnnym występem Liz Rodrigues oraz produkcją DJ Khalila, miał swoją premierę w trailerze multiplayera gry Call of Duty: Ghosts. Późniejsze informacje doniosły, iż jest to pierwszy utwór z nowego albumu Eminema, jednak nie jest on singlem. Pierwszy singiel spodziewany jest wkrótce. Podczas MTV Video Music Awards 2013, Beats By Dr. Dre pokazało nową reklamę promującą nadchodzący krażek Eminema. Okazało się, że nowy album będzie nosić tytuł The Marshall Mathers LP 2 (będzie sequelem albumu The Marshall Mathers LP z 2000 roku) i zostanie wydany 5 listopada 2013 roku.

  Nowy singiel zatytułowany "Berzerk" ukazał się w sieci 27 sierpnia 2013, a 9 września 2013 w serwisie VEVO pojawił się teledysk do utworu.

  The Marshall Mathers LP 2 został wydany tak jak zaplanowano 5 listopada 2013 roku, poprzez Aftermath Entertainment, Interscope Records oraz Shady Records. Standardowa wersja albumu składa się z 16. utworów, podczas gdy edycja Deluxe zawiera drugą płytę CD z pięcioma dodatkowymi utworami.

  2014: Shady XV

  15 września 2014 magazyn Billboard ogłosił, że Eminem planuje wydać album kompilacyjny pt. Shady XV 28 listopada 2014 roku, w 15 rocznicę założenia wytwórni Shady Records. Album składa z dwóch płyt: na jednej znajdą się najlepsze utwory artystów z Shady Records, a na drugim nowe nagrania Eminema i artystów z jego wytwórni – D12, Slaughterhouse, Bad Meets Evil i Yelawolfa z gościnnym udziałem innych wykonawców. Tego samego dnia w sieci pojawił się singiel promujący album pt. "Guts Over Fear" w którym gościnnie pojawia się wokalistka Sia Furler. Data premiery została jednak zmieniona na 24 listopada 2014 roku. Album w pierwszym tygodniu sprzedał się w ilości 148 000 kopii, zajmując 3. miejsce na amerykańskiej liście notowań Billboard 200. W drugim tygodniu spadł na 23. pozycję, sprzedając się w ilości 28 000 egzemplarzy.

  Inna działalność

  Kariera aktorska

  Chociaż Eminem miał krótki epizod w 2001 roku w filmie The Wash, oficjalnie zadebiutował w Hollywood z pół autobiograficznym filmem 8. Mila, wydanym w listopadzie 2002 roku, w którym zagrał główną rolę. Eminem powiedział, że film nie jest częścią jego życia, tylko przedstawieniem trudów dorastania w Detroit. Nagrał kilka piosenek na ścieżkę dźwiękową, w tym "Lose Yourself" za który zdobył Oscara za najlepszą piosenkę w 2003 roku, jako pierwszy w historii utwór rap. Utwór jednak nie został wykonany podczas uroczystości, ze względu na brak obecności Eminema podczas ceremonii. Jego współpracownik, Luis Resto, który jest współautorem piosenki, odebrał nagrodę.

  Eminem ma na koncie liczne role głosowe. Niektóre z nich to gra wideo 50 Cent:. Bulletproof, gdzie podaje głos starzejącemu się, skorumpowanemu policjantowi który przemawia w Ebonics, gościnnie w serialu Comedy Central Crank Yankers oraz kreskówka internetowa o nazwie The Slim Shady Show, która została zdjęta z sieci i jest sprzedawana na DVD. Często był zaangażowany w tworzenie soundtracków. Eminem ma też na koncie epizodyczną rolę w filmie z 2009 roku, Funny People, w którym zaangażowany jest w spór z Rayem Romano.

  8 listopada 2009 r. ogłoszono, że Eminem zagra w nadchodzącym horrorze 3D, Shady Talez, w reżyserii Johna Davisa. Czteroczęściowy komiks oparty na filmie ma również zostać wydany w 2010 roku.

  Eminem pojawił się wraz z Christiną Aguilerą na finale Entourage sezon 7, zatytułowany Lose Yourself, jako on sam.

  Zagrał parodię siebie w filmie Wywiad ze słońcem narodu 2014, jako osobę homoseksualną.

  Życiorys

  21 października 2008, Eminem wydał swoją autobiografię zatytułowaną The Way I Am, która szczegółowo opisuje jego zmagania z ubóstwem, narkotykami, sławą, zawód miłosny i depresje, a także opowieści o jego drodze do sławy i komentarze na temat ostatnich kontrowersji. Książka zawiera również niektóre oryginalne teksty jego utworów takich jak "Stan" czy "The Real Slim Shady".

  Reklamy

  Eminem pojawił się w dwóch filmikach reklamowych, wyemitowanych podczas Super Bowl. Pierwsza to reklama napoju Lipton Brisk Ice Tea, z kukłą Eminema oraz jego podłożonym głosem, w której przedstawia przebieg swojego dnia codziennego. Druga reklama, którą wcześniej zapowiadał na swym Twitterze Paul Rosenberg, to reklama samochodu Chrysler 200, trwająca ponad 2 minuty. Jest to jedna z najdroższych reklam w historii Super Bowl.

  Sztuka

  Technika rapowania

  Eminem wymienił kilku MC którzy mieli i mają wpływ na jego styl rapowania. Oprócz swojego mentora, Dr. Dre, który wykonuje ten sam rodzaj muzyki są to m.in. Esham, Kool G Rap, Masta Ace, Big Daddy Kane, Newcleus, Ice-T, Mantronix, Melle Mel (szczególnie utwór "The Message"), LL Cool J, Beastie Boys, Run-DMC, Rakim i Boogie Down Productions.

  W książce Guerilla Blacka How To Rap, autor mówi, że Eminem badał techniki różnych MC by stworzyć swoją własną technikę – "Eminem słuchał wszystkiego i właśnie dlatego stał się jednym z wielkich". W tej samej książce, Eminem jest chwalony za różne aspekty jego techniki przez wielu MC – te metody to: jego różnorodne i humorystyczne podmioty, połączenia z publicznością, realizacja danej koncepcji w serii albumów, złożony system rymów, jego zdolności do "zginania" słowa, jego wykorzystanie multisylabicznych rymów, złożone rytmy, jasna wymowa, wykorzystanie melodii i synkopy. Eminem jest również znany z tego, że większość swoich utworów wymyśla i zapisuje bezpośrednio na papierze, jest to opisane w książce "The Way I Am", oraz z zamykania się na kilka dni lub nawet tygodni, niczym pracoholik, układając kolejne teksty i tworząc nowe wokale.

  Alter ego

  Eminem używa rożnych tożsamości w swoich piosenkach, by korzystać z różnych stylów rapowania i rożnych podmiotów. Jego najbardziej znane i popularne alter ego, "Slim Shady", pochodzi z The Slim Shady EP. Pod tą osobowością, Eminem tworzy kontrowersyjne i odważne piosenki z komicznym akcentem. Eminem jest uważany za alter ego swojego prawdziwego "ja" tj. Marshalla Mathersa. Innym wcieleniem Eminema jest Ken Kaniff, pierwotnie postać grana przez przyjaciela Eminema w albumie The Slim Shady LP, ale już na The Marshall Mathers LP i później rolę Kena Kaniffa odegrał sam Eminem. Ken Kaniff jest raperem homoseksualistą, który wyśmiewa się z piosenek Eminema.

  Występy gościnne i produkcje

  Choć Eminem zazwyczaj współpracuje z różnymi raperami z Aftermath Entertainment i Shady Records, takimi jak Dr. Dre, 50 Cent, D12 czy Obie Trice, współpracował również z wieloma innymi artystami m.in. Redman, Kid Rock, DMX, Missy Elliott, Jay Z, Method Man, Jadakiss, Fat Joe, Sticky Fingaz, TI i wielu innych. Eminem w wystąpieniu na żywo wykonał wers remixu piosenki "Touch It" Busta Rhymesa na BET Music Awards 2006 w dniu 27 czerwca 2006 roku. Eminem wystąpił w utworze Akona "Smack That", który ukazał się na jego albumie Konvicted. Eminem pojawił się również u Lil' Wayne'a w utworze "Drop The World".

  W 2000 roku Eminem wystąpił gościnnie w teledysku "Break Stuff" zespołu Limp Bizkit, razem z Dr. Dre i Snoop Doggiem.

  Eminem jest również aktywnym producentem. Jest producentem wykonawczym pierwszych dwóch albumów D12 Devil's Night i D12 World, Cheers i Second Round's on Me Obiego Trice'a oraz Get Rich or Die Tryin 'i The Massacre 50 Centa.

  Z szacunkiem do produkcji Eminema, jego styl jest postrzegany jako niezwykły. Zamiast pisać teksty do beatu Eminem zaczyna od pomysłu, jak chciałby by dany utwór wygladał od podstaw od strony lirycznej, dopiero potem tworzy do tego muzykę.

  Życie prywatne

  Rodzina

  Marshall Mathers był przedmiotem wielu dociekliwych kontroli, zarówno jako raper, jak i również w życiu osobistym. Był dwukrotnie żonaty z Kimberley Anne Scott, którą poznał w szkole średniej. Zaczęli swój związek w 1989 roku i wzięli ślub w 1999 roku. W roku 2000, Scott próbowała popełnić samobójstwo i pozwała Eminema za zniesławienie po tym, jak przedstawił jej śmierć w piosence "Kim". Hailie często wspominana jest w różnych piosenkach Eminema, takich jak "'97 Bonnie & Clyde", "Hailie's Song", "My Dad's Gone Crazy", "Like Toy Soldiers", "Mockingbird", "Forgot About Dre", "Cleanin' Out My Closet", "When I'm Gone", "Déjà vu", "Beautiful", "Sing For The Moment", "Airplanes, Part II" i "Going Through Changes".

  Eminem ma również dwie inne, adoptowane córki: Alaina "Lainey" Scott, dziecko siostry Kimberley Scott, o której mówi w utworach takich jak "Mockingbird", "Airplanes, Part II" i "Going Through Changes", oraz Whitney Scott, dziecko z poprzedniego związku Kimberley. Whitney obecna jest w utworze "Going Through Changes". Eminem jest także opiekunem prawnym swojego młodszego, przyrodniego brata Nathana.

  Uzależnienie

  Eminem mówił otwarcie o swoim uzależnieniu od leków na receptę takich jak Vicodin, Ambien, Valium i Metadon.

  Śmierć Proofa

  11 kwietnia 2006 r. najlepszy przyjaciel Eminema – Proof został śmiertelnie postrzelony w klatkę piersiową, przez bramkarza Mario Etheridge'a, przed CCC Club, na 8 Mile Road w Detroit, po strzelaninie z Keithem Benderem. Eminem nagrał dwie piosenki poświęcone śmierci Proofa na jego albumie Recovery pod tytułem "Going Through Changes" i "You're Never Over", oraz wspomina o nim na Relapse w utworach "Deja Vu" i "Beautiful". W 2011 r. osobisty utwór Eminema będący hołdem dla Proofa "Difficult" wyciekł do internetu, ku niezadowoleniu Eminema.

  Działalność charytatywna

  Eminem założył własną fundację charytatywną The Marshall Mathers Foundation. Fundacja pomaga młodzieży znajdującej się w jego rodzinnym stanie Michigan. Instytucja przekazuje darowizny na rzecz banków żywności i młodzieży oraz bierze udział w zbieraniu funduszy wraz z organizacjami takimi jak Eight Mile Boulevard Association.

  Dyskografia

  • Infinite (1996)
  • The Slim Shady LP (1999)
  • The Marshall Mathers LP (2000)
  • The Eminem Show (2002)
  • Encore (2004)
  • Relapse (2009)
  • Recovery (2010)
  • The Marshall Mathers LP 2 (2013)

  Nagrody oraz nominacje

  Grammy Awards

  • 2000 – Best rap solo performance for "My Name Is" from The Slim Shady LP
  • 2000 – Best rap album for The Slim Shady LP
  • 2001 – Best rap solo performance for "The Real Slim Shady" from The Marshall Mathers LP
  • 2001 – Best rap performance by a duo or group (with Dr. Dre) for "Forgot About Dre" from Dr Dre 2001
  • 2001 – Best rap album for The Marshall Mathers LP
  • 2003 – Best short form music video, for "Without Me" from The Eminem Show (directed by Joseph Kahn)
  • 2003 – Best rap album for The Eminem Show
  • 2004 – Best male rap solo performance for "Lose Yourself" from the 8 Mile O.S.T.
  • 2004 – Best rap song for "Lose Yourself" from the 8 Mile O.S.T.
  • 2010 – Best Rap Performance By A Duo Or Group for "Crack A Bottle" from the Relapse
  • 2010 – Best Rap Album for "Relapse"
  • 2011 – Best Rap Album for "Recovery"
  • 2015 - Best Rap Album for "The Marshall Mathers LP2"
  • 2015 - Best rap performance by a duo or group (with Rihanna) for "The Monster" from The Marshall Mathers LP2

  Grammy Awards (nominacje)

  • 2006 – Best rap song for "Mockingbird" from Encore
  • 2006 – Best rap performance by a duo or group for "Encore/Curtains Down" (featuring Dr. Dre & 50 Cent) from Encore
  • 2006 – Best rap album for Encore
  • 2007 – Best Rap/Sung Collaboration for "Smack That" (Akon featuring Eminem) from Konvicted
  • 2007 – Best Rap/Sung Collaboration for "Shake That" (featuring Nate Dogg) from Curtain Call: The Hits
  • 2010 – Best Rap Solo Performance for "Beautiful" from Relapse
  • 2015 - Best Rap Solo Performance for "Rap God" from The Marshall Mathers LP2

  MTV Movie Awards

  • 2002 – Najlepsza rola męska za film 8 Mila
  • 2002 – Najlepszy męski debiut za film 8 Mila

  MTV Video Music Awards

  • 1999 – Odkrycie roku za "My Name Is" z albumu "The Slim Shady LP"
  • 2000 – Najlepszy teledysk za "The Real Slim Shady" z albumu "The Marshall Mathers LP"
  • 2000 – Najlepszy teledysk męski za "The Real Slim Shady" z albumu "The Marshall Mathers LP"
  • 2000 – Najlepszy teledysk hip-hopowy (ft. Dr. Dre) za "Forgot About Dre" z albumu "Dr Dre 2001"
  • 2002 – Najlepszy teledysk za "Without Me", z albumu "The Eminem Show"
  • 2002 – Najlepszy teledysk męski za "Without Me", z albumu "The Eminem Show"
  • 2002 – Najlepszy teledysk hip-hopowy za "Without Me", z albumu "The Eminem Show"
  • 2002 – Najlepsza reżyseria za "Without Me", z albumu "The Eminem Show"
  • 2003 – Najlepsza muzyka z filmu za "Lose Yourself" z filmu "8 Mila" z albumu "The 8 Mile O.S.T."
  • 2009 – Najlepszy teledysk hip-hopowy za "We Made You" z albumu "Relapse"
  • 2010 – Najlepszy teledysk hip-hopowy za "Not Afraid" z albumu "Recovery"
  • 2010 – Najlepszy teledysk męski za "Not Afraid" z albumu "Recovery"

  MTV Europe Music Awards

  • 1999 – Best hip-hop act
  • 2000 – Best hip-hop act
  • 2000 – Best album, for The Marshall Mathers LP
  • 2001 – Best hip-hop act
  • 2002 – Best male act
  • 2002 – Best hip-hop act
  • 2002 – Best album, for The Eminem Show
  • 2003 – Best hip-hop act
  • 2009 – Best male act
  • 2010 – Best hip-hop act
  • 2011 – Best hip-hop act
  • 2013 – Global icon

  American Music Awards

  • 2003 – Ulubiony męski artysta pop/rock
  • 2003 – Ulubiony album pop/rock, za "The Eminem Show"
  • 2003 – Ulubiony męski artysta hip-hop/R&B
  • 2003 – Ulubiony album hip-hop/R&B, za "The Eminem Show"
  • 2005 – Ulubiony męski artysta hip-hop/R&B
  • 2006 – Ulubiony męski artysta hip-hop/R&B

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform