Hounds Of Love (video)

The Futureheads

 • The Futureheads – brytyjski kwartet rockowy pochodzący z miejscowości Sunderland w północnej Anglii. Twórczość określa się jako post punk oraz indie rock. Dotychczas ukazały się cztery płyty studyjne zespołu.

  Historia

  Etymologia

  Nazwa grupy została zaczerpnięta z tytułu albumu zespołu The Flaming Lips Hit to Death in the Future Head, wydanego w 1992 roku.

  Początki

  Członkowie zespołu, wokalista i gitarzysta Barry Hyde, basista David "Jaff" Craig i perkusista Peter Brewis poznali się w college'u City of Sunderland. Wkrótce do grupy dołączył Ross Millard, kolega Craiga. Skład uzupełnił Dave Hyde, młodszy brat Barry'ego, zastępując Brewisa, który dołączył do indie rockowego Field Music.

  Pierwsze koncerty zespołu odbywały się w lokalnych klubach, dzięki czemu The Futureheads stali się znani w środowisku muzycznym.

  W The Futureheads, oprócz wokalisty Barry'ego Hyde'a, śpiewają także pozostali muzycy.

  2003-05: The Futureheads

  The Futureheads wystąpili przed publicznością po raz pierwszy w Cricket and Rugby Club w grudniu 2000 roku.

  Album The Futureheads wydany został w sierpniu 2004 roku nakładem wytwórni 679 Recordings, będącej częścią Warner Music Group. Pięć utworów z płyty zostało nagranych i wyprodukowanych przez Andy'ego Gilla, muzyka Gang of Four. Pochodzący z tego krążka utwór "Decent Days And Nights", wydany na singlu 26 lipca 2004 roku, znalazł się na ścieżce dźwiękowej do gier wideo Burnout 3 oraz Rugby 2005. Kolejnym singlem, wydanym 18 października, był "Meantime".

  21 lutego 2005 roku ukazał się singel "Hounds of Love", cover utworu Kate Bush. Dotarł on do ósmego miejsca UK Singles Chart w pierwszym tygodniu notowania i nazwany został przez NME najlepszym utworem roku. W tym czasie grupa koncertowała w Stanach Zjednoczonych a następnie supportowała Pixies, Foo Fighters oraz Snow Patrol podczas występów w Wielkiej Brytanii.

  W maju 2005 The Futureheads wystąpili podczas festiwalu BBC Radio 1 One Big Weekend odbywającego się w rodzinnym Sunderlandzie. 8 maja klub piłkarski Sunderland A.F.C. odebrał puchar Football League Championship. Jako hołd, grupa wystąpiła przed meczem na Stadium of Light.

  2005-06: News And Tributes

  W marcu oraz czerwcu 2005 roku ukazały się dwa oficjalne bootlegi zarejestrowane kolejno w The Crocodile Cafe w Seattle oraz podczas The Quart Festival w Norwegii.

  Podczas gdy zespół pracował nad drugim albumem studyjnym, w listopadzie 2005 roku ukazała się płyta EP Area, nagrana w Londynie oraz Newcastle upon Tyne, która uplasowała się na 18 miejscu UK Charts.

  Album News and Tributes, którego nazwa została zainspirowana katastrofą lotniczą w Monachium, ukazał się 29 maja 2006 roku nakładem 679 Recordings. Promowany był singlami "Skip to the End", wydany 22 maja oraz od 14 września "Worry About It Later". Pierwszy z nich został zaraz po wydaniu klipem tygodnia w NME Video.

  2006-08: This Is Not the World

  W listopadzie 2006 roku The Futureheads opuścili 679 Recordings by stworzyć własną, niezależną wytwórnię Nul Records.

  Resztę roku zajęły przygotowania nowego albumu. W czerwcu 2007 roku zostały ukończone prace nad trzecim albumem, This Is Not the World, który wydany został 26 maja 2008 roku. Muzycy nagrali go podczas 16 dni spędzonych w Hiszpanii.

  Pierwszy singel, "Broke Up The Time", udostępniony został za darmo na ich stronie internetowej 9 listopada 2007 roku. Grupa ogłosiła także trzy koncerty w Wielkiej Brytanii, po których nastąpiła pełna trasa koncertowa. W grudniu ukazał się drugi singel, "The Beginning of the Twist", z teledyskiem ukazującym muzyków przechadzających się po Carnaby Street, wystawowym deptaku Londynu. Utwór dotarł do 20 miejsca UK Singles Chart.

  W listopadzie zespół przyjechał do Polski na dwa koncerty – 17 listopada wystąpił w warszawskiej "Proksimie" oraz dzień później w krakowskim "Studio".

  Inspiracje

  Duży wpływ na twórczość The Futureheads wywarli tacy artyści, jak Kate Bush, The Wellingtons, Devo, XTC, The Jam czy post hardcore'owy Fugazi.

  Dyskografia

  Albumy

  • The Futureheads (2004)
  • News and Tributes (2006)
  • This Is Not the World (2008)
  • The Chaos (2010)

  EP

  • Nool Book Standard EP (2002)
  • 1-2-3-Nul! EP (2003)
  • Area EP (2005)

  Przypisy

  Linki zewnętrzne

  Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.

fb custom audience

adform